پیام آیت الله نوری همدانی به هفتمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام

پنج شنبه, 10 شهریور 1401

آیت‌الله حسین نوری همدانی، مرجع عالیقدر جهان تشیع، به هفتمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) پیامی ارسال کردند.

 

پیام آیت الله نوری همدانی به هفتمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام

حضرت آیت‌الله العظمی حسین نوری همدانی، مرجع عالیقدر جهان تشیع، به هفتمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) پیامی ارسال کردند. در ادامه متن کامل این پیام آمده است.

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله رب العالمين و الصلاة و السلام علی سيدنا و نبينا أبي القاسم مصطفی محمد صلی الله عليه و علی اهل بيته الطيبين الطاهرين سيما بقية الله في الارضين و لعن علی أعدانهم أعداء الله اجمعين

با سلام و تحيت به آن مجمع محترم که با حضور شخصيت‌ها و علمای گرامی در حال برگزاری است.

خداوند متعال را شاکرم که توفيق عنايت فرمود تا مطلبی را به اين جلسه با شکوه ارسال نمايم.

حمد و ستايش مخصوص خداوندی است که خلقت را با هدايت همراه گردانيد، و با چراغ هدايت راه هر موجودی را که در کارگاه خلقت پديد آورد روشن کرد، و همه مخلوقات را به پيمودن صراط مستقيم رهنمون گرديد. و در اين ميان نقش پيامبران و اهل‌بيت(ع) را در قله هدايت قرار داد. اين رجال الهی از طرفی ارتباط با خداوند متعال دارند و احکام و قوانين بشر را از آن منبع عالم هستی می‌گيرند، و از طرفی با مردم در ارتباط می‌باشند و مطابق عقل و درک مردم با آنها سخن می‌گويند و دريافت خود را به گوش مردم می‌رسانند و با اقامه دلائل و برهان، راه حقّ را روشن می‌سازند.

به علاوه با داشتن درجات عالی از صفای نفس و تقوا و تعهّد و شايستگی و رأفت و ايثار و به عبارت ديگر با داشتن مقام عصمت، هم از خطا و لغزش مصون می‌باشند و هم وجود آنان به عنوان يک مربّی مهربان و مهذّب و يک معلّم دلسوز و ايثارگر برای جامعه «اسوه و الگو» شناخت می‌شود.

هيچ امّتی و ملّتی در دنيا پا به عرصه وجود نگذاشته است، مگر اينکه در ميان آن‌ها از جانب خداوند پيغمبری مبعوث شده است.

حضرت امير مؤمنان(ع) در مورد بعثت پيغمبران خداوند فرمودند: «فَبَعَثَ فِيهِمْ رُسُلَهُ وَ وَاتَرَ إلَيْهِمْ أَنْبِيَاءَهُ لِيَسْتَأْدُوهُمْ مِيثَاقَ فِطْرَتِ هِ وَ يُذَکِّرُوهُمْ مَنْسِيَّ نِعْمَتِهِ وَ يَحْتَجُّوا عَلَيْهِمْ بِالتَّبْلِيغِ وَ يُثِيرُوا لَهُمْ دَفَائِنَ الْعُقُولِ وَ يُرُ وهُمْ آيَاتِ الْمَقْدِرَةِ مِنْ سَقْفٍ فَوْقَهُمْ مَرْفُوعٍ وَ مِهَادٍ تَحْتَهُمْ مَوْضُوعٍ وَ مَعَايِشَ تُحْيِيهِمْ وَ آجَالٍ تُفْنِيهِمْ وَ أَوْصَابٍ تُهْرِمُ هُمْ وَ أَحْدَاثٍ تَتَابَعُ عَلَيْهِمْ وَ لَمْ يُخْلِ اللَّهُ سُبْحَانَهُ خَلْقَهُ مِنْ نَبِيٍّ مُرْسَلٍ أَوْ کِتَابٍ مُنْزَلٍ أَوْ حُجَّةٍ لازِمَةٍ أَوْ مَحَجَّةٍ قَائِمَةٍ».

خداوند، پيغمبران خود را در ميان مردم برانگخيت و آنان را پی‌درپی به سوی مردم فرستاد تا از مردم بخواهند به عهد و پيمانی که در فطرت آن‌ها بسته شده است وفا کنند و نعمت‌هايی را که مورد غفلت و فراموشی مردم واقع شده است به ياد مردم بياورند و در ميان مردم بر اساس دليل و برهان به تبليغ احکام الهی بپردازند و عقل‌های مردم را که در زير غبارهای غفلت و تبليغات باطل پنهان شده است برانگيزند و آشکار نمايند و آيات الهی را به ايشان نشان بدهند و خداوند هرگز بندگان خود را از کتاب آسمانی يا پيشوا و امامی که معين کرده و راهی که استوار نموده است خالی نگذاشته است.

اين مطلب نيز روشن است که هيچ‌يک از پيغمبران خدا(س) در دنيا جاويد نمی‌مانند و از قانون «کُلُّ نَفْسٍ ذائِقَةُ الْمَوْتِ» مستثنی نيستند و لذا آن‌ها در حال حيات برای خود جانشينی انتخاب و معين می‌کردند تا چراغ هدايت هميشه روشن و پرچم هدايت همواره در اهتزاز باشد.

پيغمبر بزرگوار اسلام(ص) نيز به موازات تأسيس يک امّت قدرتمند و آوردن کتاب آسمانی از جانب خداوند متعال يعنی قرآن مجيد و وضع قوانين زندگی بشر که جواب‌گوی کلّيه احتياجات در همه اعصار باشد و تشکيل يک حکومت مقتدر و تربيت گروهی از انسان‌های بزرگ و وارسته به موضوع امامت و خلافت پس از خود به امر پروردگار متعال نظر و اهتمام داشت و در موارد متعدد از عامل هدايت پس از خود سخن گفت و موضوع امامت و وصايت را به طور مکرر مورد تأکيد قرار داد و به عنوان نمونه حديث ثقلين «إنِّي تَارِكٌ فِيکُمُ اَلثَّقَلَيْنِ مَا إنْ تَمَسَّکْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا بَعْدِي کِتَابَ اَللَّهِ وَ عِتْرَتِي أَهْلَ بَيْتِي وَ إنَّهُمَا لَنْ يَفْتَرِقَا حَتَّی يَرِدَا عَلَيَّ اَلْحَوْضَ».

و بعد از آن نقش عالمان اثر گذارترين نقش در هدايت جوامع بشری است علمايی که به تعبير پيامبر اعظم(ص) «مَثَلَ العُلَماءِ في الأرضِ كمَثَلِ النُّجومِ في السَّماءِ يُهتَدى بِها في ظُلُمات البَرِّ و البَحرِ» و در جای دیگر: «إنَّ اَكْرَمَ العِبادِ إلَی اللهِ بَعْدَ الاَنبیاءِ العُلَماءُ».

نقش علماء بسيار مهم است خصوصاً در زمان ما که تمام استکبار و کفر بسيج شده‌اند تا عقلانيت را از بشر بردارند و عوامل هدايت را ناپديد کنند و خشونت و ظلم و استضعاف و بی‌عدالتی را جايگزين نمايد.

حضرت امام صادق(ع) فرمودند: «عُلَمَاءُ شِيعَتِنَا مُرَابِطُونَ فِي اَلثَّغْرِ اَلَّذِي يَلِي إبْلِيسَ وَ عَفَارِيتَهُ يَمْنَعُوهُمْ عَنِ اَلْخُرُوجِ عَلَی ضُعَفَاءِ شِيعَتِنَا وَ عَنْ أَنْ يَتَسَلَّطَ عَلَيْهِمْ إبْلِيسُ وَ شِيعَتُهُ وَ اَلنَّوَاصِبُ أَلاَ فَمَنِ اِنْتَصَبَ لِذَلِكَ مِنْ شِيعَتِنَا کَانَ أَفْضَلَ مِمَّنْ جَاهَدَ اَلرُّومَ وَ اَلتُّرْكَ وَ اَلْخَزَرَ أَلْفَ أَلْفِ مَرَّةٍ لِأنَّهُ يَدْفَعُ عَنْ أَدْيَانِ مُحِبِّينَا وَ ذَلِكَ يَدْفَعُ عَنْ أَبدَانِهِمْ».

امروز شناخت دشمن بر همه علماء جهان اسلام ضروری است و بايد بدانيم استکبار و صهيونيست بناي‌شان نابودی اسلام است و با تأسيس مذاهب و فرق‌های دروغين و گروه‌های منحرف به نام اسلام همانند وهابيت و داعش و تکفيری‌ها به جنگ اسلام آمده‌اند.

امروز وحدت اسلامی يک موضوع مهم می‌باشد دشمن با اختلاف‌افکنی بين امت اسلامی به دنبال نابود کردن اصل دين است.

امروز با توجه به سکوت مرگبار مدعيان حقوق بشر به مسئله قدس و فلسطين و همچنين کشتار مردم مظلوم در يمن، سوريه، افغانستان و بحرين وظيفه ما را سنگين‌تر کرده است.

جمهوری اسلامی با تکيه بر مبانی اسلام ناب و بهرمندی از قرآن کريم و فرهنگ غنی اهل بيت(ع) به رهبری يک فقيه عاليقدر و مجاهد نستوه؛ شخصيتی که غم همه انسان‌های مظلوم جهان را در دل داشت و با کمک الهی به مبارزه با استکبار پرداخت يعنی امام خمينی(ره) به عنوان نماد حقيقی دفاع از ارزش‌های اسلامی مصم در مسير وحدت همه مسلمانان گام بر می‌دارد و هرگونه اختلاف و فتنه‌افکنی مذهبی را با در نظر گرفتن اصول اعتقادی خود محکوم می‌نمايد و بعد از امام راحل اين مسير توسط رهبر معظم انقلاب در حال سپری شدن است و معتقديم معارف اسلامی که طبق حديث ثقلين يعنی قرآن کريم و اهل‌بيت(ع) راه سعادت بشری را تضمين می‌نمايد.

در پايان بار ديگر از همه حاضرين در اين مجلس محترم تشکر نموده و قدردانی خود را نسبت به برگزارکنندگان اين همايش خصوصاً شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بيت(ع) به ويژه دبير کل محترم و پر تلاش و عالم اين مجمع اعلام می‌دارم.

توفيقات همگان را از خداوند متعال خواستارم.

قم المقدسة

حسين نوری همدانی

نظر دهید

شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 88950827 (0098-21)
  • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
7+3=? کد امنیتی