مدعیان دروغین

شناخت مدعیان دروغین

سوال:

مدعیان دروغین را چگونه می توان شناخت؟

پاسخ:

این افراد، هیچ گاه از طرف عالمان دینی مورد حمایت واقع نشده اند و این نشان می دهد که این افراد، گروهی حقه باز و شیاد هستند؛ زیرا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به شیعیان امر کرده اند که در دوران غیبت، برای حل مسایل و مشکلات دینی خود و پیدا کردن راه حق و درست، به علمای دین مراجعه کنند.

 

شناخت سفیران و افرادی که نیابت امام دوازدهم عجل الله تعالی فرجه الشریف بر عهده ان ها نهاده شده است، اهمیت زیادی دارد؛ چرا که به واسطه ایشان، ارتباط وثیق و مطمینی با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ساماندهی می شود و در پاره ای از موارد، وکیل و نایب و سفیر امام به مثابه امام معصوم تلقی شده و التزام به دستورات او، التزام به منویات امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به شمار امده است؛ از این رو و به جهت احراز صحت نیابت و اطمینان از رابطه انها با امامت و ولایت، لازم است که تاریخ سیاسی عصر غیبت و کارکرد سازمان وکالت مورد توجه قرار گیرد و تصویر صحیحی از نیابت و سفارت ترسیم شود.

 

بررسی روایات نشان می دهد افرادی که منتسب به نیابت و سفارت امام دوازدهم عجل الله تعالی فرجه الشریف هستند، همواره با اموزه امامت و به ویژه مهدویت هماهنگ رفتار کرده اند و در حفظ حریم امامت و دفاع از مهدویت در مقابل شبهات و سوالات کوشیده اند و در محضر امام زمان به کسب زهد و تقوی و فضیلت پرداخته اند.

 

در مقابل این افراد، برخی مدعی ارتباط هستند و گاهی خود را حامل پیام از طرف حضرت می دانند؛ به یقین، چنین افرادی:

 

۱.دروغگو هستند و به دنبال کسب شهرت و ثروت و نظایر ان می باشند.

 

۲.افرادی که ادعای ارتباط می کنند، هیچ دلیل محکم و عقل پسندی ندارند و بیشتر با تحریک احساسات و از راه عواطف، افراد را پیرو و مطیع خود می کنند.

 

۳.این افراد، هیچ گاه از طرف عالمان دینی مورد حمایت واقع نشده اند و این نشان می دهد که این افراد، گروهی حقه باز و شیاد هستند؛ زیرا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به شیعیان امر کرده اند که در دوران غیبت، برای حل مسایل و مشکلات دینی خود و پیدا کردن راه حق و درست، به علمای دین مراجعه کنند. ((اما الحوادث الواقعه فارجعوا فیها الی رواه حدیثنا)؛ وسایل الشیعه، ج۲۷، ص۱۴۰) و به یقین، مدعیان ـ که اکثریت قریب به اتفاق انها یا اصلاً سواد دینی ندارند و یا افرادی هستند که اطلاعات کمی از دین دارند و به دنبال اثبات کردن خود هستند ـ اگر در ادعای خود راستگو بودند، باید علمای دین از ان ها حمایت می کردند که البته چنین نیست.

 

۴.معمولاً استدلال مدعیان به چیزهایی است که ما هیچ گاه به صحت یا نادرستی ان نمی توانیم دسترسی پیدا کنیم؛ مثلاً ادعای مکاشفه، ادعای این که حضرت را در خواب دیده اند، ادعای پیام اوردن از طرف حضرت و نظایر ان.

 

۵.این گروه از مدعیان به شدت از افراد پرسشگر و سوال کننده بیزار و فراری هستند. زیرا در اثر سوال و جواب، تناقض گویی ایشان اشکار و دروغ هایشان افشا می شود. لذا اگر در این نوع مجالس، کسانی در صدد باشند سوالاتی بکنند که به نوعی، اصل ادعای ان شخص را زیر سوال می برد، به شدت و با تندی، از ان مجموعه طرد می شوند و با او برخورد بسیار خشنی می شود؛ چرا که مدعیان، همیشه به دنبال افراد ساکت، خاموش، مطیع و کم اطلاع هستند و فرد اگاه و پرسشگر، مزاحم کار انها هستند.

 

۶.این افراد به دنبال مرید پروری هستند و برای بقای خود، گاهی در عقاید پیروان خود، شکاف به وجود می اوردند و باعث انحراف در عقاید ان ها می شوند.

