اخبار مجمع

 • وبینار

  وبینار "فعالیت‌های اجتماعی زن از نظر اسلام" برگزاری می‌شود

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ به مناسبت ولادت حضرت زینب(س)، وبینار "فعالیت های اجتماعی زن از نظر اسلام" به زبان انگلیسی از سوی اداره کل فضای مجازی مجمع جهانی اهل بیت(ع) برگزار می شود.

  در این وبینار که روز چهار شنبه 9 آذر مصادف با 5 جمادی الثانی، ساعت 11 صبح  برگزار می شود، سرکار خانم «زینب برکت»  کارشناس علوم دینی به زبان انگلیسی سخنرانی می کند.

  علاقه مندان به شرکت مجازی در این وبینار می توانند از طریق این لینک  https://www.aparat.com/ahlulbayt_world_assembly/live در وبینار  شرکت کنند.

  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا


 • گزارش تصویری/ تشرف مهمانان کنگره بین‌المللی امناء الرسل به حرم مطهر رضوی

  گزارش تصویری/ تشرف مهمانان کنگره بین‌المللی امناء الرسل به حرم مطهر رضوی

 • تجلیل از

  تجلیل از "احیاگر بصیر" آیت الله سید محمدمهدی الخرسان در مشهد

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) - به همت سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی، نشست تخصصی احیاگر بصیر در سلسله جلسات علمی «امناء الرسل» به منظور تجلیل و تکریم فقیه عالیقدر حوزه علمیه نجف اشرف، محدث و محقق برجسته اسلامی آیت الله سید محمد مهدی الخرسان در مشهد برگزار شد.

  رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در این کنگره بین المللی که صبح یکشنبه 6 آذر ماه با حضور تولیت های عتبه عراق و مسئولان آستان قدس رضوی برگزار شد، ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان از کشور عراق، از برپایی این مراسم در بزرگداشت و تکریم علمی و مفاخر جهان اسلام ابراز خرسندی  و از دست‌اندرکاران آن در مجموعه سازمان تقدیر و تشکر کرد. 

  عبدالحمید طالبی اظهار کرد: حوزه علمیه مشهد از حوزه های قدیمی و با سابقه ای است که ارتباطات و تعاملات خوبی با سایر حوزه‌های علمیه برقرار کرده است. 

  وی تصریح کرد: امیدواریم این نشست که در شهر مقدس مشهد و در جوار بارگاه منور رضوی برگزار شده است، منشاء همکاری و تعاملات هر چه بیشتر بین اعتاب مقدس و متخصصان و پژوهشگران علوم اسلامی قرار گیرد.

  * اهداف کنگره امناء الرسل

  رئیس پژوهشکده الذریه النبویه قم نیز در این کنگره سخنرانی کرد و گفت: کنگره امناء الرسل با توجه به جامعیت اسلام، اهل بیت(ع) و علمای این مکتب اهداف بلندی را دنبال می‌کند که تعامل با حوزه‌های علمیه شیعه در جهان اسلام و الگودهی به فعالیت های جمعی در بالاترین سطح ممکن، جهت خنثی‌سازی نقشه‌های تفرقه‌افکنانه دشمنان و پیروان آنان و همچنین ضرورت توجه به نکات آسیب زای جامعه اسلام برخی از اهداف برگزاری این کنگره است.

  * ویژگی های آیت الله خرسان؛ از ساده زیستی تا جهاد علمی 

  منذر حکیم در ادامه، سیادت، علم و فقاهت، تقوا و کرامت، ساده زیستی، جهاد علمی و تبیین گویا و مقبول در دفاع از مکتب اهل بیت(ع)، دقت در تحقیقات، پشتکار عالی وخستگی ناپذیری، دوری از شهرت طلبی و حرکت علمی با چراغ خاموش در جامعه‌ای که همواره در حال تحول است را برخی از ویژگی های شخصیتی و علمی آیت‌الله سید محمد مهدی الخرسان عنوان کرد.

  وی در ادامه گفت: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در اهتمام به ذریه نبوی و توجه به رشته نسب‌شناسی گام‌های بلندی برداشته است و پژوهشکده الذریه النبویه از برکات این پژوهش ها بهره برده است. ضرورت نسب‌شناسی برای بسیاری مشخص نیست اما اهمیت آن بر ما روشن است و تخصص نسب‌شناسی می‌تواند در تحولات علمی، اجتماعی نقش به سزایی داشته باشد.

