فعالیت‌های یک مرکز شیعی در سوئد
درحال بارگزاري
  • تاريخ: چهار شنبه 29 تير 1390

فعالیت‌های یک مرکز شیعی در سوئد


           
کلیسای بزرگی با مساحت دو هزار متر مربع که دارای کلاس‌های مختلف و دو سالن همایش است‌، به همت حجت‌الاسلام واعظی‌، نمایندهء بخش بین‌الملل دفتر رهبری در سوئد و نمایندهء مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) خریداری و به یک مرکز اسلامی تبدیل شد. در این مرکز، برنامه‌های متنوع آموزشی‌، علمی‌، فرهنگی و تبلیغی اجرا می‌شود و روزهای شنبه و یکشنبه نیز، مدرسهء آن به‌طور جداگانه برای دانش‌آموزان ایرانی و کشورهای عربی برنامه‌های اسلامی و مسابقه‌های جذاب برگزار می‌کند.

این مرکز اسلامی سوئد در استکهلم پایتخت سوئد در ماه مبارک رمضان و دههء محرم با دعوت از مبلغان و حضور ایرانیان مقیم سوئد برنامه‌های مذهبی برگزار می‌کند. در ماه رمضان‌، به ‌ویژه شب‌های قدر، حدود دو هزار ایرانی در این مرکز جمع می‌شوند و آیین احیا برپا می‌دارند.

برپایی نماز جمعه‌، برگزاری دعای کمیل‌، ارسال اوقات شرعی و مطالب متنوع در مناسبت‌های مختلف برای حدود پنج هزار نفر مشترک مرتبط با این مرکز، رفع اختلافات خانوادگی که به سبب فرهنگ حاکم بر جامعهء اروپا پدید می‌آید، پاسخ به پرسش‌های عقیدتی و احکام و... از مهم‌ترین فعالیت‌های این مرکز است‌.

از دیگر برنامه‌های مهم این مرکز، راهپیمایی بزرگ روز عاشورا در هر سال است‌. شیعیان سوئد پس از عبور از چند خیابان اصلی شهر استکهلم در میدان بزرگ این شهر تجمع می‌کنند. آنان در این راهپیمایی‌، پوسترها و جزواتی به زبان انگلیسی و سوئدی که در آن فلسفهء قیام امام حسین(ع) و دین اسلام تشریح و معرفی شده است‌، بین کسانی که در کنار خیابان‌ها به تماشای این راهپیمایی ایستاده‌اند، توزیع می‌کنند. بدین‌ترتیب‌، افرادی برای آشنایی بیشتر با اسلام به این مرکز مراجعه می‌کنند. برخی از آنان پس از پژوهش دربارهء اسلام‌، مستبصر(ره‌یافته‌) شده و مذهب شیعه را انتخاب کرده‌اند و اکنون جزو اعضای فعال مرکز هستند و در ترجمه کتاب‌های اسلامی به زبان سوئدی مشارکت دارند.

پایگاه اینترنتی این مرکز به چهار زبان فارسی‌، عربی‌، انگلیسی و سوئدی راه‌اندازی شده است که دارای بخش‌های پرسش و پاسخ‌، معرفی مراکز اسلامی‌، پاسخ به شبهات و تصاویر همایش‌ها و راهپیمایی‌های مرکز است‌.

از آنجا که در کشورهایی نظیر سوئد، امکان پخش برنامه‌های اسلامی از تلویزیون‌های خصوصی و دولتی وجود دارد، مرکز اسلامی سوئد قصد دارد برنامه‌های متنوع اسلامی تولید و از این شبکه‌ها پخش کند.

گفتنی است‌، حدود شصت هزار ایرانی در سوئد زندگی می‌کنند که بیشتر آن‌ها ساکن شهرهای استکهلم (پایتخت سوئد) و یوته بوری (گوتنبرگ‌) هستند. حدود شصت هزار عراقی و لبنانی نیز در این شهر و نیز شهر مالمو زندگی می‌کنند.


منبع: مجله اخبار شیعیان شماره 2

Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved