اخبار همایش

 • اطلاعیه مهم دبیرخانه همایش حضرت ابوطالب(ع) درباره گواهی شرکت‌کنندگان

  اطلاعیه مهم دبیرخانه همایش حضرت ابوطالب(ع) درباره گواهی شرکت‌کنندگان

  گواهی های مربوط به صاحبان آثار پذیرفته شده، آثار برگزیده و نیز ارائه دهندگان مقاله در نشست های علمی همایش حضرت ابوطالب(ع) صادر گردیده است.

  دبیرخانه همایش بین‌المللی حضرت ابوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص) با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که گواهی های مربوط به صاحبان آثار پذیرفته شده، آثار برگزیده و نیز ارائه دهندگان مقاله در نشست های علمی همایش صادر گردیده است.

  متن اطلاعیه این دبیرخانه به شرح زیر است:

   

  75608eaaf31e096048a39eeca391b90b_952.jpg  باسمه تعالی

  ضمن قدردانی از شرکت کنندگان در «همایش بین المللی حضرت ابوطالب (علیه السلام)؛ حامی پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله)» برای غنا بخشیدن و مشارکت در این رویداد علمی و فرهنگی پربار، بدینوسیله به اطلاع اساتید محترم، نویسندگان مقالات و مراکز همکار همایش می‌رساند که گواهی های مربوط به صاحبان آثار پذیرفته شده، آثار برگزیده و نیز ارائه دهندگان مقاله در نشست های علمی همایش صادر گردیده است.

  صاحبان آثار مذکور می‌توانند با مراجعه حضوری به معاونت امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام (به نشانی: قم، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، نبش کوچه شش، مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام، طبقه سوم) گواهی خود را دریافت نمایند.

  دبیرخانه همایش بین‌المللی حضرت ابوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص)
  شوال ۱۴۴۲- خرداد

 • آشنایی با آثـار

  آشنایی با آثـار "همایش بین المللی حضـرت ابـوطالب(ع)" / 5. جلد اول از مجموعه مقالات عربی

  "همایش بین المللی حضـرت ابـوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص)" پس از سه سال فعالیت علمی، ادبی، ترویجی و فرهنگی، به همت مجمع جهانی اهل بیت(ع) و همکاری نهادهای مختلف در اسفندماه 1399 برگزار شد.

  از جمله فعالیت های علمی این همایش، "احیاء، تحقیق، تصحیح و ترجمه آثـار فاخر علمی درباره تراث ادبی ابوطالب(ع)"، "انتشار سلسله رسائلی درباره جایگاه ابوطالب(ع) از دیدگاه پیامبر اکرم(ص) از منابع شیعه و سنی" و "جمع آوری و نشر مقالات علمی" بود.

  با توجه به نیاز محققان و فرهیختگان، خبرگزاری ابنا به ادامه معرفی آثار این همایش می پردازد.

  پس از معرفی "شرح قصیده لامیه سردار کابلی" در قسمت اول، "ترجمه لامیّه حضرت ابوطالب (علیه السلام)" در قسمت دوم و "زَهرة الأدباء في شرح لامیة شیخ البطحاء" در قسمت سوم و "بلوغ المطالب في شرح لامية أبي طالب(ع)" در قسمت چهارم، اینک در قسمت پنجم این مجموعه، به اولین جلد از مجموعه مقالات این همایش می پردازیم:

  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  5. جلد اول مجموعه مقالات عربی همایش

  * نـام کتاب: مجموعه مقالات همایش بین المللی حضـرت ابـوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص)

  * شماره جلد: اول

  * زبـان: عربی

  * به کوشش: دبیرخانه همایش/ معاونت امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع)

  * ناشر: انتشارات مجمع جهانی اهل بیت(ع)

  * چاپ اول: 1442 هـ. ق. - 1399 هـ. ش.

  * تعداد صفحات: 363 صفحه

  * مقالات درج شده در این جلد:

     1. أبوطالب؛ الصحابي المفتری علیه/ الشهيد الدكتور «عز الدين سليم»

    2. أبوطالب؛ إيمان مطلق - سيرة وجهاد/ الأستاذ «عبدالأمير عزيز القريشي» (رئیس مرکز کربلا للبحوث والدراسات - العراق)

    3. أبوطالب.. بين التاريخ الطبقي والتدوين المذهبي/ الدکتور «علي أبو الخير» (جمهوریة مصر العربیة)

    4. أبوطالب حامي الإسلام/ العلامة «باقر شريف القرشي»

    5. أبوطالب.. ذرية بعضها من البعض/ الدكتور «مكي كشكول» (استراليا)