 

۷.غالباً این افراد، جلسات خصوصی و محرمانه ای دارند که هر کسی اجازه ورود به ان را ندارد؛ اکثر مردم، توسط واسطه ها، مدعی را می شناسند، بدون این که حتی او را دیده باشند و این ایجادِ مانع در مقابل مدعی، یکی از راه های جذب مردم و عدم افشای ماهیت پنهان وی است، چرا که در اثر ارتباط مستقیم و طرح این نوع مسایل در سطح عموم جامعه، راز ها و تناقضات اشکار می شود و فرد مدعی به سرعت از ان جایگاه خود ساخته، سقوط می کند.

منبع: موسسه تحقیقاتی امام عصر (عج)

 

 

مصاحبه پیرامون فتنه احمدالحسن با استاد نجم الدین طبسی، پژوهشگر نامی مهدویت و استاد درس خارج فقه مهدویت حوزه علمیه

در سال های اخیر، پدیده احمدالحسن به عنوان یکی از انحرافات جدی مهدویت مطرح شده است. حلقه مریدان او دیگر نه اختصاص به عوام دارد و نه مختص بی سوادان است، چراکه برخی از طلاب نیز به وی گرویده و از مبلغین او شده اند. چند سالی است که موکبی هم در مسیر پیاده روی اربعین به نام وی برپا می شود. سالروز اغاز امامت حضرت مهدی (عج) فرصت مناسبی است تا به واکاوی علمی این پدیده، چگونگی دعوت وی و راه های مقابله با وی پرداخته شود. به همین مناسبت با استاد نجم الدین طبسی، پژوهشگر نامی مهدویت و استاد درس خارج فقه مهدویت حوزه علمیه قم گفتگو کردیم. او معتقد است این پدیده نه پدیده جدیدی است و نه راه حل جدیدی برای مقابله با ان وجود دارد. به باور او، ابشخور این انحراف، استکبار جهانی است و راه مقابله با ان نیز روشنگری و تبلیغ صحیح است. او در این گفتگو تلاش دارد تا به تفصیل، نقاط ضعف دعوت احمدالحسن را تشریح کند. مشروح گفتگوی شبکه اجتهاد با وی به قرار زیر است.

اجتهاد: دلیل ایجاد پدیده (احمد الحسن) را چه می دانید؟

طبسی: جریانات انحرافی و موج سواری مهدوی قضیه جدیدی نیست. در تاریخ نگاه کنید عده ی زیادی مدعی شده اند چون مسیله مهدویت از مسایل مسلمه است، عده ای از راه تقلب وارد می شوند و مدعی مهدویت می شوند و این هم دلیل بر واقعیت داشتن اصل قضیه است؛ مثلاً اگر یکی بخواهد پول تقلبی چاپ بکند، ۱۵۰۰ تومانی چاپ نمی کند چون که نیست. بلکه ۲۰۰۰ و ۵۰۰۰ و ۱۰۰۰ تومانی چاپ می کند. این ادعاهایی هم که می شود دلیل ان است که اصل قضیه واقعیت دارد. این ها موج سواری می کنند و مدعی می شوند که خودشان هستند. قضیه ادعای مهدویت در طول تاریخ بوده و در دوران اخیر هم ما دیدیم افرادی مثل سید کاظم رشتی و علی محمد باب. به حسب ظاهر عمامه سرشان بود و اهل تهجد و زیارت عاشورا هم بودند؛ اما در دام افتادند و جریان بابیت ایجاد شد، بعدازان جریان مهدویت تا نعوذبالله خودش را به خدایی هم رساند. دلیل ان، این است که علاقه و توجه مردم به مهدویت خیلی زیاد شده است، برای نمونه جمکران را ببینید. در ایام ولادت امام عصر علیه السلام امار جمعیت، چهار پنج میلیون است. شب های چهارشنبه چهارصدهزار نفر و شب های معمولی هم هزاران نفر امار داده می شود. باانکه مساجد مقدس کم نیستند؛ اما از سرتاسر ایران راهی می شوند برای زیارت مسجدی که به اقا امام زمان علیه السلام منتسب است.