  * تبدیل تهدید به فرصت در گفتمان اسلامی

  رئیس بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی هم در سخنانی گفت: اسلام و ائمه اطهار با مجاهدت و جانفشانی و به مدد حدود الهی برای ما یک گفتمان و خطابه ایجاد کردند که یک گفتمان تمدنی و شیعی است. این گفتمان بزرگ و شیعی در طول تاریخ در برابر هجمه ها و تهاجمات زیادی قرار گرفت اما به قدری قوی بود که سایر گفتمان ها را کنار گذاشت و پیروزی اسلام، پیروزی گفتمان است نه پیروزی شمشیر.

  احد فرامرز قراملکی عنوان کرد: این گفتمان در قرن دو هجری ایجاد شد و در قرن سه هجری استحکام یافت و از آن زمان تاکنون مورد هجوم دشمنان قرارگرفت و هیچ یک از این هجوم ها نتوانست به آن خللی وارد کند. قدرت گفتمان شیعی به قدری زیاد بود که این تهاجم را تبدیل به فرصت می کرد. این گفتمان از گذشته به زمان معاصر رسید و در روزگار معاصر گفتمان مسلط به دانش و تکنولوژی غرب در برابر گفتمان شیعی قد علم کرد. 

  * تکریم و معرفی  علما حفاظت از فرهنگ شیعی و اسلامی است

  قرا ملکی تصریح کرد: به دلایل سیاسی و بین المللی، گفتمان جدید غرب بیش از صد سال است که هجوم را علیه گفتمان شیعی و اسلامی در بخش سبک زندگی، پوشش و طرز تفکر آغاز کرده است. در این تهاجم گفتمانی و در ابعاد مختلف، علیه گفتمان شیعی یک جنبه بسیار خطرناک وجود دارد. گفتمان غربی می خواهد با تهاجمش هویت شیعه را بگیرد و احساس بی هویتی بدهد. قطعا راهکار مقابله با آن معرفی اسوه ای است که بگوید یک فرد مسلمان و شیعه می تواند اینگونه باشد. تکریم علما به نوعی نشان دادن اسوه است و نشان دادن اسوه در واقع حفاظت از شیعه و اسلام است.

  وی بیان کرد: شناسایی و معرفی اسوه نیاز به پاسخ روشمند به سوالات دارد که چرا این شخص و با چه ملاک هایی شخص را انتخاب می کنیم و این فرد به دلیل کتاب هایش یا اندیشه هایش و به سبب تأثیر تمدنی یا سایر جنبه ها اسوه شده است. اگر چگونگی اسوه شدن را پاسخ ندهیم و فقط تعریف و تمجید کنیم اسوه و الگو ایجاد نمی شود.

  * علما و دانشگاهیان مسیر ارتباط تمدن ها

  غلامرضا جلالی سرپرست گروه تاریخ و سیره اهل بیت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی نیز در این نشست با اشاره به این که این نشست در جهت تعامل علمی میان مراکز حوزوی و اسلامی مشهد و نجف است، گفت: حوزه های علمیه باید با هم ارتباط داشته باشند و یکدیگررا مکمل خود بدانند و فرهنگ های متفاوت از طریق حوزه ها و تعامل ادیان ابراهیمی ساخت و ساز پیدا می کندو درواقع در تولید علم هیچ امری به اندازه برقراری ارتباط مهم نیست.

  وی افزود: زمام حرکت به سوی تمدن نوین اسلامی در اختیار علما، روحانیون، دانشگاهیان و اندیشمندانی است که قدرت ارتباط با سایر مراکز علمی را داراهستند. 

  جلالی اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های حوزه علمیه مشهد، جامعیت آن است که تقریبا تمام حوزه های علمی از جمله فلسفه، ریاضیات، هنر و سایر علوم که مناسب برای زندگی اسلامی است در این حوزه تدریس می شود.

