مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) در عرصه تربیت و آموزش
مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) در عرصه تربیت و آموزش

در عرصه تربیت و آموزش

--------------

آموزش

مجمع جهاني اهل‌بيت  علیهم السلام از بدو تشکيل، نسبت به آموزش مخاطبان خويش در داخل و خارج کشور اهتمام ورزيده است. آموزش‌هاي ارائه شده

از سوي مجمع را مي‌توان در موارد ذيل فهرست کرد:

 1. آموزش رسمي و آکادميک

مجمع از طريق مدارس تحت پوشش، دانشگاه بين‌المللي اهل‌بيت علیهم السلام و بورسيه‌ کردن دانشجويان پيرو اهل‌بيت علیهم السلام در دانشگاه‌هاي ديگر جوانان شيعه کشورهاي مختلف را تحت آموزش رسمي قرار مي‌دهد.

 1. آموزشهاي کاربردي

مجمع جهاني اهل‌بيت  علیهم السلام به منظور احياء معارف اسلامي و گسترش فرهنگ خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام پس از شناسايي طلاب و فضلاي کشورهاي مختلف، آموزش‌هاي کاربردي و مورد نياز را به آنان ارائه مي‌کند.

 1. دورههاي شيعهشناسي و پاسخ به شبهات

مجمع همچنين با هدف بيمه نمودن پيروان اهل‌بيت  علیهم السلام در مقابل تبليغات منفي دشمنان دين، دوره‌هاي آموزشي شيعه‌شناسي و پاسخ به شبهات را در مناطق گوناگون برگزار مي‌نمايد.

در اين دوره‌ها که در قم و نيز شهرهاي مناطق مرزي و محروم کشور تشکيل مي‌شود، معلمان، طلاب، داشجويان و جوانان مستعد شرکت نموده و ضمن آشنايي با مباني مذهب اهل‌بيت  علیهم السلام در مقابل تبليغات مسموم دشمنان حقيقت نيز بيمه مي‌شوند.

 1. ايجاد کرسيهاي شيعه شناسي و ارسال منابع مطالعاتي

با عنايت به اينکه در سال‌هاي اخير توجه بسياري از نخبگان و مراکز علمي به مذهب اهل‌بيت علیهم السلام جلب شده است، مجمع تاکنون چندين کرسي شيعه شناسي در دانشگاه‌هاي مختلف جهان ايجاد نموده است.

مجمع همچنين منابع اصيل مورد نياز را نيز در اختيار استادان اين کرسي‌ها و کتابخانه‌هاي اين دانشگاه‌ها قرار داده است.

 1. آموزش از راه دور

اين آموزش از طريق لوح فشرده، سايت‌هاي اقماري پورتال بزرگ اهل‌بيت علیهم السلام، اتاق پالتاک مجمع و ارسال جزوات و کتب آموزشي صورت مي‌پذيرد.

 

دانشگاه  بینالمللی اهلبیت  علیهم السلام

دانشگاه بين‌المللي اهل‌بيت علیهم السلام مؤسسه‌اي آموزشي ـ غيردولتي است که به وسيله مجمع جهاني اهل‌بيت علیهم السلام در سال 8731 ش. تأسيس گرديد. اين دانشگاه به شناسايي، پذيرش و آموزش دانشجويان غيرايراني و پيرو اهل‌بيت علیهم السلام در مقاطع تحصيلات تکميلي(ارشد و دکتري) اهتمام مي‌ورزد و به منظور تسهيل ورود فارغ‌التحصيلان به مراکز دانشگاهي و فرهنگي کشور متبوع خود، مدرک رسمي به دانش‌آموختگان اعطاء مي‌نمايد.

دانشکده‌هاي اين دانشگاه در حال حاضر در رشته‌هاي زير اقدام به پذيرش و آموزش دانشجويان  مي‌نمايند:

 1. تاريخ اسلام؛
 2. حقوق خصوصي؛
 3. حقوق جزا و جرم‌شناسي؛
 4. کلام اسلامي؛
 5. عرفان اسلامي.

همچنين تأسيس رشته روابط بين‌الملل نيز در دستور کار آينده مرکز قرار دارد.

اين دانشگاه تاکنون ده‌ها دانشجو از کشورهاي عراق، ترکيه، يمن، افغانستان، پاکستان، آذربايجان، هندوستان، چين، بنگلادش و مالي جذب نموده و و در رشته‌هاي فوق‌الذکر فارغ‌ التحصيل کرده است.

همچنين به منظور استفاده بهينه از فضاي مجازي و نيز بهره‌گيري از روش‌هاي آموزشي نوين، واحد آموزش از راه دور اين مرکز به زبان‌هاي عربي، انگليسي و فارسي نيز راه‌اندازي شده است.

سايت اينترنتي اين دانشگاه نيز با آدرس www.abu.ac.ir قابل دسترسي است.

 

مدارس تحت پوشش

مجمع جهاني اهل‌بيت علیهم السلام  همچنين با تأسيس مدارس و مراکز آموزشي در کشورهاي مختلف، اقدام به آموزش کودکان و نوجوانان خانواده‌هاي پيرو اهل‌بيت علیهم السلام نموده است.

 

 

   همکاری با دانشگاهها

مجمع جهاني اهل‌بيت‌  علیهم السلام علاوه بر اقدامات مستقيم در رابطه با آموزش و پرورش نسل جديد، از ظرفيت مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي ديگر نيز براي امور آموزشي و تربيتي استفاده مي‌نمايد.

تجهيز کتابخانه‌ها، معرفي استاد، برگزاري همايش و برپايي اردوهاي آموزشي از جمله اقداماتي است که مجمع در راستاي همکاري با دانشگاه‌ها انجام مي‌دهد.

