وعده نابودی اسرائیل، با عمومیت یافتن برائت محقق می‌شود/ حج بدون انزجار و برائت، حج سکولار است

سه شنبه, 22 خرداد 1403

اگر انزجار و برائت در حج وجود نداشته باشد، شاهد حج سکولار خواهیم بود که زمینه‌ی تمدن‌سازی ندارد. اگر در حج ابراهیمی اجتناب وجود نداشته باشد، رسالت و هدف بعثت انبیاء(ص) دچار نقصان خواهد شد، لذا اجتناب از طاغوت نیز شرط است.

وعده نابودی اسرائیل، با عمومیت یافتن برائت محقق می‌شود/ حج بدون انزجار و برائت، حج سکولار است

به گزارش پایگاه رسمی اطلاع رسانی مجمع جهانی اهل بیت (ع) - کنگره حج، علاوه‌ بر اینکه عبادتی فردی است و جان آدمی را صفا می‌دهد، همزمان به عنوان اجتماعی بزرگ و فرصتی مغتم برای عدالت‌خواهی، مبارزه با طاغوت و سر دادن فریاد مظلومیت ملت مسلمان است.

در فرصتی که چهره شیطانی اسرائیل، صهیونیسم جهانی و قدرت‌های استکباری عیان شده و مردم غیرمسلمان دنیا از شرق تا غرب عالم، درگیر موج بیداری شده‌اند؛ حج امسال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و ایام حج، فرصت ویژه برای مسلمانان است تا در بزرگترین اجتماعشان، مظلومیت مردم فلسطین را فریاد بزنند و حج ابراهیمی را مطابق فرمان خداوند؛ نه استکبار جهانی به جای آوردند.

در این راستا، نشست علمی «حج؛ مظهر اقتدار اسلام و نماد برائت از استکبار» با تاکید بر موضوع حج برائت، با حضور و ارائه حجت‌الاسلام‌والسلمین «سعید صلح‌میرزائی» استاد حوزه و نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری و حجت‌الاسلام‌والسلمین «حسین رفیعی» استاد حوزه و نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، در خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا برگزار شد.

ولایت، جامعه را منسجم می‌کند

در ابتدای این نشست، حجت‌الاسلام‌ صلح‌میرزائی به محتوای عبادات اسلامی اشاره کرد و بیان داشت: تمام عبادات در امتداد هدف اساسی بعثت انبیاء هستند تا جامعه به کارخانه‌ی انسان‌سازی تبدیل شود و مردم به گونه‌ای زیست کنند که حیات همه‌ی آن‌ها، حیات توحیدی باشد؛ لذا برای این امر، عنصر ولایت در دین تعریف شده که اعم از ولایت اهل‌بیت(ع) می‌باشد و شامل ولایت خدا و رسول‌ا‌لله(ص) نیز می‌شود.

وی به جنبه‌های مختلف ولایت اشاره کرد و جنبه مرکزی آن را ولایت خدا، پیامبر(ص) و امام(ع) دانست و گفت: ولایت ولیّ‌فقیه نیز در امتداد ولایت مرکزی شکل می‌گیرد. ولیّ، قلب جامعه‌ی ولایی و جامعه‌ی اسلامی را تشکیل می‌دهد و سبب انسجام داخلی می‌شود؛ لذا در روایات ما آمده که «وَ لَمْ تُنَادَ بِشَيْ‏ءٍ مَا نُودِيَ بِالْوَلَايَةِ یعنی آنگونه که به ولایت ندا داده شده، به چیزی ندا داده نشده است».

حجت‌الاسلام‌ صلح‌میرزائی، به تشریح دو جنبه‌ی دیگر ولایت پرداخت و بیان داشت: اولین جنبه، مرزگذاری با غیر است و جنبه‌ی دیگر نیز تقویت اتحاد و برادری می‌باشد که هر دو امر، اقتدارآفرین هستند؛ یعنی جامعه‌ای که هویت خود را پیدا کرده و با مرزگذاری با غیر خود متمایز شده، وحدت هدف و عمل پیدا می‌کند و به یک جامعه‌ی مقتدر و قوی تبدیل می‌شود. حضرت رسول(ص) و همچنین اهل بیت(ع) نیز همیشه تلاش می‌کردند تا جایگاه امام به عنوان قطب مرکزی جامعه باشد و اتحاد ایجاد کند. روایت معروفی از امام صادق(ع) نقل شده که ایشان در منا به چهار جهت فرمودند که «إنَّ رَسُولَ اللَّهِ كَانَ الْإِمَامَ ثُمَّ كَانَ عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ ثُمَّ الْحَسَنُ ثُمَّ الْحُسَيْنُ ثُمَّ عَلِيُّ بْنُ الْحُسَيْنِ ثُمَّ مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيٍّ ثُمَّ هَهْ» یعنی ایشان مسئله امامت و ولایت را به چهار جهت فریاد می‌زنند تا همه مردم بشنوند و در این امر، وحدت داشته باشند.

