اخبار مجمع

 • نشست علمی

  نشست علمی "نقش علما و اندیشمندان دینی در نهضت بیداری و مقاومت مردم یمن" برگزار می‌شود

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ نشست علمی "نقش علما و اندیشمندان دینی در نهضت بیداری و مقاومت مردم یمن" برگزار می شود.

  در این نشست دکتر «عصام العماد» شیعه شناس و استاد جامعه المصطفی العالمیه و دکتر «علی موسوی نژاد» عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی به ارائه دیدگاه های خود خواهند پرداخت و دبیر این نشست حجت الاسلام دکتر «سید ابراهیم معصومی» مدیر گروه مطالعات منطقه ای مجمع جهانی اهل بیت(ع) است.

  نشست علمی "نقش علما و اندیشمندان دینی در نهضت بیداری و مقاومت مردم یمن" روز سه شنبه 15 آذر 1401 ساعت 10 صبح در قم، بلوار جمهوری اسلامی، نبش کوچه 6، سالن اهل بیت(ع) مجمع جهانی اهل بیت(ع) منعقد می شود.

   

  397fa933-7e44-452e-a077-327b635ecc67.jpg

   

  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

 • آیت الله رمضانی: زمینه‌های اطاعت از اهل بیت(ع) را در جامعه فراهم کنیم/ غرب به دنبال تحریف اسلام ناب و اصیل است

  آیت الله رمضانی: زمینه‌های اطاعت از اهل بیت(ع) را در جامعه فراهم کنیم/ غرب به دنبال تحریف اسلام ناب و اصیل است

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ جمعی از طلاب کشورهای عربی از کویت، بحرین و عمان روز پنج شنبه دهم آذر 1401 در سالن جلسات مجمع قم با دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) دیدار کردند.

  آیت الله «رضا رمضانی» در این دیدار اظهار داشت: هیچ زمانی به مثل این زمان شرایط و فرصت برای تبلیغ فرهنگ اهل بیت(ع) فراهم نبوده است؛ امروزه با امکانات جدید می توانیم از فضای مجازی برای تبیین فرهنگ اهل بیت(ع) استفاده کنیم.

  وی افزود: اگر محاسن اهل بیت(ع) با ادبیات امروز تبیین شود، جامعه بشری به سمت فرهنگ خاندان وحی گرایش پیدا خواهد کرد.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره توطئه های دشمنان علیه اسلام گفت: دنیای استعمار تلاش می کند به هر طریق ممکن، مانع گسترش اسلام در عرصه های اجتماعی شود؛ در این راستا درصدد است تا اسلام سکولار را در جامعه بشری توسعه دهد. آنها می خواهند فرهنگ اسلام را یا حذف و یا در فرهنگ لیبرال ادغام کنند.

  وی افزود: از نتایج اسلام لیبرالی، صلح گرایی ناعادلانه است. در این صلح گرایی حق مظلوم پایمال می شود در این صلح باید با رژیم صهیونیستی عادی سازی روابط کنیم! نزد آیت الله شیخ عیسی قاسم بودم به ایشان گفتم دو انحراف، کیان اسلام را تهدید می کند؛ اول اسلام لیبرال که قائلان به آن صلح ناعادلانه را دنبال می کنند و می گویند قرآن کتاب زندگی نیست بلکه کتاب موعظه است؛ چون پیامبر(ص) عرب زبان است، قرآن به زبان عربی است و مخاطبان آن عرب هستند لذا قرآن متعلق به اروپایی ها و آمریکایی ها نیست؛ تنها می توان پند و موعظه آن را اخذ کرد. این یک لبه تیغ است. لبه دیگر، اسلام تکفیری ـ جهادی است که این گروه همه را کافر و مشرک می داند و معتقد است که همه را باید کشت. اسلام لیبرالی و اسلام تکفیری مثل دو لبه قیچی برای قطع کردن ریشه اسلام است.

  وی با بیان اینکه بهائیت و وهابیت را غرب ایجاد کرد، افزود: غرب به دنبال تحریف اسلام ناب و اصیل است؛مساله دیگر انحراف در عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) است که این را دشمنان ما دنبال می کنند. آنها به دنبال بی خاصیت و منحرف کردن قیام سیدالشهدا هستند تا جنبه ظلم ستیزی آن را بی اثر کنند.