    6. مكانة القيم الاجتماعية في أساليب دفاع أبي طالب عن النبي(ص) من خلال ديوانه؛ قضايا النسب و القبيلة أنموذجاً/ الدکتور «محسن الويري» و«أحمد هاتف المفرجي»

    7. سيرة أبي طالب(ع) من خلال كتاب السيرة النبوية لابن هشام؛ دراسة نقدية تحليلية مقارنة/ الدكتور «شاكر مجيد كاظم» (أستاذ كليه الآداب لجامعة البصرة - العراق)

    8. أبوطالب(ع)/ الشيخ «طه العبيدي»

    9. أبوطالب سابق بني هاشم/ الدكتور «أحمد راسم النفيس» (جمهوریة مصر العربیة)

      

  3a104562f470f6a903c62b0a8a6a5061_395.jpg

   

  شایان ذكر است "همایش بین المللی حضـرت ابـوطالب(ع) ؛ حامی پیامبر اعظم(ص)" به همت "مجمع جهانی اهل بيت(ع)" و با همکاری "مؤسسه فرهنگی تحقیقات و نشر حضرت ابوطالب(ع)"، "مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی"، "دفتر تبلیغات اسلامی"، "جامعة المصطفی(ص) العالمیة"، "دانشگاه بین المللی اهل بیت(ع)"، "مؤسسه فرهنگی میراث نبوت"، "جامعة الزهراء(س)"، "پژوهشکده الذریة النبویة"، "مؤسسه فرهنگی هنری ابناء الرسول(ص)" و تعدادی از نهادهای دينی و فرهنگی ديگر در روزهای ۲۵، ۲۶ و ۲۷ رجب المرجب ١٤٤٢ (۱۹ تا ۲۱ اسفند ۱۳۹۹) مصادف با ایام وفات ابوطالب(ع) برگزار شد.

  "جشنواره ادبی رسانه‌ای حضرت ابوطالب" و "جشنواره کودکان و نوجوانان حضرت ابوطالب" نیز از برنامه های جانبی این همایش بود. همچنین دبیرخانه این همایش 43 پیش نشست علمی و رویدادهای فرهنگی و هنری متنوع دیگری - همچون "همنویسی خوشنویسان برای حضرت ابوطالب" و "محفل شعر آئین مستوری - بزرگداشت حضرت ابوطالب" را برگزار کرد.

  برای دسترسی به سایت پنج زبانه همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع) و دسترسی به فراخوان ها و اطلاعات مرتبط با این همایش به زبان های فارسی، عربی، انگلیسی، ترکی استانبولی و اردو ایـنـجـا را کلیک کنید.

  همچنین برای اطلاع از اخبار، پیش نشست ها و گفتگوهای دیگر درباره این همایش، می توانید از لینک های زیر استفاده کنید.

  "همایش بین المللی حضـرت ابـوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص)" پس از سه سال فعالیت علمی، ادبی، ترویجی و فرهنگی، به همت مجمع جهانی اهل بیت(ع) در اسفندماه 1399 برگزارشد.

  از جمله فعالیت های علمی این همایش، "احیاء، تحقیق، تصحیح و ترجمه آثـار فاخر علمی درباره تراث ادبی ابوطالب(ع)" و نیز "انتشار سلسله رسائلی درباره جایگاه ابوطالب(ع) از دیدگاه پیامبر اکرم(ص) از منابع شیعه و سنی" بوده است که با توجه به نزدیکی برگزاری این همایش، به معرفی این آثار می پردازیم.

 • گزارش جامع دبیر

  گزارش جامع دبیر "همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع)" در شبکه قرآن و معارف سیما

  قائم مقام دبیرکل و معاون امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با حضور در برنامه "مصباح" شبکه قرآن و معارف سیما به تشریح فعالیت های همایش حضرت ابوطالب(ع)؛ حامی پیامبر(ص) پرداخت.

  قائم مقام دبیرکل و معاون امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) شامگاه دیروز شنبه چهارده فروردین 1400 با حضور در برنامه "مصباح" شبکه قرآن و معارف سیما، به تشریح فعالیت های "همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص)" پرداخت.

  حجت الاسلام والمسلمین «احمد احمدی تبار» در ابتدای این برنامه با تبریک سال نو به بینندگان، اظهار امیدواری کرد که سالی پر خير و برکت داشته باشند و مسائل و مشکلات جامعه بشری و بلای ویروس کرونا که جهان را گرفتار کرده مرتفع شود.