استاد حوزه علمیه افزود: اهل‌بیت(ع) همیشه بین جریان شیعه و غیرشیعه فاصله ایجاد می‌کردند؛ حتی این فاصله را بین جهان اسلام و غیراسلام نیز حفظ می‌کردند. در این راستا، اهل‌بیت(ع) همواره تقویت مرزها را نیز در دستور کار قرار می‌دادند؛ روزی شخصی نزد امام(ع) رفت و عرضه داشت که «من برای جهاد نذر کرده‌ام. حضرت فرموده‌اند: تنها گزینه‌ات این است که در مرز، مرزبان شوی و حتی‌الامکان دست به شمشیر نبری، مگر این‌که احساس کنی ورود دشمن باعث از بین رفتن دِين محمد(ص) و یا ضرر به مسلمین می‌شود، آنجا باید دست به شمشیر هم ببرید، اگرچه ما اجازه نمی‌دهیم شما تحت ولایت طاغوت جهاد کنید الّا در این موارد».

5a5e3db9-97a2-4757-a2c7-d133ef07b230.jpg

حج، مانور قدرت جامعه‌ی اسلامی است  

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری به عبادت‌های جمعی اسلام مانند: حج، نماز جمعه، نماز عیدین، نماز جماعت و زیارت ‌اهل‌بیت(ع) اشاره کرد و ابراز داشت: تمام این عبادات، ولیّ را به عنوان قطب جامعه معرفی می‌کند تا انسجام درونی در جامعه ایجاد شود. حج، یقینا یک مانور قدرت برای جامعه‌ی اسلامی است و بسیاری از راهکارهای اهل‌بیت(ع) برای انسجام‌بخشی جامعه در ایام حج پیموده‌ شده است؛ همانند دیدارهایی که بین شیعیان مناطق مختلف با اهل‌بیت(ع) اتفاق ‌می‌اُفتاد. لذا حج به عنوان راهکاری اساسی برای انسجام جامعه و تقویت معنویت است که همین معنویت نیز اقتدار می‌آفریند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین صلح‌میرزائی، با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در اهمیت مرزگذاری، بیان داشت: اگر ما مرز را رقیق کنیم، آرام آرام می‌بینید که دشمن ورود پیدا می‌کند، راه نفوذ از طریق تقویت مرز اتفاق می‌افتد، آن هم تقویت ممیزات خودی و بیان ممیزات دیگری که می‌تواند جبهه‌ی استکبار باشد، می‌تواند نسخه‌های بدلی اسلام و یا نسخه‌های بدلی تشیع باشد، البته نوع برخورد با هر کدام از این‌ها نیز در اندیشه‌ی اساسی اسلام متفاوت است؛ ممکن است دیگری از نظر عقاید وجود داشته باشد ولی در مقام رفتار، به دنبال حذف مسلمانان نباشد و ما هم می‌توانیم با آنان معامله و برخورد داشته باشیم.

استاد حوزه علمیه، حج امسال را همگام با موج بیداری اسلامی و انسانی دانست و اظهار داشت: به برکت عملیات طوفان‌الاقصی، ثمره تمام شعار‌های چندین ساله انقلاب در مورد اسرائیل، عیان شد. انقلاب ما با مسئله‌ی فلسطین همزاد است و امام خمینی(ره) از سال 42 به مسئله نفوذ اسرائیل اشاره کرده بودند. امام خمینی(ره) در نامه‌ی «قیام لله» که سال 1323 نگاشته شده می‌فرمایند «اگر ما اتفاق نظر داشتیم و قیام لله کرده بودیم، این‌گونه نمی‌توانستند بر گُرده‌ی ما سوار شوند»؛ ایشان هم به استبداد داخلی و همینطور استکبار جهانی اشاره می‌کنند که در مورد قصه‌ی فلسطین نیز صادق است.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: امروزه با وجود فضای سانسور شدید، نوعی بیداری در میان دانشجویان آمریکایی اتفاق افتاده و برخورد خشن پلیس نیز مانع حمایت آنان از فلسطین نشده است؛ لذا سبب شد تا حضرت آقا پیامی صادر کنند و به آنان بگویند که «شما در قسمت درست تاریخ ایستاده‌اید».

