آیت الله رمضانی: در هفتمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) به دنبال رویکرد "تحول" هستیم

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: رویکرد تحولی مجمع جهانی اهل بیت(ع) و راهکارهای تحقق آن، با اعضای مجمع عمومی در میان گذاشته می‌شود و از ظرفیت کارشناسی عظیمی که آماده شده بهره‌مند خواهیم شد.

آیت الله رمضانی: در هفتمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) به دنبال رویکرد

هفتمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) از دهم تا دوازدهم شهریورماه با حضور میهمانانی از داخل و خارج از کشور در سالن اجلاس سران تهران برگزار می‌شود.

در آستانه برگزاری هفتمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، خبرنگار ابنا با آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) به گفتگو نشسته است.

آیت الله رمضانی در این گفتگو، فلسفه و اهداف تأسیس مجمع جهانی اهل بیت(ع)، نقش و فعالیت‌های مجمع عمومی در ساختار مجمع جهانی اهل بیت(ع)، هدف، اهمیت و ضرورت برگزاری هفتمین اجلاس مجمع عمومی، علت تأخیر برگزاری هفتمین اجلاس مجمع عمومی و تفاوت‌های اجلاس هفتم با اجلاس‌های پیشین را تشریح کرده است.

متن کامل مصاحبه با دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) به شرح زیر است:

ابنا : فلسفه و اهداف تأسیس مجمع جهانی اهل بیت(ع) چیست؟

آیت الله رمضانی: بسم الله الرحمن الرحیم

در ابتدا از دوستان خبرگزاری ابنا تشکر می‌کنم و امیدوارم در هفتمین اجلاس مجمع عمومی خبرگزاری ابنا از همه فرصت‌ها و ظرفیت‌ها برای پوشش این رویداد به نحو احسن استفاده کنند. در این زمینه باید تلاش‌های زیادی در بخش رسانه و فضای مجازی انجام پذیرد.

فلسفه و اهداف تأسیس مجمع جهانی اهل بیت(ع) در اساسنامه آمده است و من چند نکته از آن را مورد توجه قرار می‌دهم.

یکی از اهداف تأسیس مجمع این است که معارف اهل بیت(ع) و اسلام ناب را گسترش دهد؛ اسلامی که در آن تحریف نیست. اسلام ناب یعنی اسلامی که جامع، دقیق و عمیق است. اسلامی که به همه ابعاد زندگی بشر و ساحت‌های فردی و اجتماعی توجه دارد. اسلامی که در ساحت اجتماعی، بشریت را برای تحقق عدالت در جامعه تربیت می‌کند. همه باید کنار هم باشند و برای تحقق عدالت که مهمترین آمال و آرزوی انبیای الهی است، اهتمام بورزند. اسلامی که بشریت را به نظام توحیدی و عدالت‌خواهانه دعوت می‌کند. این روزها با توجه به شرایطی که در دنیا به وجود آمده، بلوک شرق و غرب نتوانستند به ساحت‌های انسان به صورت جامع توجه داشته باشند و برنامه‌ای برای سعادت انسان ارائه دهند. مجمع نهاد غیردولتی است که از متفکران، عالمان، اندیشمندان، صاحب‌نظران و کسانی که وجهه اجتماعی دارند، تشکیل شده است و آنان در مجامع و مناطق خود به دنبال نشر معارف اهل بیت(ع) و اسلام ناب هستند.

هدف دوم، حراست و دفاع از حریم قرآن، سنت پیامبر و اهل بیت علیهم‌السلام است. یعنی همان سفارشی که پیامبر اکرم(ص) در اواخر عمرشان اشاره فرمودند و در کتب فریقین آمده است که "انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی". بر این اساس پاسخ به شبهات و حملاتی که به مکتب اهل بیت(ع) می‌شود و دفاع از مواضع شیعیان از اهداف مجمع است.