  4efdd2f969559e8b1c92e99f32ded48e_609.jpg

   

  وی در مقدمه سخنان خود، با اشاره به تاریخچه، ساختار، شورای عالی، مجمع عمومی و فعالیت های مجمع جهانی اهل بیت(ع)، نشر معارف اهل بيت عصمت و طهارت، ارتقاء فکری و فرهنگی پیروان اهل بیت(ع) و تلاش برای حل مشکلات شيعيان جهان از طريق سازمان‌های بين‌المللی را از مأموریت ها و رسالت های این مجمع معرفی کرد.

  به گفته ایشان، ترجمه و نشر بيش از 2000 عنوان کتاب به 60 زبان زنده دنیا، تأسیس خبرگزاری ابنا و فعالیت آن به 25 زبان برای حمایت رسانه ای از پيروان اهل‌بيت(ع) در سراسر جهان، برگزاری همایش های علمی و فعالیت های فرهنگی متعدد دیگر، از جمله اقدامات مجمع جهانی اهل بیت(ع) برای نیل به اهداف خود است.

  * تشریح فعالیت های همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص)

  دبیر "همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص)" در تشریح فعالیت های این کنفرانس، با تأکید بر اینکه "حضرت ابوطالب از مظلوم ترین چهره‌های تاریخ اسلام است" گفت: وقتی بنی‌امیه بر سر کار آمدند، نگذاشتند این چهره بدرستی معرفی شود. بعد از بنی امیه هم بنی عباس به خاطر یک سری انگیزه‌های مختلف نگذاشتند این چهره آن چنان که بایست معرفی شود.

  آقای احمدی تبار تصریح کرد: در اثر تبلیغات این دشمنان، در اواخر قرن دوم و اوایل قرن سوم به بعد، یاوه گویی‌هایی درباره حضرت ابوطالب(ع) مطرح شد؛ در حالی که حضرت ابوطالب چهره‌ بزرگی است و از جهات مختلف می‌تواند برای جامعه انسانی الگو باشد.

  معاون امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره توطئه های قوم یهود ضد پیامبر(ص) و نقش عبدالمطلب(ع) و ابوطالب(ع) در حراست از ایشان اظهار داشت: بخشی از قوم یهود برای اینکه پیامبر آخرالزمان متولد نشود توطئه‌های فراوانی داشتند. هاشم جدّ پیامبر(ص) در فلسطین مسموم می شود و در غزه از دنیا می‌رود و قبر ایشان در غزه است. به شدت به دنبال این هستند که پیامبر(ص) متولد نشود و وقتی که پیامبر اکرم متولد می‌شود تمام حواس عبدالمطلب به حضرت پیامبر اکرم(ص) است.

  وی ادامه داد: وقتی حضرت عبدالمطلب می‌خواهد از دنیا برود، وصیت مفصلی دارد و وصی خود را حضرت ابوطالب(ص) قرار می‌دهد؛ در حالی که حضرت ابوطالب(ص) پسر بزرگتر نیست و ثروت و سرمایه فراوانی ندارد، اما شخصیتی حکیم، مدیر، مدبّر و برنامه ریز است. دو سوم وصیت حضرت عبدالمطلب، در رابطه با پیامبر اکرم(ص) است؛ به خاطر اینکه این توطئه‌های یهودی ها علیه پیامبر(ص) خنثی شود، و کارایی نداشته باشد. لذا می‌بینیم که حضرت ابوطالب حدود سه تا چهار سال سفر تجاری نمی‌رود تا قحطی و مشکلاتی پیش می‌آید و از آن پس در سفرهای تجاری، پیامبر(ص) را همراه خود می‌برد.

  قائم مقام دبیرکل و معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره حمایت حضرت ابوطالب(ع) از پیامبر(ص) عنوان کرد: وقتی که پیامبر اکرم(ص) به رسالت معبوث می‌شود ما لحظه لحظه‌های پیامبر اکرم(ص) و لحظه لحظه‌های اسلام را با حضرت ابوطالب(ع) می‌بینیم. حضرت ابوطالب(ع) همه قضایا را به بهترین نحو مدیریت و از پیامبر اکرم(ص) حمایت می‌کند و سختی ها را به جان می خرد و به صورت جدی همه جا حضور دارد؛ روابط، مدیریت و دیپلماسی منحصر به فردی دارد که از این جهات می‌شود به عنوان الگو به ایشان نگاه کرد.

  وی ادامه داد: مسلمانان زمانی که در فشار و سختی بودند، حضرت ابوطالب با ارتباطی که با پادشاه حبشه داشت، جمعی از مسلمانان را به رهبری جناب «جعفر بن ابی طالب» فرزند خود، به حبشه می‌فرستد. در همه توطئه‌های دشمنان اسلام و در همه جریان‌ها حضرت ابوطالب به عنوان عنصر مقاومت و سردار گمنام اسلام است. سرباز گمنام، فراوان داریم اما سردار گمنامی مثل حضرت ابوطالب را نداریم که همه قضایا و حصر سیاسی، اقتصادی و اجتماعی که برای پیامبر اکرم(ص) و مسلمان ها پیش آورند را به بهترین نحو مدیریت و همه جانبه از پیامبر(ص) دفاع می کند. از این جهات حضرت ابوطالب(ص) الگوست.