وی، حج ابراهیمی را مُلازم با مسئله برائت دانست و خواستار هم‌آوایی حداکثری عموم مسلمین در حج امسال شد.

حجت‌الاسلام‌ صلح‌میرزائی، پیشنهاد اجتماع اهل برائت را همانند اجتماع اربعین مطرح کرد و بیان داشت: اجتماعی از مؤمنین هستند که از یکی از شهرستان‌ها به سمت مشهد امام رضا(ع) پیاده‌روی می‌کنند، شاید به مدت 30 روز در راه باشند و در انتهای این برنامه، برائت‌نامه‌ای را امضاء می‌کردند؛ در برائت‌نامه آمده که ما کسانی هستیم که پیمان می‌بندیم در صورت لزوم، با دشمنان خدا بجنگیم، پیمان می‌بندیم که این عصای پیاده‌روی را کنار بگذاریم و به جای آن سلاح برداریم. 

استاد حوزه علمیه، برخی رفتارهای حاکمان سعودی را مطابق خواست و رضایت جبهه‌ی استکبار دانست و ابراز داشت: اخیرا تعدادی از اهالی رسانه‌ی ایران را از عربستان اخراج کردند، زیرا این سوال را از حجاج پرسیدند که نظرتان درباره‌ی مسئله‌ی فلسطین چیست؟ این رفتار حکام سعودی در ادامه‌ی سکوت مرگ‌بار آنان در جریان جنایت اسرائیل در فلسطین می‌باشد. من نسبت به محدودیت‌های سنگینی که برای حجاج ایرانی ایجاد ‌کردند، خوشبین نیستم چراکه اجازه نمی‌دهند تا صدای حجاج در جهان منعکس گردد.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری، رسانه‌ای شدن مسئله برائت در حج را وظیفه‌ی عمومی و همگانی دانست و اظهار کرد: اگر بخواهیم نابودی اسرائیل را تسریع ببخشیم و وعده رهبری مبنی بر اینکه «اسرائیل، 25 سالگی را نمی‌بینید» محقق شود، باید به درستی عمل کنیم چرا که طبق بیانات ایشان، این وعده بدون عمل محقق نمی‌شود. تا زمانی که مسئله برائت، عمومیت پیدا نکند و اهل رسانه نیز این مسئله را به عنوان وظیفه‌ا‌ی دینی، اسلامی، الهی و ابراهیمی نبینند، وعده نابودی اسرائیل محقق نخواهد شد.

 

6a5e3db9-97a2-4757-a2c7-d133ef07b230.jpg

حج، عبادت حکومت اسلامی است   

در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی به بیان نکاتی در خصوص حج پرداخت و بیان داشت: نکته اول این‌که روح حاکم بر فضای حج به عنوان عملی عبادی است. نکته‌ی دوم نیز زیربنای برائت در حج می‌باشد که راهبرد و نقشه‌ای برای ایجاد یک الگوی تمدنی است. نکته‌ی سوم نیز اهمیت حج برائتی با توجه به شرایط و اقتضائات امروزه می‌باشد.

وی در پاسخ به این سوال که «روح حج به چه چیزی برمی‌گردد و باطن این مناسک و اعمال چیست؟» گفت: حج، عبادتی منحصربه‌فرد است که علاوه‌بر بُعد فردی، ناظر به بُعد اجتماعی و سیاسی نیز می‌باشد و حتی از نماز جماعت و نماز جمعه‌ نیز نمود اجتماعی و سیاسی بیشتری دارد لذا می‌توان حج را به عنوان «عبادت حکومت اسلامی» تلقی کرد. روح حاکم بر حج، توحید است؛ هم توحید فردی که ناظر به خودسازی است و هم توحید اجتماعی و سیاسی که ناظر به جامعه‌پردازی می‌باشد. توحید در مسئله‌ی حج امتداد پیدا می‌کند و از عبادت فردی به عبادتی سیاسی و اجتماعی تبدیل می‌شود.