  * دیار توس و تشکیل و توسعه تمدن

  سرپرست گروه تاریخ و سیره اهل بیت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی عنوان کرد: خواجه نصیرالدین طوسی و شخصیت‌هایی در این اندازه که تمدن و تفکر را ترویج کرده اند در این حوزه از تمدن اسلامی حضور داشته اند. به طور کلی کلمه تمدن را برای اولین بار خواجه نصیرالدین طوسی به کار برد و علت این اتفاق وجود ظرفیت های دشت توس، موقعیت استثنایی منطقه و حضور امام رضا(ع) اتفاق افتاد و به شکل تمدن شکل گرفت و توسعه پیدا کرد.

  غلامرضا جلالی عنوان کرد: وهابیت در پاکستان ١۵هزار پایگاه علمی دارد و در بخش افغانستان‌ و آسیای مرکزی به جای حضور حوزه نجف و قم و براساس توانایی های ذاتی خودش در حال فعالیت است. وی گفت: بیش از هزار و ٣٠٠ سال پیشینه تاریخی مشهد است و یکی از اضلاع سه حوزه علمیه نجف و قم، حوزه علمیه خراسان و مشهد است که در شرق قرار دارد.

  رضا اسکندری، دبیر کنگره علمی و بین‎الملل امناء الرسل، نیز در ادامه این نشست، با بیان اینکه معرفی پرورش یافتگان حوزه‌ها و علمای ربانی زمینه بسط علم و عمل را در میان حق‌جویان عالم و به طور خاص جامعه اسلامی فراهم می‌آورد، گفت: حوزه علمیه بر آن شده است که جریانی ادامه دار را در راستای تکریم علمای برجسته حوزه‌های علمیه جهان تشیع به ویژه حوزه قم ایجاد نماید.

  وی ادامه داد: بر این اساس کنگره‌ای با عنوان «کنگره علمی و بین المللی امناء الرسل» با محوریت حوزه‌های علمیه شکل گرفت که با همکاری و تعامل با نهادها و مراکز گوناگون حوزوزی و دینی جهان تشیع به ویژه ایران و عراق در جهت شناخت ابعاد علمی، معنوی و علمی بزرگان حوزه‌ها و شناساندن آن همت گمارد.

  در بخشی دیگراز این نشست نیز حجت الاسلام و المسلمین سید محمد ذوالفقاری معاون امور بین الملل سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی به ارائه گزارشی از تشکیلات و ساختار آستان قدس رضوی پرداخت و عنوان کرد: حرم مطهر رضوی با مساحتی بیش از یک میلیون مربع سالیانه میزبان بیش از ۳۵ میلیون زائر از داخل و خارج از کشور است. وی ادامه داد: بارگاه منور رضوی زنده‌ترین، پیشروترین، موثرترین و علمی ترین سازمان فرهنگی و پویا در ایران اسلامی است. 

  گفتنی است آیت الله سید محمدمهدی الخِرْسان متولد ۱۳۴۷هجری قمری، عالم برجسته شیعی اهل نجف، نویسنده، تراجم‌نگار و مصحح کتاب‌های معتبر اسلامی است. مشهورترین اثر این عالم برجسته اسلامی، کتاب موسوعة عبدالله بن عباس با موضوع ابن‌عباس پسرعمو و صحابی پیامبر(ص) است، که در ۲۱ جلد به چاپ رسیده و در سی و چهارمین همایش کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، برنده جایزه برگزیده در حوزه دین و سیره نویسی شده است.

  حضرات آیات، سید ابوالقاسم خویی و سید محسن حکیم از استادان آیت الله خرسان هستند و عالمانی چون حضرات آیات آقابزرگ تهرانی، سید محمدصادق بحرالعلوم، سید علی بهبهانی، سید عبدالاعلی سبزواری و سید مرتضی خلخالی  به وی اجازه روایت داده‌اند. 

  کتاب‌های آیت الله سید محمدمهدی خرسان با موضوع تراجم‌نگاری، انساب، کلام، حدیث و فقه نگاشته شده است. کتاب «علی امامُ البَرَرَة» که شرح قصیده‌ای از سید ابوالقاسم خویی درباره امامت امام علی(ع) است و «المحسنُ السّبط مَولودٌ اَم سِقْط» درباره حضرت محسن فرزند امام علی(ع) و حضرت فاطمه(س)، از جمله کتاب‌های وی است.

  بخش نجفِ "اولین کنگره امناء الرسل؛ تجلیل از آیت الله سید محمدمهدی الموسوی الخِرسان" روزهای 25 و 26 مهر 1401 (21 و 22 ربیع الاول 1444 هجری قمری) در بارگاه مطهر حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) برگزار شد.