از اهداف دیگر تأسیس مجمع جهانی اهل بیت(ع)، ایجاد و تقویت وحدت در میان پیروان اهل بیت(ع) است. بدون شک دشمنان اسلام یکی از قدرت‌های اسلام را وحدت و انسجام میان پیروان یک مذهب یا مذاهب می‌دانند. یکی از حربه‌ها و توطئه‌های دشمن این است که بتوانند تفرّق، شقاق و تشتت را در میان جامعه اسلامی به وجود بیاورند. ما معتقدیم که اهل بیت(ع) محور وحدت در جهان اسلام هستند و اطاعت از اهل بیت(ع) انسجامِ همه ملل را در پی خواهد داشت. حضرت فاطمه زهرا(س) فرمودند که "جَعَلَ اللهُ طاعَتَنا نظاماً لِلملَّةِ و اِمامَتَنا اَماناً لِلْفُرَقَةِ" امامت، امنیت ایجاد می‌کند و تفرقه و تشتت را دور می‌کند. لذا باید تحت زعامت و رهبری مرجعیت شیعه بتوانیم وحدت را در میان پیروان اهل بیت(ع) توسعه دهیم و تقویت کنیم، و در راستای تحکیم وحدت امت اسلامی برای مقابله با توطئه‌های گوناگون و تروریسم سامان یافته تلاش کنیم. مهم این است که از مجموعه ظرفیت‌ها بتوانیم استفاده نمائیم.

یکی از اهدف دیگر، دفاع از کیان و حقوق مسلمین است. باید حقوق مسلمانان و پیروان اهل بیت(ع)، در دنیا استیفاء شود. در برخی از کشورهایی که پیروان اهل بیت(ع) و مسلمانان زندگی می‌کنند، تضییع حقوق را شاهدیم. ما باید راه‌های حقوقی حمایت و دفاع از مسلمانان و پیروان اهل بیت(ع) را به صورت دقیق و عمیق دنبال کنیم.

همچنین از اهداف دیگری که برای مجمع در نظر گرفته شده است، کمک به رشد، ارتقاء و اصلاح وضعیت فرهنگی، تبلیغی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی پیروان اهل بیت(ع) در دنیا است که اگر تجمیع شود، اقتدار عقلانی و معنوی را به دنبال خواهد داشت و می‌تواند ظرفیت مهمی در دنیا باشد. با توجه به فرصتی که امروزه در دنیا برای تبیین معارف اهل بیت(ع) ایجاد شده، با بهره‌مندی از سخت‌افزارها و نرم‌افزارها، باید از این فرصت استفاده کنیم.

ابنا: درباره نقش و فعالیت های مجمع عمومی در ساختار مجمع جهانی اهل بیت(ع) توضیح دهید.

آیت الله رمضانی: مجمع جهانی اهل بیت(ع) چهار رکن دارد. رکن اول مرجعیت عالی شیعه، رکن دوم مجمع عمومی مجمع، رکن سوم شورای عالی و رکن چهارم دبیرکل است، که در اساسنامه مجمع جهانی اهل بیت(ع) به شرح وظایف ارکان به صورت کامل اشاره شده است.

در ماده ششم اساسنامه آمده است که اعضای مجمع عمومی بر طبق آئین‌نامه از سوی شورای عالی به مدت شش سال تعیین می‌شوند. مجمع عمومی از علما، متفکرین، اساتید برجسته دانشگاهی و شخصیت‌های اجتماعی پیرو اهل بیت(ع) و تأثیرگذار در مناطق خود، تشکیل شده‌ است. عضویت نمایندگان جمعیت‌ها و تشکیلات پیروان اهل بیت(ع) که مؤلفه‌ها و شاخصه‌هایی دارد، در شورای عالی مورد بحث قرار می‌گیرد و اعضای جدید تصویب و افزوده می‌شوند.

مجمع عمومی وظائف و اختیاراتی دارد که به چند مورد آنها اشاره می‌کنم.

سیاست‌های کلی و خط مشی‌های مجمع جهانی اهل بیت(ع) توسط مجمع عمومی تعیین می‌شود. در تشکل‌های غیردولتی، مجمع عمومی از ارکان اصلی و مهم تشکل است، لذا بسیاری از مسائل در مجمع عمومی تصویب و تعیین می‌شود و حتی به رسالت‌ها، وظائف و تکالیف مجموعه و نهاد، در مجمع عمومی پرداخته می‌شود.

از اختیارات دیگر مجمع عمومی، فراهم آوردن زمینه‌های اصلاح، رشد و ارتقای وضعیت عمومی پیروان اهل بیت(ع) است. پیروان اهل بیت(ع) باید به سمت عقلانیت، معنویت، عدالت و تحقق کرامت به معنای واقعی کلمه بروند؛ چون قرآن کریم بحث کرامت را به عنوان پایه و اصلِ مسائل دیگر مطرح کرده است.  