استاد حوزه علمیه افزود: طبق بیان مقام معظم رهبری، یکی از راهبردهای اساسی برای تحقق تمدن نوین اسلامی، حج است که موجب اُمّت‌سازی می‌شود؛ همانند اربعین حسینی که یکی از مظاهر آن اُمّت‌سازی می‌باشد.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با ذکر این نکته که حج علاوه‌بر روح توحید، شامل مبارزه با طاغوت و شرک نیز می‌شود، بیان داشت: خداوند در آیه‌ی 36 سوره‌ی نحل می‌فرمایند «وَ لَقَدْ بَعَثْنا في‏ كُلِّ أُمَّةٍ رَسُولاً أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ اجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ»؛ یعنی هدف بعثت انبیاء، بندگی خدا و اجتناب از طاغوت است و این دو در کنار هم قرار می‌گیرند.

حجت‌الاسلام رفیعی، ریشه برائت در حج را در سیره رسول الله(ص) دانست و گفت: اگر انزجار و برائت در حج وجود نداشته باشد، شاهد حج سکولار خواهیم بود که زمینه‌ی تمدن‌سازی ندارد. اگر در حج اجتناب وجود نداشته باشد، رسالت و هدف بعثت انبیاء(ص) دچار نقصان خواهد شد لذا اجتناب از طاغوت نیز شرط است. برائت جزء حج است و در اصل جزء مقوّم حقیقی آن است که توحید اجتماعی و سیاسی را در جامعه امتداد می‌دهد.

ترس صهیونیسم جهانی از کنگره حج

وی نکته‌ای را ناظر به پیام‌های مقام معظم رهبری خطاب به حجاج بیان کرد و افزود: با پیام امسال رهبری، مجموعا 36 پیام خطاب به حجاج صادر شده که نقشه‌ی راهی برای نخبگان و سران کشورهای اسلامی است. این پیام‌ها علاوه‌بر دشمن‌شناسی، حاوی توصیه‌های اخلاقی، اجتماعی و سیاسی نیز می‌باشد. این پیام‌ها شامل سه مطلب اساسی هستند؛ یعنی هم نقشه‌ی راه برای نخبگان است، همچنین حکّام اسلامی را انذار می‌دهد و در نهایت، توصیه‌هایی را به مردم گوشزد می‌کند.

استاد حوزه علمیه، نمود و بروز حج برائت را در انزجار از صهیونیسم معرفی کرد و بیان داشت: امروزه یکی از ترس‌های هر ساله صهیونیسم جهانی، کنگره‌ی حج  می‌باشد. الحمدلله بعد از شکل‌گیری انقلاب اسلامی و تمرکز بر مسئله‌ی برائت در حج، پیام‌ انقلاب به نحوی منتقل شده که جبهه‌ی مقاومت در قلب اروپا و آمریکا شکل گرفته است.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: حج برائت امسال، در نقطه‌ی اوج قرار دارد و هم‌آوایی مسلمانان و غیرمسلمانان را به همراه خواهد داشت. امسال، غیرمسلمانان مانند کسانی که در حج ابراهیمی شرکت می‌کنند، ندای برائت سر می‌دهند و این  اتفاق در جای جای دنیا رقم می‌خورد. صهیونیسم و آمریکا، مظهر شیطان و کفر بر روی زمین هستند که نمی‌خواهند حقیقت اسلام ناب تحقق پیدا کند.

حجت‌الاسلام رفیعی در پایان گفت: تمام تلاش ما این بود که فلسطین، مسئله‌ی اول جهان اسلام شود، ولی امروزه مسئله‌ی اول جهان است و دشمن با امپراطوری رسانه‌ای خود نیز نتوانست از این امر جلوگیری کند. این اتفاق، حاکی از قدرت‌نمایی جمهوری اسلامی ایران در موازنه‌ی قدرت‌های سیاسی، اجتماعی، نظامی و فرهنگی است که می تواند این موازنه‌ی قدرت را در دنیا به‌هم بریزد و قدرت جدیدی را در مقابل بلوک شرق و غرب ایجاد کند؛ لذا انقلاب اسلامی باعث شد که مقاومت شکل بگیرد و موجب بیداری ملت اسلامی و سایر ملل دنیا گردید.

نظر دهید

شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 88950827 (0098-21)
  • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
2+7=? کد امنیتی