 

آموزش زنده اینترنتی

در همين راستا، مجمع جهاني اهل‌بيت  علیهم السلام با راه‌اندازي گفتگوي اينترنتي (در محيط پالتاک) از سال 1385، و توليد و پخش صدها ساعت برنامه زنده و غيرزنده معارفي به زبان‌هاي عربي و انگليسي، مسلمانان و پيروان اهل‌بيت  علیهم السلام را در سراسر جهان تحت پوشش قرار داده است.

استادان اين برنامه داراي مدارج اجتهاد يا دکترا بوده، در زمينه‌هاي مختلف اسلامي و تربيتي از چهره‌هاي شناخته شده حوزه و دانشگاه محسوب مي‌شوند.

همچنين برگزاري اين کلاس‌ها باعث شده است که برخي از استادان مذکور، سفرهاي تبليغي خود را کاهش داده و در وقت و هزينه خود و شاگردانشان صرفه‌جويي قابل توجهي بنمايند.

با درخواست برخي از نخبگان شيعه در نقاط مختلف جهان انجام دوره‌هاي آموزشي به شکلSingle Course Online  نيز در دستور کار پالتاک مجمع قرار گرفته است.

آموزش زنده اينترنتي مجمع جهاني اهل‌بيت  علیهم السلام ظرفيت اين را دارد که به شکل يک «دانشگاه مجازي» توسعه يابد.

 

تجهیز کتابخانهها

مجمع جهاني اهل‌بيت  علیهم السلام در راستاي حمايت فرهنگي از شيعيان، تاکنون بيش از صدها کتابخانه را در مناطق مختلف جهان و نيز مناطق مرزي ايران، مورد حمايت و تجهيز قرار داده است.

نام کشورهايي که اين کتابخانه‌ها درآن قرار دارند عبارت است از:

 

 

آسيا ـ 18 کشور

افغانستان ـ اندونزي ـ ايران ـ بحرين ـ بنگلادش ـ پاكستان ـ تاجيكستان ـ تايلند ـ تركمنستان ـ جامو ـ سريلانكا ـ عراق ـ فيليپين ـ كشمير ـ لبنان ـ مالزي ـ مغولستان ـ هندوستان.

آفريقا ـ 9 کشور

آفريقاي جنوبي ـ بوركينافاسو ـ تانزانيا ـ زيمبابوه ـ کنگو برازاويل ـ کنگو کينشازا ـ كنيا ـ گينه كوناكري ـ مصر.

اقيانوسيه ـ 1 کشور

نيوزلند.

آمريکا ـ 5 کشور

آرژانتين ـ ايالات متحده ـ شيلي ـ کلمبيا ـ مكزيك.

اروپا ـ 8 کشور

آذربايجان ـ آلمان ـ بوسني و هرزگوين ـ تاتارستان (جمهوري خودمختار) ـ تركيه ـ روسيه (جمهوري فدراتيو) ـ روماني ـ گرجستان.

 

حمایتهای علمی و اعطای بورس تحصیلی

با توجه به نقش توليد علم و نيروي انساني متخصص و کارآمد در جهت توسعه زيرساخت‌هاي علمي و معنوي پيروان اهل‌بيت علیهم السلام، اعطاي بورس تحصيلي، ايجاد فرصت مطالعاتي و حمايت از پايان‌نامه‌هاي دانشگاهي دانشجويان غيرايراني، در برنامه مجمع قرار دارد.

اين بورسيه‌ها در رشته‌هايي است که در دانشگاه اهل‌بيت  علیهم السلام تدريس نمي‌شوند.

 

 

اردوهای علمی ـ فرهنگی

جمهوري اسلامي ايران با داشتن مراقد مطهر پيشوايان ديني و جاذبه‌هاي تاريخي، تمدني و مذهبي بسيار ارزشمند، همواره مورد توجه مسلمانان و دينمداران جهان بوده است؛ آنگونه که سفر به اين کشور، آرزوي هر مسلمان شيعه‌اي محسوب مي‌شود.

مجمع جهاني اهل‌بيت  علیهم السلام با غنيمت شمردن اين فرصت خدادادي ، اردوهايي را براي پيروان اهل‌بيت  علیهم السلام از کشورهاي مختلف سازماندهي مي‌کند تا اين عاشقان معارف ناب، علاوه بر بهره‌مندي از جو معنوي موجود در اماکن زيارتي ايران، از فرصت آموزشي کوتاه‌مدتي نيز استفاده کنند.

استادان اين دوره‌هاي آموزشي، همگي از فرهيختگان سطح بالاي حوزه و دانشگاه و صاحبان کرسي در حوزه علميه قم يا مشهد هستند که کلاس‌ها را اداره مي‌کنند.

تاکنون هزاران نفر از دختران، پسران و بزرگسالان مسلمان ضمن شرکت در اين اردوها با معارف قرآن و عترت شده‌اند.

Dünya Ehlibeyt (a.s) Kurultayı

Uluslararası sivil toplum kuruluşu olan Dünya Ehlibeyt (a.s) Kurultayı, İslam dünyasının seçkin insanları tarafından kurulmuştur.

Dünya Müslümanlarının genelinin bakış açısına göre; Ehlibeyt (a.s), İslami öğretilerde Kuran’ın yanında kutsal bir yere sahip olduğu için Ehlibeyt (a.s) eksenli faaliyetler yürütülmektedir.

Dünya Ehlibeyt (a.s) Kurultayı’nın tüzüğü, 8 bölümden ve 33 maddeden oluşmaktadır.

       

 • İran-Tahran-Bulvarı Keşaverz-Nebşi Hıyabanı Guds- Plak: 246

 • (0098-21) 88950827 
 • (0098-21) 88950882 

Bize Yazın

Konu
E-posta
Mektup
8*3=? Güvenlik Kodu