  دو آستان مقدس حضرت علی(ع) و امام حسین(ع) و حدود ۳۰ نهاد علمی و فرهنگی - از جمله مجمع جهانی اهل بیت(ع) - در برگزاری این کنگره مشارکت نموده اند.


  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

 • گزارش تصویری/ کنگره علمی امناء الرسل در مشهد

  گزارش تصویری/ کنگره علمی امناء الرسل در مشهد

 • شروع دوره

  شروع دوره "افسانه‌های تاریخ‌ساز" در دانشگاه بین‌المللی اهل بیت(ع)

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) - اولین نشست گروه تاریخ دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع)، از سلسله نشست‌های علمی با محوریت افسانه‌های تاریخ‌ساز دوشنبه 7 آذرماه 1401  ساعت 18 الی 19:10 برگزار می شود.

  در این نشست که با موضوع « بهشت اورشلیم » دنبال خواهد شد، دکتر مهدی محمدی، عضو هیأت علمی دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) به ایراد سخنران خواهند پرداخت.

  بر اساس این گزارش: همه انگیزه‌هایی که منجر به تحولات مهمی در تاریخ بشر شدند؛ ریشه در واقعیات خارجی یا داده‌های درست نداشتند. گاهی یک واقعه تاریخی مهم، تنها به دلیل تأثیر افسانه‌هایی رخ داد که ناشی از اغراق در واقعیت و یا اشتباهات بزرگ در ارزیابی‌ها بود. به‌مرور این اغراق‌ها و اشتباهات چندان در فضای عمومی موردپذیرش قرار گرفت که به‌صورت یک واقعیت خدشه‌ناپذیر پذیرفته‌شده و در پی آن اقداماتی صورت گرفت که مسیر تاریخ را تغییر داد. در اینجا به چهار مورد از افسانه‌هایی پرداخته می‌شود که واقعیت انگاشتن آن‌ها سبب تحولات مهمی در تاریخ جهان شد.

  لازم به ذکر است  این دوره در سالن همایش دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) برگزار می‌گردد. همچنین حضور برای ثبت نام کنندگان در دوره  بلا مانع است.

  این نشست به صورت آنلاین به آدرس https://meet.abu.ac.ir/b/mey-zzr-c16-zhk  نیز پوشش داده می شود.

  جهت ثبت نام در این نشست با شماره۵۵۲۳۵۶۵۴ داخلی ۵۳۰ روابط عمومی دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع)تماس حاصل فرمایید.


  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

 • آیت الله رمضانی: مطالبه گری درست و قانونی یکی از شاخصه‌های نظام اسلامی است/ نظام باید تدبیری در رابطه با مطالبه گری اصناف گوناگون داشته باشد/ تاکید بر ضرورت جهاد تبیین در جامعه

  آیت الله رمضانی: مطالبه گری درست و قانونی یکی از شاخصه‌های نظام اسلامی است/ نظام باید تدبیری در رابطه با مطالبه گری اصناف گوناگون داشته باشد/ تاکید بر ضرورت جهاد تبیین در جامعه

  آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در ابتدای درس خارج فقه خود، با اشاره به اتفاقات ماه‌های اخیر در کشور گفتند: برای همه واضح و روشن است که تحقق انقلاب اسلامی ایران در ابتدا برای خیلی‌ها قابل باور نبوده و حتی برخی از معتقدان به نظام ارزشی، دینی و اسلامی و بسیاری از حوزویان و دانشگاهیان آن را غیرممکن می دانستند. از اینرو پیش از انقلاب بسیاری از روشنفکران دینی معتقد بودند که اگر کار اصلاحی بخواهد انجام بگیرد، باید تحوّل و تغییر در جامعه به شکل تدریجی انجام پذیرد.

  آیت الله رمضانی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) با توجه به نظام ارزشی و دینی و با حمایت مردم تحقق پیدا کرد، افزود: در حالی که بسیاری از تحلیل‌گران و نظریه پردازان داخلی و خارجی معتقد بودند که چنین نظامی تشکیل نخواهد شد، اما با عنایت خاصه خدای متعال، رهبری حضرت امام خمینی(ره)، مجاهدت های فراوان روحانیون و حضور پر رنگ مردم مسلمان ایران و نیز به برکت خون شهدای مخلص، انقلاب شکوهمند ایران تحقق پیدا کرد.

  عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: البته این انقلاب از همان ابتدا مخالفانی چه از خارج و چه در داخل کشور داشت. گروهی از مخالفان انقلاب اسلامی، سلطنت‌طلبانی بودند که در ابتدای پیروزی انقلاب، به کشور‌های مختلفی همچون آمریکا، فرانسه، سوئد، انگلستان و آلمان مهاجرت کرده و از آنجا مشغول توطئه و برنامه ریزی بر ضد منافع ایران اسلامی بوده و هستند. گروه دیگر تجزیه‌طلب‌ها بودند که آنها نیز از همان ابتدای انقلاب فعّالیت داشته و قائله کردستان نمونه‌ای از این امر بود. گروه دیگر منافقین بودند که خصوصا در ابتدای انقلاب به شکل‌های مختلف شخصیت¬های اثرگذار، اقشار و اصناف مختلف مردم را ترور می‌کردند. همچنین گروه‌های چپ مانند حزب کومله و دموکرات و چریک‌های فدایی خلق نیز ادعا‌هایی داشته و مخالفت هایی می کردند، اما وقتی که به جنگ مسلحانه دست زدند، نظام با آن‌ها برخورد قاطعانه کرد.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با بیان اینکه ادبیات و گفتمان انقلاب اسلامی همواره بر پایه ارزش‌های انسانی و اسلامی بوده است، اضافه کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، تلاش مسؤولین نظام اسلامی این بوده است که عدالت در جامعه تحقق پیدا کند و احکام دینی و کرامت انسان ها حفظ شود. اگرچه هنوز برای تحقق کامل این آرمان بلند انقلاب اسلامی راه زیادی در پیش است، اما از سوی دیگر دشمنان داخلی و خارجی و در رأس آن‌ها آمریکا و رژیم صهیونیستی از همان ابتدا با انقلاب اسلامی و اهداف و سیاست¬های آن مخالفت کرده و به گونه های مختلف توطئه می کردند و همواره با شیوه‌های مختلف استعمار نو و فرانو درصدد بودند تا ضربه خود را به نظام اسلامی وارد کنند.

  آیت الله رمضانی در ادامه افزودند: در گذشته اروپایی‌ها حضور رژیم اسرائیل و تشکیل حکومت آنان در اروپا را ردّ کردند و در نهایت تصمیم گرفته شد تا به فلسطین بروند و رژیم خود را در آنجا ساماندهی کنند. در این راستا آنها به شکل‌های مختلف ازجمله کشتار زنان و کودکان، دیوارکشی بین مناطق اشغالی و بومیان فلسطینی و بسیاری از مسائل دیگر به تدریج سه چهارم فلسطین را اشغال کردند. امروزه متاسفانه بحث عادی¬سازی روابط کشور‌های عربی با رژیم صهیونیستی مطرح است تا جاییکه برخی از سران عرب این کار را انجام دادند و سفارتخانه های خود را داخل اراضی اشغالی مستقر نمودند.

  استاد درس خارج حوزه علمیه ادامه داد: در حال حاضر رژیم اشغالگر اسرائیل یکی از اضلاع سه گانه شوم استعمار است، و اگر قرار باشد در مورد منطقه¬ای از جهان تصمیمی گرفته شود، یک ضلع آن اسرائیل است که با حمایت آمریکا به چنین وضعیتی رسیده است. دو ضلع دیگر عربستان سعودی و آمریکا هستند. اینها از ثروت ملّت مسلمان عربستان و از بیت المال مسلمین برای استعمار مردم استفاده می‌کنند.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با تاکید بر اینکه مخالفان نظام، چه در داخل و چه در خارج از همان ابتدا به دنبال ایجاد فتنه و آشوب بوده اند، اظهار کرد: دشمنان انقلاب اسلامی با حمله نظامی، تهاجم فرهنگی، حمله سیاسی و تحریم به بدترین شکل که هنوز هم ادامه دارد، درصدد براندازی این نظام بوده اند. در این راستا حتی از تحریم‌های انسانی و دارویی که در هیچ جای عرصه بین المللی تعریف شده نیست، کوتاهی نکردند. اگر در گذشته دشمنان نظام به دنبال تخریب و خدشه وارد کردن به چهره نظام بودند امروزه همه مخالفان دست در دست هم، نقشه براندازی جمهوری اسلامی را کشیده اند.