  استاد سطوح عالی حوزه خطاب به طلاب گفت: شما باید مجاهدانه، در جهاد تبیین کوشا باشید و اسلام اهل بیتی که از روایات و آیات قرآن و نهج البلاغه اخذ شده را تبلیغ کنید؛ به ویژه امروزه بحث مقاومت اهمیت بسزایی دارد. در گفتگویی که با آیت الله شیخ عیسی قاسم داشتم عرض کردم که مقاومت ذیل رحمت است اما ایشان گفت مقاومت عین رحمت است.

  وی بر تبیین اسلام جامع، دقیق و عمیق تأکید کرد و افزود: اسلام، احکام فردی و اجتماعی، و ظاهری و باطنی دارد. در اسلام اخلاق، عدالت و معنویت مسئولیت پذیر وجود دارد، اما معنویت غرب، مسئولیت گریز و معنویت ستیز است در حالی که رأس معنویت، مسئولیت پذیری است. معنویت غربی می گوید ظلمِ ظالم را باید بپذیریم؛ از همین رو است که اگر درباره وقوع هولوکاست تشکیک کند سه سال زندانی می شود.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره وظایف طلاب در کشورهای دیگر اظهار داشت: اسلام اهل بیتی، اسلام مبارزه با ظالم و حمایت از مظلوم است. از مجالس اهل بیتی باید مقاومت علیه ظلم بجوشد و ما به دنبال این اسلام هستیم؛ لذا جهاد تبیین مهم است و طلاب باید به مناطق مختلف بروند و از فضای مجازی برای تبلیغ اسلام ناب استفاده کنند.

  وی افزود: در گذشته اسلام اموی و اسلام عباسی داشتیم اما امروزه اسلام آمریکایی داریم. مجلسی که در آن به ظلم ظالمان اشاره نمی شود، مجلس اهل بیتی نیست. امروزه غرب با تمام قوا به جنگ اسلام آمده است. پیش‌تر دنیا به بلوک غرب و شرق تقسیم شده بود اما امروزه تنها قدرتی که در برابر استکبار ایستاده، اسلام ناب و اصیل است.

  استاد سطوح عالی حوزه با اشاره به ضرورت فهم و درک زبان نسل جدید گفت: مبلغان باید با زبان نسل جوان و مخاطبان آشنا باشند، همچنین روحانیون و طلاب در شیوه های تبلیغ باید از شکل سنتی صِرف خارج شده و مباحث را در قالب های جدید ارائه کنند؛ مباحث حقوق بشر، عدالت و عقلانیت باید در قالب روز گفته شود و به فلسفه و اسرار احکام اشاره گردد. 

  وی با اشاره به اینکه در کار فرهنگی باید حوصله و صبر داشته باشیم، افزود: لازم است به شبهات دینی، به صورت آهسته و پیوسته همراه با دقت پاسخ دهیم چون امکان دارد برخی مسائل برای ما بدیهی بوده اما برای مخاطب نظری باشد.

  آیت الله رمضانی در قسمت دیگری از سخنان خود درباره برکات انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت: انقلاب ایران معجزه بود و باعث شد اسلام وارد عرصه اجتماعی شود. هر چه جلوتر می رویم عظمت مسلمانان بیشتر می شود چون اسلام مقابل غرب ایستاده است و ما در مسیر تبلیغ مکتب اهل بیت(ع) نباید خسته شویم. ما معتقدیم انقلاب ما به انقلاب امام زمان(عج) متصل خواهد شد لذا باید ببینیم که امام زمان(عج) از ما چه می خواهد؛ از این رهگذر باید زمینه های اطاعت از اهل بیت(ع) را فراهم کنیم.

  وی دانشنامه ویکی شیعه با 15 زبان، اداره کل پژوهش مجمع، خبرگزاری ابنا با 25 زبان و دانشگاه بین المللی اهل بیت(ع) را از عرصه های همکاری بین طلاب خارجی و مجمع عنوان کرد.


  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

 • کتاب

  کتاب "سیری در سیره ائمه اطهار(ع) به زبان انگلیسی در کشور هندوستان منتشر شد

  به همت انتشارات مجمع جهانی اهل بیت (ع) کتاب سیری در سیره ائمه اطهار (علیهم السلام) اثر استاد شهید مرتضی مطهری به زبان انگلیسی در کشور هندوستان منتشر شد.

  اثر مذکور مشتمل بر متن سخنراني‌هاي مؤلف در مناسبت‌ها و محل‌هاي مختلف مي‌باشد که با موضوع سيره معصومين(علیهم السلام) ايراد شده است. ایشان در طي اين سلسله سخنرانی ها تلاش کرده ابهامات موجود در اختلافات ظاهری رفتار ائمه طاهرين(علیهم السلام) را برای مخاطبان خود، تبيين نمايند.