اعضای مجمع عمومی باید نسبت به مصائب و مسائلی که در کشورهای مختلف جهان اسلام رخ می‌دهد، موضع بگیرند. در میانمار و بسیاری از کشورهای دیگر نسبت به مسلمانان بی‌مهری شده است. برخی به نام اسلام، جنگ و خونریزی کرده‌اند یا مسلمان‌کشی راه می‌اندازند یا اختلافات را در میان مسلمانان پررنگ می‌کنند. مجمع جهانی اهل بیت(ع) وظیفه مهمی بر عهده مجمع عمومی گذاشته است که باید اعلام موضع کنند، و درباره اختلافات و بی‌مهری‌ها نسبت به مسلمانان، اعتراض کنند.

وظیفه دیگر مجمع عمومی، بررسی و اظهار نظر درباره عملکرد مجمع است که آیا مجمع در اهداف، راهبردها و راهکارها موفق بوده یا نه؟ و چه عواملی باعث موفقیت‌ها یا ناکامی‌ها شده است؟ مجمع عمومی به ضرورت‌ها، اولویت‌ها و آسیب‌ها می‌پردازد؛ ضرورت‌هایی که مجمع باید به آن‌ها اهتمام کند، چیست؟ اولویت‌های مجمع در ورود به عرصه بین‌الملل کدامند؟ آسیب‌ها کدام است و چه موانعی در مسیر اهداف وجود دارد؟ لذا باید موانع شناسایی شوند و بتوانیم به اهداف برسیم.

بنابراین برای رسیدن به اهدافِ کلی باید از اهداف جزئی و میانی عبور کنیم. مهم این است که به دنیا بگوییم: ادبیات، منطق و روح حاکم بر آموزه‌های اهل بیت(ع)، عقلانیت و معنویت است و اینکه بشر به دنبال جنگ و خونریزی نرود و با نظام سلطه مبارزه کند. لذا ما ظلم‌پذیری و ظلم کردن را قبول نداریم و باید با دوری از افراط و تفریط بتوانیم به اهم وظایف خود برسیم.

یکی دیگر از وظائف مجمع عمومی اهتمام‌ نسبت به نیازهای مالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) است. همه جا اعضا باید به تشکیلات خود اهتمام بورزند و کمک کنند. اگر می‌خواهیم کارهایی انجام دهیم، از سایت‌هایی حمایت کنیم و دائرة المعارف مجازی برای مجمع جهانی اهل بیت(ع) داشته باشیم و بسیاری از فعالیت‌های دیگر، لازمه‌اش این است که از توانمندی‌های اقتصادی که در میان پیروان اهل بیت(ع) وجود دارد، استفاده کنیم. در برخی از کشورها شیعیان می‌خواهند مسجد یا حسینیه بسازند، در برخی کشورها مساجد، حسینیه‌ها و مراکز اسلامی نیاز به تعمیر دارند، بخش‌های آموزشی و پژوهشی به حمایت نیاز دارند. اگر بخواهیم آموزش عمومی را در دنیا ایجاد کنیم و دانش پیروان اهل بیت(ع) در دنیا ارتقاء پیدا کند، لازمه‌اش این است که این فعالیت‌ها از سوی پیروان اهل بیت(ع) مورد حمایت و پشتیبانی قرار بگیرند. این از قواعد تشکل‌ها و مجامع عمومی است و امیدواریم این اتفاق مبارک به نحو شایسته‌ای در مجمع رخ دهد.

ابنا: هدف، اهمیت و ضرورت برگزاری هفتمین اجلاس مجمع عمومی را تشریح کنید.

آیت الله رمضانی: در اساسنامه مجمع جهانی اهل بیت(ع) آمده است که حدأکثر هر چهار سال یک بار، اجلاس مجمع عمومی برگزار شود. یعنی اجلاس مجمع عمومی بنا بر اقتضائات می‌تواند زودتر نیز برگزار شد.

شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در هر سال، 8 نشست برگزار می‌کند. البته به دلیل اینکه جمع شدن همه اعضای شورای عالی از خارج و داخل امکان‌پذیر نیست، "کمیته منتخب" را تأسیس کردیم. بر اساس پیشنهاد ما، در سال 1398 کمیته منتخب شورای عالی تصویب شد که همه اختیارات غیر از یک یا دو اختیار، به این کمیته تفویض شده است. در اوائل، دو هفته یک بار و الان ماهی یک بار با کمیته منتخب جلسه داریم.