این دلیل توجه و رغبت مردم است، دشمن هم کوتاه نمی اید و از دو طریق وارد می شود: گاهی واقعاً القای شبهه می کنند؛ مثلاً: امام زمانِ شیعه، کعبه را ویران می کند و امام زمانِ شیعه، مساجد را خراب می کند. امام زمانِ شیعه ادم می کشد. گاهی هم شعار پیروان حضرت مهدی را می دهند. یک روز می گویند که یمانی امده است بروید با ان بیعت کنید. روزی می گویند پسر امام زمان است یا روزی می گویند نایب خاص امام زمان است. من نشنیده ام که این ها بگویند که ما دجال هستیم ما سفیانی هستیم. کسانی که چهره های منفی دارند هیچ وقت این ها خودشان نمی گویند که یکی از این ها هستیم؛ چون منفی است و طرف دار ندارد، بلکه به عکس از او متنفر می شوند. لذا هیچ وقت نمی گویند دجال هستیم

 افرادی هم هستند که در مهدویت غور نکرده اند و تحقیق ننموده اند. حوزه های مقدسه ما بیشتر به جنبه فقه و اصول بها می دهد. نمی خواهم بگویم کار درستی نیست؛ اما گاه غور در مباحث فقهی و اصولی ما را از مباحث مهدوی بازداشته است و ما کمتر به این مسایل به طور تحقیقی وارد می شویم. دشمن هم از این فرصت، از این جای خالی و از این نکته کور سوءاستفاده کرده و ورود پیدا می کند.

 باید مردم بدانند که در مورد یمانی باید در سه مرحله بحث بکنیم: مرحله اول بحث راجع به علامیت یمانی است این قطعی است که ما ده ها روایت داریم از علایم حتمی ظهور امام عصر روحی له الفداء مسیله ظهور یمانی است.

 مسیله دوم قداست یمانی است یمانی چهره مثبت است یا منفی است؟ در ارتباط با مثبت یا منفی بودن ایشان ما یک روایت داریم اگر ما این روایت را قبول کنیم مثبت بودن ایشان بر ما ثابت می شود. ان روایت هم از امام صادق علیه السلام است که حضرت می فرمایند: (خروج ثلاثه السفیانی و الخراسانی فی سنه واحده فی شهر واحد فی یوم واحد و لیس فیها رایه اهدی من رایه الیمانی یدعو الی الحق). این روایت را شیخ مفید در ارشاد نقل کرده ولی سندا مشکل دارد. من در کتاب روایات الیمانی عرض و نقد صفحه ۴۲ سندش را بحث کرده ام. اگر ما از ضعف سند اغماض کنیم، یمانی مثبت می شود چون به حق دعوت می کند.

 اما مرحله سوم (البته من در مرحله دوم تردید دارم و ان را قبول ندارم) لزوم تبعیت از یمانی است که این مدعیان یمانی هم دنبال این هستند یمانی را جایگزین مرجعیت شیعه کنند؛ چون دشمنان از مرجعیت شیعه در طول تاریخ ضربه خورده اند.

حالا بر فرض اینکه یمانی امده باشد، ولی جایگزین شدن او به جای مرجعیت شیعه به چه دلیل است؟ و همانطور دلیل لزوم تبعیت از یمانی چیست؟

ما از فقیه تبعیت می کنیم چون که ادله داریم ادله تبعیت از فقیه را از قدیم تا به امروز مطرح کرده اند. تنها دلیلی که این ها می توانند اقامه کنند روایتی است که نعمانی در کتاب شریفشان نقل فرموده است که اگر یمانی ظهور کرد سرپیچی کردن از او جایز نیست (خروج السفیانی والیمانی و الخراسانی فی سنه واحده وفی شهر واحد فی یوم واحد) همه در یک سال و در یک ماه و در یک روز خروج می کنند (ویل لمن ناواهم) وای به حال کسی که با این ها مخالفت بکند (ولیس فی الرایات رایه اهدی من رایه الیمانی) اهدی از پرچم یمانی در میان این پرچم ها نیست (یدعو الی صاحبکم) مردم را به سوی امام زمان علیه السلام دعوت می کند (و اذا خرج الیمانی) اگر یمانی خروج کرد (حَرَّمَ بَیعَ السِّلَاحِ عَلَی النَّاسِ وَ کلِّ مُسْلِمٍ وَ اِذَا خَرَجَ الْیمَانِی فَانْهَضْ اِلَیهِ فَاِنَّ رَایتَهُ رَایهُ هُدًی وَ لَا یحِلُّ لِمُسْلِمٍ اَنْ یلْتَوِی عَلَیهِ فَمَنْ فَعَلَ ذَلِک فَهُوَ مِنْ اَهْلِ النَّارِ لِاَنَّهُ یدْعُو اِلَی الْحَق وَ اِلی طَرِیقٍ مُسْتَقِیم ). (الغیبه النعمانی ص ۲۵۶).