  عدم تقيه و متوسل به قيام شدن از سوي امام حسين(علیه السلام)، اتخاذ شيوه دعا توسط امام سجاد(علیه السلام)، عدم پذيرش خلافت از سوي امام صادق(علیه السلام) و قبول ولايت‌عهدي از طرف امام رضا(علیه السلام)، آثار زندان‌هاي طولانی مدت موسی بن جعفر(علیه السلام) و زندگی تحت کنترل امام حسن عسکری(علیه السلام) از بخش‌های مختلف اين اثر است. دو مبحث درباره عدالت و مهدی موعود پايان‌بخش مطالب کتاب است.

  شایان ذکر است ترجمه کتاب مذکور ـ به سفارش اداره ترجمه مجمع ـ توسط سرکار خانم زینب محمدی عراقی به زبان انگلیسی در 224 صفحه انجام شده و انتشارات مجمع جهانی اهل بیت (علیهم السلام) با همکاری انتشارات ولایت این کتاب را در کشور هندوستان به تعداد 1000 نسخه چاپ و منتشر نموده است.

  .................................
  پایان پیام/ 167

 • گزارش تصویری/ پنجمین جلسه درس اخلاق اداری در مجمع جهانی اهل بیت(ع) قم

  گزارش تصویری/ پنجمین جلسه درس اخلاق اداری در مجمع جهانی اهل بیت(ع) قم

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ پنجمین جلسه از سلسله جلسات درس اخلاق با عنوان "اخلاق اداری" امروز پنج شنبه دهم آذر ۱۴۰۱ با سخنرانی آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در سالن اجتماعات مجمع و با حضور مدیران و کارکنان این سازمان بین المللی در شهر قم، برگزار شد.

   

 • گزارش تصویری/ قدردانی از عوامل برگزیده هفتمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در قم

  گزارش تصویری/ قدردانی از عوامل برگزیده هفتمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در قم

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ مراسم تقدیر از مدیران و کارکنان برگزیده مجمع جهانی اهل بیت(ع) به مناسبت برگزاری "هفتمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع)" پیش از ظهر امروز پنج شنبه دهم آذر 1401 با حضور آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل و کارکنان بخش‌های مختلف این مجمع در سالن جلسات مجمع جهانی اهل بیت(ع) در شهر قم، برگزار شد. همچنین به مناسبت هفته بسیج، کارمندان ایثارگر مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اهدای لوح مورد قدردانی قرار گرفتند.

 • آیت الله رمضانی: درباره دیگران به راحتی قضاوت نکنیم/ در محیط اداری ضوابط باید حاکم باشد نه روابط

  آیت الله رمضانی: درباره دیگران به راحتی قضاوت نکنیم/ در محیط اداری ضوابط باید حاکم باشد نه روابط

  به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ پنجمین جلسه از سلسله جلسات درس اخلاق با عنوان "اخلاق اداری" امروز ـ پنج شنبه ۱۰ آذر۱۴۰۱ ـ با سخنرانی آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در سالن اجتماعات مجمع و با حضور مدیران و کارکنان این سازمان بین المللی در شهر قم، برگزار شد. 

   

  آیت الله رمضانی با مرور به مباحث گذشته گفت: باید در محیط اداری، رفتار زیست جمعی را تجربه کنیم. کسی که در انزوا و رهبانیت زندگی کند و نتواند با کسی ارتباط برقرار کند، خودرأی است، اهل مشورت نیست و خود را بالاتر از مشورت می بیند، این شخص نمی تواند در محیط اداری زیست جمعی را تجربه کند و در کارها موفق نخواهد بود.

  وی با بیان اینکه باید در مجموعه اداری یکدیگر را خوب بشناسیم و تفاهم داشته باشیم، افزود: هدف باید ارتقاء سازمان و تحقق رسالت سازمانی باشد و نه پیشرقت مدیر یا شخص خاص! مجموعه باید بالا برود. مسئولیت و جایگاه هرکس فرصتی برای خدمت است نه پله ای برای صعود. در نظام و مدیریت اسلامی، لازم است همه درصدد باشند تا به اهداف بلند دست پیدا کنند و هدف، منافع شخص نیست.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره رسالت انبیاء گفت: همه انبیاء آمدند تا بشریت را به خدا دعوت کنند اما فرعونیانی بودند که مردم را به سوی خود فرا می خواندند؛ انسان ها نیز در درون خود فرعون های کوچکی دارند که باید آنها را تسلیم و خاضع کنند.