در اساسنامه مشخص شده است که حدأکثر هر چهار سال یک بار اجلاس عمومی برگزار شود. البته می‌توانیم اجلاس‌های منطقه‌ای برگزار کنیم؛ اجلاس‌های منطقه آسیا، اقیانوسیه، آفریقا، اروپا و آمریکا. اجلاس‌های منطقه‌ای می‌تواند بسیار مفید باشد و تجمیع ظرفیت‌ها مهم است. بر همین اساس تاکنون شش اجلاس منطقه‌ای برگزار کرده‌ایم.

اهمیت هفتمین اجلاس مجمع عمومی در این است که مسائل و اتفاقات جهان اسلام و کشورهای منطقه مرور و بررسی می‌شود. در کشورهایی که پیروان اهل بیت(ع) و شیعیان زندگی می‌کنند مجموعه تجربیات بررسی می‌شود و در نتیجه‌ی مباحث اجلاس، ما نسبت به چهار سال آینده وظائف خود را جمع‌بندی می‌کنیم تا بتوانیم فعالیت‌های آتی مجمع را به شکل مؤثرتر و بروزتر ادامه دهیم. امروزه در دنیایی زندگی می‌کنیم که هر روز در حال تغییر و تحول است لذا با مجموعه‌ی متغیرات و اتفاقاتی که در دنیا در حال وقوع است باید برنامه‌های خود را مرور کنیم. همان‌گونه که در اساسنامه پیش‌بینی شده، از وظایف مجمع عمومی، بازنگری و بازتعریف شرح وظائف و رسالت‌های آن است که این کار به نحو شایسته ای باید انجام پذیرد.

ابنا: علت تأخیر برگزاری هفتمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) چه بود؟

آیت الله رمضانی: سال 1398 زمانِ تغییر دبیرکل و مدیریت مجمع جهانی اهل بیت(ع) بود و با توجه به اینکه اجلاس ششم سال 94 برگزار شد، همفتمین اجلاس باید در سال 98 برگزار می‌شد. بعد از تغییر مدیریت، در اواخر سال 98 با کرونا مواجه شدیم. در آن زمان برگزاری هفتمین اجلاس را برای سال 99 در نظر گرفتیم، تاریخ را هم مشخص کردیم اما نتیجه بررسی کارشناسان این بود که برگزاری اجتماعات ممکن نیست و در پروتکل های بهداشتی جمهوری اسلامی ایران، به دلیل شیوع کرونا برپایی اجتماعات ممنوع اعلام شده بود. بعد از فروکش کردن این ویروس منحوس کرونا که البته هنوز هم جان انسان‌ها را می‌گیرد؛ در کل دنیا و از جمله ایران، برپایی اجتماعات مجاز دانسته شده است، بنابراین جمع‌بندی ما این بود که اجلاس هفتم در سال 1401 برگزار شود. به همین دلیل ما با سه سال تأخیر، هفتمین اجلاس مجمع عمومی را برگزار می‌کنیم. بالتبع اهمیت برگزاری اجلاس روشن خواهد شد؛ چون هفت سال اجلاس مجمع عمومی برگزار نشده و حرف‌های زیادی برای گفتن وجود دارد. باید از نظرات اندیشمندان جهان اسلام و پیروان اهل بیت(ع) بهره‌مند شویم و بازتعریف و بازنگری نسبت به شرح وظائف داشته باشیم.

ابنا: مجمع جهانی اهل بیت(ع) پس از پایان برنامه‌ها و بازگشت میهمانان به کشورهای خود، آیا با آنها ارتباط دارد؟