عمده روایت ما برای لزوم تبعیت این روایت است. این روایت در کتب اربعه ما نیست. فقط نعمانی نقل کرده و سندش هم مشکل دارد. چند نفر در سند روایت هستند که ضعیف اند. بعض از ان ها مجهول اند؛ مثلاً از احمد بن یوسف بن یعقوب جعفی در کتب رجالی اصلاً بحثی نشده است. فرض کنید که یمانی چهره مثبت دارد و ما هم فقط به استدلال این روایت که سندش مشکل دارد از او تبعیت کنیم، ان وقت باید از تبعیت مرجعیت که مستندش ده ها روایت دست بکشیم، این رشته را قطع کنیم و وصل کنیم به تبعیت از یمانی ان هم به استناد یک روایت ضعیف؟!

مسیله دوم تطبیق است فرض کنیم روایت سندش هم درست باشد و ما باید از یمانی تبعیت کنیم چه کسی گفته که تو همان یمانی هستی؟ چرا من نباشم؟ چرا فلانی نباشد؟ چرا تو باشی ان هم یک شخصیتی که نمی دانیم کیست؟ کجاست؟ می گویند غایب شده است. غایب شدن امام زمان علیه السلام کفایت می کند. برای غایب دوم روایات نداریم که گفته باشد تبعیت کنید در دوران غیبت از یمانی که او هم غایب است. اصلاً در روایاتمان اشاره به تعجیل در ظهور یمانی نشده است. بله گفته اند از علامات است؛ اما بگویند: اللهم عجل فی فرج الیمانی. چنین چیزی در روایات نداریم. از نظر سند مشکل دارد از نظر دلالت هم باید این سه نفر یمانی و خراسانی و سفیانی باهم باشند. ۵ و ۶ سال است که می گویند یمانی امده است و کسی هم ایشان را ندیده است. برای بحث هم حاضر نمی شود. به استناد این روایت می گویید یمانی است پس دو نفر بعدی که در متن روایت است کجا هستند؟ مگر روایت نمی گوید با هم هستند درنتیجه همین روایتی که مورد استناد شماست علیه شماست.

اجتهاد: برخی برای تطبیق، همین که او به خوابشان می اید را کافی می دانند و تطبیق می کنند؟

طبسی: مذهب شیعه مبانی خاص خودش را دارد؛ که عبارت اند از: کتاب و سنت و اجماع و عقل. خواب از مبانی شیعه نیست. اگر کسی پذیرفت نباید خودش را به عنوان شیعه قلمداد کند، ممکن است اهل سنت مبانی دیگری داشته باشند یا بهاییت و وهابی ها و لاییک ها این مبانی را داشته باشند. مبانی ان ها را با مبانی شیعه خلط نشود، مبانی شیعه این چهار تاست. خواب در کجای فقه ما امده تا چه رسد به اصول وعقاید. کجا مرجعی فتوا می دهد بعد می گوید مستند فتوایم خواب است. خواب در فرع فقهی مستند نیست چه رسد به اصول دین و اعتقادات. یا مثلاً استخاره می گیرند اگر خوب امد فلانی یمانی است. کجا ما داریم استخاره اعتقاد می اورد. هیچ کدام از این ها جزء مستندات شیعه نیست.

اجتهاد: ممکن است چون اشکال عدم خروج صفیانی و خراسانی متوجه او شده است، ادعای فرزندی کرده است؟

طبسی: اگر فرزند زمان هم باشد مشکل است. چون اولاً باید ثابت کند امام زمان علیه السلام ازدواج کرده است، بعد هم ثابت کند که امام زمان الان اولاد دارند. ما روایاتی داریم که حتی بعد از ظهور به هنگام رحلت، امام زمان بدون فرزند از دنیا می روند. (فانه یمضی ولا عقیب له) دو روایت داریم: یکی را مرحوم طبری و دیگری را هم مرحوم شیخ طوسی نقل فرموده اند. لذا هنوز قضیه اولاد امام زمان علیه السلام روشن نیست علاوه بر انچه کسی گفته که فرزند امام تو هستی؟ از یک قبیله ای هستی که می گویند که ما اصلاً سید نیستیم و این بی خود می گوید سید هستم. همه طایفه شما عامی اند، یک بچه بگوید من سید هستم دروغ علنی و فسق علنی است و ملعون است (لعن الله خارج النسب لعن الله داخل النسب). خدا لعنت کند کسی را که سید باشد بگوید نیستم یا کسی که سید نباشد بگوید سید هستم. مسیله فرزندی برای امام زمان علیه السلام اثبات می خواهد چه کسی گفته است امام زمان علیه السلام در دوران غیبت فرزند دارند ممکن است بعدها ازواج کردند فرزند دار بشوند ولی الان شما باید ثابت کنید ازدواج کرده اند و فرزند دارند و دوباره باید اثبات کنید ان فرزند تو هستی؟