  عضو خبرگان رهبری گفتند: با توجه به ادبیاتی که امام راحل(ره) به ما آموزش داده است، جنگ‌های قومی و قبیلگی در میان ملّت مسلمان ایران، بی معنا است. کرد، ترک، لُر، بلوچ و عرب، فارس و گیلک و... همه با هم برادرند و معنا ندارد که بخواهند با یکدیگر مقابله و مبارزه نمایند؛ چه اینکه حضرت امام، اختلاف مذهبی را هم از نقشه¬های دشمن می¬دانستند؛ زیرا آنچه ملاک واقعی برتری گروهی بر دیگری است تنها تقوای الهی است. اینها درس هایی است که امام بزرگوار ما بر اساس ادبیات و فرهنگ دینی که برخاسته از آموزه‌های نبوی و قرآن کریم است، به ما داده اند.

  وی در ادامه گفت: جایگاه زن بعد از انقلاب با قبل از انقلاب چه به لحاظ فکری و چه به لحاظ اجرایی بسیار متفاوت است.

  آیت الله رمضانی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای رسیدن به نظام ارزشی و عدالت به معنای واقعی در جامعه تصریح کرد: اقشار مختلف، عدالت خواهان جامعه و انقلابیون نسبت به اختلاس‌ها و خیانت‌هایی که صورت گرفته معترض و مطالبه گر هستند. نظام باید تدبیری در رابطه با مطالبه گری اصناف داشته باشد.

  وی افزود: باید قوانین و ضوابطی درباره مطالبه گری اصناف و اقشار مختلف مردم کشور وضع شود. این کار باید پیگیری شود. مطالبه گری درست و به شکل قانونی و گره گشایی یکی از شاخصه‌های نظام اسلامی است.

  عضو خبرگان رهبری تاکید کرد: باید طرح و بستری فراهم و تعریف شود تا افراد و معترضان در اجتماعات و تجمعات قانونی به بیان مطالبات خود بپردازند. قوه مقننه و قوه اجرایی باید به این مهم توجه داشته باشند.

  آیت الله رمضانی با اشاره به حوادث اخیر در کشور و تلاش کشور‌های استعماری برای براندازی گفت: در رویداد‌های اخیر همه کشور‌های استعماری آمدند تا ضربه خود را بزنند و به غیر از براندازی به چیز دیگری قانع نبودند. بسیاری از کشور‌ها قبلا به طور رسمی اعلام نمی‌کردند و عملا نحوه برخورد آن‌ها براندازی بوده، اما در این دوره سران برخی از کشور‌ها بحث براندازی و رهایی را مطرح می‌کنند که این مداخله صریح در مسائل کشورهاست. نباید هیچ وقت اجازه داده شود تا این افراد اینگونه نسبت به نظام سیاسی ایران مداخله کنند.

  وی تاکید کرد: انقلاب اسلامی شکل گرفت تا جلوی مداخلات، سلطه، استکبار و استعمار گرفته شود.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با ابراز تاسف از کشته شده افراد و خسارات به بار آمده در حوادث اخیر گفت: اینکه عده‌ای به بهانه اعتراض به برخی وقایع بخواهند خیابان‌ها و اتوبان‌ها را ببندند و بانک‌ها و آمبولانس‌ها را آتش بزنند و حمله وحشیگرانه کنند و نیرو‌های امنیتی و جوانان ما را بکشند، قابل فهم و قابل قبول نیست. به هیچ وجه در هیچ جایی در دنیا با هیچ قانونی قابل دفاع نیست.

  آیت الله رمضانی اضافه کرد: در ماه های اخیر برخی گروه ها از طریق مرز‌ها، سلاح‌ و مهمّات وارد کشور کردند تا از این طریق بتوانند به کیان جامعه اسلامی ایران ضربه وارد کنند، که متاسفانه در این جریانات چند نفر از نیرو‌های مدافع وطن و امنیت، در صف مقدم به شهادت رسیدند. بدون شک باید حساب این افراد معاند و اغتشاشگر را با معترضین از هم تفکیک و جدا کرد؛ چراکه اینها نه به دنبال مطالبات مدنی، بلکه به دنبال براندازی نظام هستند و در این راه از هیچ وحشیگری دریغ ندارند.