آیت الله رمضانی: باید ارتباط تنگاتنگی بین ستاد و صف باشد. یعنی معاونت‌های مختلف مجمع باید با اعضا ارتباط داشته باشند، مطالبات طرفینی خود را به همدیگر برسانند و به هم کمک‌رسانی کنند. مجموعه‌ای با عنوان ستاد باید خدمات خود را در بخش‌های مختلف ارائه کند و اعضا هم با توجه به شرح وظایفی که دارند به وظایف خود عمل کنند. برای اینکه اتفاق مهم در همه مناطق اتفاق بیفتد لازمه‌اش آن است که اعضا با هم مرتبط باشند. بنای ما این است که در دوره جدید، ارتباطات توسعه و تقویت شود. اگر بخواهیم به اهداف بلند مدت برسیم که ارتقاء سطح علمی پیروان اهل بیت(ع) در دنیا است، باید ارتباط وثیق و عمیق فکری میان اعضا و ارکان برقرار شود. اگر این اتفاق بیفتد ما در رسیدن به اهداف موفق‌تر خواهیم بود، لذا در یکی از کمیسیون‌ها بحث ارتباطات را به لحاظ محتوایی به دقت مورد بررسی قرار دادیم که چگونه می‌توانیم ارتباطات را توسعه و تقویت کنیم و این مهم پس از اجلاس هم پیگیری خواهد شد.

ابنا: با توجه به رویکرد تحولی حضرتعالی، تفاوت‌های اجلاس هفتم با اجلاس‌های پیشین چه مواردی است؟

آیت الله رمضانی: این سوال مهمی است. با توجه به اینکه ما سی‌اُمین سالگرد تأسیس مجمع جهانی اهل بیت(ع) را پشت سال گذراندیم، کارهایی برای ارائه در اجلاس ارائه کرده‌ایم. در این اجلاس رویکرد تحولی مجمع و راهکارهای تحقق آن با اعضا در میان گذاشته می‌شود و از ظرفیت کارشناسی عظیمی که آماده شده بهره‌مند خواهیم بود.

معمولاً تشکل‌ها در هر ده سال بر عملکرد و اهداف خود بازنگری می‌کنند. مجمع جهانی اهل بیت(ع) در سال 1369 تشکیل شد و در سی سال گذشته دبیران کل، فعالیت‌های زیادی انجام داده‌اند. یاد و خاطره آیت الله تسخیری و آیت الله آصفی را گرامی می‌داریم و از دبیران کلی که برای مجمع زحمت کشیدند، تشکر و قدردانی می‌کنم. بخشی از برنامه اجلاس قدردانی از افرادی است که با مجمع همکاری کردند، برخی مثل آیت الله محمدباقر حکیم و شهید دهدوه در بلژیک شهید شدند و برخی دیگر به اجل طبیعی از دنیا رفتند که از خدمات آنها تجلیل خواهد شد.

زندگی‌نامه اعضای شورای عالی مانند آیت الله مؤمن، آیت الله شاهرودی، آیت الله مجتهد شبستری، آیت الله تسخیری، آیت الله آصفی، آیت الله سید محمد فضل الله، آیت الله محسنی و برخی از شخصیت‌ها که از دنیا رفته‌اند را در مجموعه فاخری جمع‌آوری کردیم که 128 نفر شدند و این مجموعه را در معرض قرار خواهیم داد.

مجمع جهانی اهل بیت(ع) پژوهش‌های زیادی انجام داده که بسیاری از آنها به چاپ رسیده است. تاکنون دو هزار جلد با عناوین مختلف از سوی مجمع منتشر شده و برخی عناوین نیمه تمام مانده است که روی آنها کار می‌شود. مجموعه آثار مجمع در عرصه تحقیق، ترجمه و پژوهش را در یک مجموعه خلاصه کرده‌ایم و در ده ـ دوازده سطر خلاصه کتاب را آورده‌ایم. این هم مجموعه فاخری است که در اجلاس عرضه می‌شود.

همچنین آخرین وضعیت عمومی شیعیان در قاره‌ها و کشورهای مختلف را با بانک اطلاعاتی که در اختیار داشتیم، بررسی کردیم و مجموعه بسیار فاخری آماده شده است. از سوی دیگر در عرصه وضعیت تحلیلی شیعیان دنیا، اثری تهیه کردیم که عرضه خواهد شد.

در اواخر سال 1399 همایش بین‌المللی حضرت ابوطالب(ع) از سوی مجمع جهانی اهل بیت(ع) برگزار شد که محصول این همایش، مجموعه بیست و یک جلدی است و در اجلاس رونمایی می‌شود. همچنین یکی از شخصیت‌های اهل سنت پاکستان که 12 هزار صفحه درباره مدح حضرت ابوطالب(ع) مطالبی نوشته را برای سخنرانی به اجلاس دعوت شده است.