  وی با اشاره به اینکه باید اصول سازمانی را بشناسیم و به آن پایبند باشیم، افزود: توجه به جهان بینی صرفا برای رشد فردی نیست بلکه در رشد سازمانی هم تأثیرگذار است. 

  استاد سطوح عالی حوزه افزود: اصل این است که کار انجام شود و ما را به اهداف برساند و در طی این مسیر انگیزه اهمیت زیادی دارد. لذا پیامبر(ص) که حکومت تشکیل داد از معنا و معنویت و انسان سازی سخن گفت. همچنین انسان علم و دانش را نیز برای خدا باید بیاموزد. امام صادق عليه السلام فرمود، "مَن تَعَلَّمَ العِلمَ و عَمِلَ بِهِ و عَلَّمَ للّه، دُعِيَ في مَلَكوتِ السَّماواتِ عَظيما" هر كه براى خدا علم بياموزد و به آن عمل كند و به ديگران آموزش دهد، در ملكوت آسمانها به بزرگى ياد می شود.

  وی توجه به کرامت انسانی را از اصول دیگر اخلاق اداری بیان کرد و ادامه داد: تعریفی که اسلام از کرامت ارائه می کند با دیدگاه های غربی و سکولار متفاوت است. کرامت در اسلام به معنای اتصال به حقیقت متعالی در ابعاد مختلف است. خداوند پیامبر(ص) را به تکریم آدمیان مأمور می کند، خداوند اکرم است و فرشتگان کریم هستند؛ خداوند در قرآن، کرامت را بعد از تعابیر لطیف و دقیقی به کار می برد.

  آیت الله رمضانی اصل دیگر اخلاق اداری را انصاف و عدالت معرفی کرد و اظهار داشت: در محیط اداری باید ضوابط حاکم باشد. ضرورت دارد تا در محیط اداری، ضوابط جای روابط را بگیرد و امروزه بسیاری از تهدیدها و آسیب ها به واسطه حاکم شدن روابط است و الا بسیاری از مشکلات حل می شد. رئیس یک مجموعه نباید به دنبال یارگیری به معنای منفی باشد اگر مسئولی در محیط علمی و تخصصی، بستگان خود را به کار گیرد، نیروها نمی توانند به وظایف خود عمل کنند؛ نتیجه رابطه محوری این است که فرد دانش لازم را برای کار ندارد چون او به واسطه ارتباط آمده است و این کار به مجموعه ضربه می زند.

  وی درباره دیدگاه اندیشمندان دوران جدید درباره عدالت گفت: بحث عدالت مقوله غریب و زییای جامعه بشری است و عدالت و حقوق بشر در علوم مختلف مطرح می شود. در استعمار فرانو هم از واژه های عدالت، حقوق، آزادی، حقوق حیوانات و ... سخن گفته می شود.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ادامه داد: عدالت از واژه های زیبا، غریب و ناآشنا است؛ انسان ها وقتی با عدالت مواجه می شوند مقاومت می کنند؛ حتی مسلمانان تاب عدالت امیرالمومنین(ع) را نداشتند و حضرت علی(ع) به دلیل پیگیری عدالت به شهادت رسید.

  وی با بیان اینکه عدالت از مهمترین اصولی است که در سازمان ها باید مورد توجه قرار گیرد، عنوان کرد: در بحث های اخلاقی هم عدالت مورد توجه قرار گرفته و حتی در آفرینش و خلقت و تکوین انسان، عدالت حاکم بوده است. ارسطو نیز عدالت را اصول فضایل می داند.

  استاد سطوح عالی حوزه اضافه کرد: خداوند در قرآن عدالت را مطرح کرده و بشریت را به عدل فرمان می دهد. خداوند از عدالت در عرصه اجتماعی به "قسط" تعبیر می کند و مومنان را خطاب قرار می دهد تا قیام به قسط داشته باشند. 

  وی درباره عدالت در عرصه اخلاق اداری گفت: عدالت در سیاست، حکمرانی، فقه، خانواده، حقوق و بخش های مختلف مطرح شده است و یکی از آنها عدالت در محیط کار است. به همین دلیل در محیط کار هر کس باید به وظیفه اصلی خود بپردازد و از حدود خود تعدی و تجاوز نکند. 