  وی با بیان اینکه عده‌ای هم به گمان اینکه کار‌های براندازان اعتراض است، جو زده شده فریب خوردند که به فرمایش مقام معظم رهبری، نظام با آن‌ها با رأفت برخورد خواهد کرد، افزود: اما کسانی که تهدید کردند و با حرف‌های دیگران تطمیع شدند و نقش براندازی داشته و دست به قتل و کشتار زدند، به هیچ وجه قابل تحمل نیست و مطابق قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد.

  آیت الله رمضانی با اشاره به اخبار دروغین رسانه‌های بی بی سی، من¬وتو، اینترنشنال و... گفت: حتی برخی منتقدان نسبت به نظام به دروغ بودن اخبار آن‌ها پی برده اند. این رسانه‌ها کوچکترین اجتماعات تشکیل یافته در داخل یا خارج کشور، که بر علیه نظام جمهوری اسلامی باشد را با بزرگ نمایی رسانه-ای، برجسته می‌کنند، اما راهپیمایی‌های عظیم و میلیونی ملّت بزرگ ایران را کوچک می‌شمارند و در بسیاری اوقات اصلاً منتشر نمی کنند.

  وی گفت: بدون شک انقلاب اسلامی با این توطئه‌ها آسیب مادی و معنوی دیده است؛ اما همگان باید بدانند که نظام جمهوری اسلامی ایران با این باد‌ها نخواهد لرزید.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت عرصه تبیین در جامعه اشاره کرد و گفت: خواص جامعه، حوزویان، دانشگاهیان، اساتید، مدرسان و... نباید در عرصه تبیین کوتاهی کنند. این انقلاب ارزان به دست نیامد. خون‌های پاکی برای این انقلاب ریخته شده و تا فرارسیدن عدالت به معنای واقعی کلمه، ادامه خواهد داشت.

  آیت الله رمضانی تاکید کرد: امروزه بحث جهاد تبیین باید به عنوان یک مهم برای همه ما یک وظیفه و تکلیف شرعی، قانونی، الهی و انقلابی باشد و بر عهده تک تک ماست.

  عضو خبرگان رهبری گفت: بدون تردید در بخش‌هایی از جامعه اشکالاتی وجود دارد که همه اقوام باید بسیج شوند و آن‌ها را برطرف کنند. بلوچ، لر، گیلک، ترک، عرب، فارس، کرد، سنی و شیعه همه برادر هستیم. همه در خانواده ایران اسلامی هستیم و باید این پرچم را حفظ کنیم.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) اظهار کرد: وظیفه ما در این زمانه و شرایط سنگین که روز به روز سنگین‌تر می‌شود این است که به جهاد تبیین ادامه دهیم و این مهم‌ترین کاری است که حوزویان و دانشگاهیان باید انجام دهند. این کار باید در مدارس، دانشگاه ها، مساجد و کانون‌های فرهنگی ادامه داشته باشد.

1-آمار «مجمع جهانی اهل‏ بیت(ع)» از شیعیان اندونزی ـ سال 2008

 

جمعیت کشور: 221.900.000

جمعیت مسلمانان: 195.372.000

جمعیت شیعیان: 1.952.720

درصد شیعیان نسبت به جمعیت کشور: 0.9 درصد

 

‏2-آمار «دائرةالمعارف امام حسين(ع)» از شیعیان اندونزی‏ ـ سال 2000

 

جمعیت کشور: 219.266.557

درصد شیعیان نسبت به جمعیت کشور: 12.65 درصد

 

3- آمار انجمن دین و زندگی اجتماعی «مؤسسه ‏PEW» از‏ شیعیان‏ اندونزی ـ سال 2009

 

جمعیت کشور: بیش از 200.000.000

جمعیت مسلمانان: 202.867.000

جمعیت شیعیان: کمتر از 2.028.000

درصد شیعیان نسبت به جمعیت مسلمان کشور: کمتر از 1 درصد

پایگاه‌های مرتبطمجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

 • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
 • 88950827 (0098-21)
 • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
6-4=? کد امنیتی