به لحاظ محتوایی، مطالبه مرجعیت عالی و اعضای شورای عالی از مدیریت جدید تحول بوده است و گفتمان ما از ابتدای دوره جدید گفتمان تحولی بود. در همین راستا ساختار را تغییر دادیم و در شورای عالی مصوب شد. با توجه به اینکه باید به فضای مجازی کوچ کنیم، اداره کل مجازی را تأسیس کردیم و استفاده از ظرفیت فضای مجازی از اولویت‌های تحولی مجمع است. همچنین اداره کل آموزش، اداره کل بازرسی و نظارت و دفتر اندیشه‌ورز را به ساختار جدید اضافه کردیم.

اینها باید در اجلاس هفتم خود را نشان دهند. لذا یکی از کمیسیون‌ها را "کمیسیون فضای مجازی" نامیدیم. امروزه مجمع جهانی اهل بیت(ع) در عرصه فضای مجازی از لحاظ نرم‌افزاری و تولیدی می‌تواند کارهای ارزنده‌ای انجام دهد و در ارتقای سطح علمی پیروان اهل بیت(ع) نهضتی در دنیا به وجود بیاورد.

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار دهیم اینکه درباره محتوای کمیسیون‌ها تلاش زیادی شده است. شاید در اجلاس‌های گذشته کمیسیون‌های زیادی بوده اما در اجلاس هفتم جمع‌بندی این شده است که کمیسیون‌ها را تقلیل دهیم و کیفیت را بالا ببریم. لذا چهار کمیسیون را پیش‌بینی کردیم و درباره بحث‌های محتوایی و مباحث فکری هر کدام از کمیسیون‌ها، صدها نفر ساعت کار شده است.

بنابراین در کمیسیون‌های "مجامع محلی و مبلغان"، "ارتباطات"، "فضای مجازی" و "اقتصادی" از تمام دیدگاه‌ها، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شیعیان استفاده می‌شود. از خیرین و افرادی که در عرصه اقتصادی می‌توانند کاری انجام دهند و از ظرفیت‌های اقتصادی باید استفاده شود تا مجموعه‌های شیعی از هر سودی که از فعالیت‌های اقتصادی دارند، بخشی را برای پیروان اهل بیت(ع)، مؤسسه‌ها، مساجد و کارهای آموزشی و تبلیغی بپردازند. بنابراین باید به مرحله خودکفایی برسیم و این اتفاق مبارک رخ دهد.

در بحث محتوایی کتابچه محتوایی کمیسیون‌ها را آماده کرده‌ایم و در اختیار اعضای کمیسیون‌ها قرار می‌دهیم و اعضا درباره تکمیلِ محتوا اظهار نظر می‌کنند.

همچنین دو نشست برگزار خواهیم کرد. اولین نشست درباره دانشگاهیان است و در این نشست بررسی می‌کنیم که چگونه می‌توان از شبکه اساتید شیعیان در دنیا استفاده کرد؛ باید از ظرفیت اساتید شیعه در دنیا برای ارتقاء علمی و دانش‌افزایی پیروان اهل بیت(ع) استفاده کنیم.

نشست دوم درباره زنان است. با توجه به حضور اجتماعی زنان در عرصه‌های مختلف، بررسی خواهیم کرد که  چگونه می‌توانیم از ظرفیت زنان در عرصه‌های مختلف استفاده کنیم.

بین‌المللی بودن اجلاس کاملاً ظهور و بروز دارد. در مراسم افتتاحیه هشت تن از اندیشمندان غیرایرانی سخنرانی خواهند کرد و ترکیب کمیسیون‌ها به گونه‌ای تنظیم شده است که از شخصیت‌های بین‌المللی بیشتر استفاده شود؛ یعنی اجلاس رنگ و لعاب ایرانی ندارد، بلکه از همه شخصیت‌ها و بزرگان به لحاظ جغرافیایی استفاده می‌شود. ان شاءالله خروجی، نتایج و محصول اجلاس، مفید و مبارک خواهد بود.

در حاشیه اجلاس، نمایشگاهی برگزار می‌کنیم که در آن به دستاوردهای علمی نظام هم توجه شده است. با توجه به اینکه امسال از سوی رهبر معظم انقلاب "سال تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین" نامگذاری شده است، چند دانشگاه را دعوت کردیم تا فعالیت‌های علمی خود را در عرصه دانش بنیان عرضه کنند. مؤسسه نشر و تنظیم آثار امامین انقلاب را دعوت کردیم تا آثار گذشته و جدیدترین آثار خود را عرضه کنند. همچنین از نهادهایی که می‌توانند در توسعه فعالیت‌های مجمع نقش‌آفرینی کنند دعوت به عمل آمده است.