اجتهاد: ان اشکال کبروی شما باز هم باقی است که ایا فرزند امام زمان علیه السلام لازم التبعیه است.

طبسی: بله اصلاً ما دلیلی نداریم که ما در دوران غیبت باید از فرزند امام تبعیت کنیم. روایت در مورد تبعیت از ولی فقیه است. این فرزند ادعایی امام اگر مجتهد بود ما از او تبعیت می کنیم. ان هم به عنوان این که یکی از مجتهدین است و اگر مجتهد نباشد خودش هم باید تقلید کند. اولاد ایمه مستثنا نیستند مگر اینکه خودشان معصوم باشند. بعد از اثبات فرزند داشتن امام در دوران غیبت، چه دلیلی داریم که تبعیت از او لازم است. قبلاً گفته ام که اگر امام صد تا فرزند داشته باشد و جلوی ما بایستند ما می گوییم منتظر شما نیستیم و با شما کاری نداریم. شما هم مثل ما باید تقلید کنید، اگر در دین اجتهاد ندارید.

ما دلیلی نداریم در مورد این که فرزندان امام زمان علیه السلام در دوران غیبت نقشی داشته باشند. چنانکه عرض کردم این ها از کم اطلاعی سوءاستفاده می کنند.

اگر بگویند ان دو روایت که می گوید: امام زمان علیه السلام از دنیا می روند درحالی که فرزندی ندارند، سندش ضعیف است. می گوییم: شما چرا بحث سندی می کنید؟ شما که می گویید علم رجال، علم بدعت است.

اجتهاد: ایا این انحراف ساخته وپرداخته استکبار است یا ان که پای منحرفان در مهدویت در میان است؟

طبسی: این ها پشت سرشان امارات و عربستان سعودی و اسراییل است. دیدید قضیه بهایی ها روشن شد که تشکیلاتشان در اسراییل است. این ها وزارت ادیان دارند که پول می دهند تا طرف دین تاسیس کند. سیاست کفتار پیر انگلیس همین است، تفرقه بینداز و حکومت کن. چرا جنگ فیزیکی راه بیندازد. با همین کار جهان را لقمه لقمه می کند تا بر همه مسلط باشد. امروز این جریان انحرافی احمد الحسن از همین نوع است مورد حمایت کشورهای خاین حاشیه خلیج فارس است و از امریکا و اسرییل هم حمایت می شوند.

چون نمی توانند با این موج بشری اعتقاد مهدویت مقابله کنند از این طریق وارد می شوند که ما یمانی هستیم و ما پسر امام زمان هستیم بعداً می گوید من وکیل پنجم ایشان هستم بعداً هم خواهید دید که می گوید امام زمان هستیم بعدها هم خواهد گفت ما خودمان پیامبر هستیم تا که می گوید خدا هستیم. فریب خوردن چهار تا معمم و چهار مذهبی دلیل بر واقعیت داشتن مسیله نیست. این ها هم اگر درست مطالعه بکنند برمی گردند.

اجتهاد: راه صحیح مقابله با وی چیست؟ به دیگر سخن، برای مقابله با وی، باید بر روی چه نقاط ضعفی در دعوت وی تمرکز کرد؟

طبسی: اگر مشکلی مثل این در جامعه بروز کرد وظیفه دین شناس و روحانی و حوزه هاست که مقابله کنند.

کتاب های نوشته در این زمینه زیاد است خودم دوتا کتاب نوشته ام به نام (روایات الیمانی، عرض و نقد) و (روایات یمانی) که در سایت درس خارج مهدویت است. در سایت ولاء صدیقه کبری روی دروس زوم کنند درس خارج مهدویت که هشت صدتا درس، هم به صورت تایپی وهم صوتی هست و به بحث های یمانی و اشکالات وارده که مفصلاً مطرح گردیده است مراجعه کنند.

منبع:شبکه اجتهاد

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
9-5=? کد امنیتی