  آیت الله رمضانی افزود: خداوند در آیه 190 سوره بقره می فرماید "وَقَاتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ الَّذِينَ يُقَاتِلُونَكُمْ وَلَا تَعْتَدُوا إِنَّ اللَّهَ لَايُحِبُّ الْمُعْتَدِينَ" و در راه خدا با كسانى كه با شما مى ‏جنگند بجنگيد ولى از اندازه درنگذريد زيرا خداوند تجاوزكاران را دوست نمى دارد. خداوند در این آیه مومنان را از تعدی و تجاوز منع کرده است؛ برخی می گویند این آیه با آیات دیگر نسخ شده است در حالی که "وَلَا تَعْتَدُوا" نسخ ناپذیر است، نسخ را قبول نمی کند و حتی یوسف قرضاوی به این مسئله تصریح کرده است. لذا عدالت در محیط اداری بسیار می تواند نقش آفرین باشد. همه باید حق مسئولیت را ادا کنند و اگر نکردند برخلاف عدالت است. در این راستا در محیط کار نباید کار شخصی انجام شود و ملاقات های شخصی صورت بپذیرد.

  وی با بیان اینکه عدالت در قضاوت باید رعایت شود، ادامه داد: ما خیلی راحت درباره دیگران قضاوت می کنیم؛ تا جمله ای می شنویم دیدگاه خود را درباره دیگران می گوییم و اذهان را نسبت به فردی خاص منفی می کنیم. خداوند در سوره مبارکه اسراء آیه ۳۶ می فرماید "وَلا تَقفُ ما لَيسَ لَكَ بِهِ عِلمٌ ۚ إِنَّ السَّمعَ وَالبَصَرَ وَالفُؤادَ كُلُّ أُولٰئِكَ كانَ عَنهُ مَسئولًا" از آنچه به آن آگاهی نداری، پیروی مکن، چرا که گوش و چشم و دل، همه مسؤولند. افرادی هستند که در محیط کار نسبت به همه کارها و مسائل قضاوت می کنند، ذهن ها را منفی می کنند و آبروی انسان ها را می برند. خدا از این اخلاق و کردارِ بد نمی گذرد و روایات متعددی داریم که آبروی مومنین را نبرید و از قضاوت کردن درباره دیگران بپرهیزید؛ به همین دلیل باید در همان حدی که مجاز هستیم قضاوت کنیم.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در پایان اظهار داشت: آیه "وَلَا تَعْتَدُوا" در سوره بقره در همه عرصه ها جاری است و باید عدالت و انصاف را رعایت کنیم و اگر اینگونه باشد بسیاری از مشکلات حل می شود؛ گاهی عیوب دیگران را شمارش می کنیم و از عیب های خود غافل هستیم. گاهی برای خود ظرافت ها و جایگاه هایی قائل هستیم که شرک خفی به دنبال خواهد داشت و باید به خدا پناه ببریم.


  منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

آمارهای موجود از شیعیان اردن         

 

1- آمار «دائرةالمعارف امام حسين(ع)» از شیعیان اردن‏ ـ سال 2000

 

جمعیت کشور: 5.498.843

درصد شیعیان نسبت به جمعیت کشور: 13 درصد

 

---------------------------------------------------------

 

2- آمار «سازمان CIA» از شیعیان اردن ـ سال 2007

  
جمعیت کشور: 
6.342.948
جمعیت مسلمانان: 
5.962.371 
جمعیت شیعیان:
 126.859
درصد شیعیان نسبت به جمعیت کشور: 
2 درصد

 

---------------------------------------------------------

 

3- آمار «مجمع جهانی اهل‏بیت(ع)» از شیعیان اردن ـ سال 2008
  
جمعیت کشور: 
8.587.000 
جمعیت مسلمانان: 7.329.863 
جمعیت شیعیان: 146.597

درصد شیعیان نسبت به جمعیت کشور: 
2 درصد

 

---------------------------------------------------------

  
4- آمار انجمن دین و زندگی اجتماعی «مؤسسه  PEW» از شیعیان اردن ـ سال 2009
  
جمعیت کشور: بیش از 6.000.000
جمعیت مسلمانان: 6.202.000
جمعیت شیعیان: 62.000
درصد شیعیان نسبت به جمعیت مسلمان کشور: کمتر از 1 درصد
  

پایگاه‌های مرتبطمجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

 • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
 • 88950827 (0098-21)
 • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
1+2=? کد امنیتی