کار ارزنده و ارزشمند دیگر این است که ما برای اولین بار مجموعه فعالیت‌های سی و یک ساله مجمع را در بیست و دو یا بیست و سه تابلو مصوّر، برای بازدید مقام معظم رهبری عرضه خواهیم کرد. همچنین اعضای مجمع عمومی با مشاهده این تابلوها از سه دهه فعالیت‌های مجمع اطلاع خواهند یافت.

سخنران مراسم افتتاحیه رئیس جمهور، و سخنران مراسم اختتامیه رئیس مجلس است. همچنین وزیر امور خارجه از اعضای مجمع عمومی دعوت کرده است تا درباره آخرین تحولات منطقه به گفتگو بپردازند.

در هفتمین اجلاس مجمع عمومی، فضا برای گفتگو و تعامل میان دانشمندان، متفکران و علمای جهان اسلام ایجاد می‌شود و این فضا نقش مهمی برای همکاری‌ها و ارتباطات می‌تواند داشته باشد.

ابنا: چشم اندازی که حضرتعالی برای آینده مجمع ترسیم کرده‌اید، چیست؟ یعنی در نگاه به آینده مجمع را چگونه می‌بینید؟

آیت الله رمضانی: آنچه که مهم است و باید به آن توجه کنیم و اهتمام داشته باشیم "تحول" است؛ در اهداف، روش‌ها، نیروها و اعضا باید تحول ایجاد شود. مجموعه‌ی این تحولات می‌تواند تحول بزرگ را رقم بزند. به دنبال آن هستیم تا مجمع به همت همه بزرگواران و بهره‌گیری از تجربیات علما و اندیشمندان بتواند به مرجعیت علمی و معنوی برسد. این مرجعیت علمی و فرهنگی بسیار مهم است. باید بتوانیم دائرة المعارف را به لحاظ فرهنگی توسعه دهیم که در این دوره 5 زبان را رونمایی خواهیم کرد و به دنبال آن هستیم تا بتوانیم به چهل زبان برسانیم. باید با زبان‌های زنده دنیا بتوانیم معارف، معالم و محاسن اهل بیت(ع) را به جهانیان عرضه کنیم.

آموزش عمومی را در چشم‌انداز می‌بینیم. همه پیروان اهل بیت(ع) در دنیا باید آموزش حدأقلی ببینند و نگاه آنها به مکتب اهل بیت(ع) به لحاظ کیفی گسترش پیدا کند. بدون افراط و تفریط و با نگاه عقلانی و معنوی، باید معارف اهل بیت(ع) را در دنیا به نحو شایسته ترویج کنیم و از دعای اهل بیت(ع) بهرمند شویم که فرمودند "رحم الله عبداً احیا امرنا" و لازمه آن تعلیم و تعلّمِ درست است، تا برای همه جهانیان و کسانی که پیروان اهل بیت(ع) را می‌بینند، روشن شود که اهل بیت(ع) صاحب مکتب قوی هستند و شخصیت‌هایی هستند که به لحاظ عقلانی و معنوی خود را تربیت کرد‌ه‌اند و بتوانیم در آینده جوان مؤمن متدین مسئولیت‌پذیر معنویت‌گرای عقل محور را با دانش‌افزایی در دنیا تقویت کنیم.

*پیش از برگزاری اجلاس، نشست خبری برگزار خواهید کرد؟

آیت الله رمضانی: در عرصه رسانه جمع‌بندی این شد که در حین اجلاس پوشش خبری انجام شود. رسانه‌های داخلی، مراسم افتتاحیه، اختتامیه و ملاقات با مقام معظم رهبری را پوشش خواهند داد، خبرگزاری‌های بین‌المللی هم برای پوشش خبری حضور دارند. در خود اجلاس، دبیرکل که سخنگوی مجمع جهانی اهل بیت(ع) است، منظر و اجتماع کلی را در مصاحبه‌ها تبیین خواهد کرد.   

*سپاسگزارم از اینکه وقت ارزشمند خود را در اختیار ما قرار دادید.

نظر دهید

شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 88950827 (0098-21)
  • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
8-4=? کد امنیتی