   

  3fb5ed13afe8714a7e5d13ee506003dd_797.jpg

   

  آقای احمدی تبار با بیان اینکه "شیخ البطحاء از چهره هایی است تاریخ همه رویدادهای وی را بیان کرده است"، افزود: وقتی حضرت ابوطالب(ص) از دنیا می‌رود به حضرت پیامبر گفته می‌شود "اُخرُج من مکة" یعنی دیگر مکه جای تو نیست چون تو دیگر حامی نداری.

  وی در تشریح فعالیت های همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع) گفت: همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع) دنبال این بود که ابعاد مختلف حضرت ابوطالب را مطرح کند. یکی از کمیته‌هایی که در همایش داشتیم، کمیته مقاومت بود که در این کمیته همه جریان‌های مقاومت حضور پیدا کردند و به ابعاد مقاومتی حضرت ابوطالب پرداختند. در این همایش به ابعاد دیگر حضرت ابوطالب(ع) مثل ابعاد ادبی و شعرهای حضرت ابوطالب(ع) نیز پرداختیم. ائمه(ع) به ما توصیه می‌کنند این شعرها را بخوانید، یاد بگیرید و به بچه‌هایتان یاد دهید. همه معارف بلند را در اشعار حضرت ابوطالب(ع) داریم.

  قائم مقام دبیرکل و معاون امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: وقتی که کارهای همایش ابوطالب(ع) شروع شد و بنا شد به صورت جدی به این همایش بپردازیم، با این نگاه که این همایش یک همایش بین‌المللی است و این همایش را مجمع جهانی اهل بیت(ع) می خواهد برگزار کند، سراغ همه مسلمان ها رفتیم تا بتوانیم همه را در این قضیه وارد کنیم. شیعیان مفصل مقاله دادند؛ به سراغ مذاهب و فرقه‌های مختلف اهل سنت، صوفی ها و سلفی ها رفتیم. شخصیت‌های بزرگ علمی اهل سنت از دانشگاه الازهر مصر در همایش شرکت کردند. از بزرگان اهل سنت سوریه شیخ «محمود عکام» مفتی حلب مقاله ای نوشت در ردّ اینکه بعضی ها مطرح می‌کنند که حضرت ابوطالب ایمان نیاورده و مشرک بوده و تهمت هایی از این قبیل می‌زدند. ترجمه عنوان مقاله او این است که: "ای اهل ایمان! ابوطالب مؤمن بود و هر کس در این شک کند، گناهش بر عهده خودش است".

  این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه اظهار داشت: علاوه بر شیعیان اثنی عشری و اهل سنت، پیروان دیگر فرقه‌های شیعه - اعم از زیدیه، اسماعیلیه (بهره‌ها و آقاخانی‌ها) و علوی ها - نیز در این همایش ورود پیدا کردند و مقالات خوبی ارائه کردند. حتی دروزی ها که غالباً در این مسائل ورود پیدا نمی‌کنند، مقاله دادند. همچنین اباضی های عمان نیز حضور داشتند. همه درباره حضرت ابوطالب کارهای فاخری ارائه کردند. مجموعه مقالات همایش تقریباً در 10 کتاب آمده است. کتاب‌ها و مقالات همایش حدوداً 30 جلد است. بخشی از آثار را در اختتامیه همایش رونمایی کردیم و درباره بخش دیگری از آن، کارهایی باید انجام ‌شود.

  احمدی تبار درباره فعالیت های حاشیه ای همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع) هم گفت: احساس ما این بود که برای ماندگاری این مباحث باید به سراغ هنر هم برویم. لذا فعالیت های هنری هم در حاشیه همایش داشتیم که کارهای خیلی فاخر و خوبی از آن خارج شد. مثلاً خطاطان برجسته در حرم حضرت معصومه(س) جمع شدند و درباره حضرت ابوطالب تابلوهای خوشنویسی زیبایی خلق کردند. یا برنامه شعرخوانی درباره حضرت ابوطالب به نام "آیین مستوری" برگزار شد که شعرای ایرانی و کشورهای مختلف، اشعاری خود را در این مراسم خواندند. جشنواره کودک و نوجوان همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع) را برگزار کردیم که بیش از 1000 اثر به دبیرخانه ارسال شد. جشنواره هنری و رسانه‌ای درباره حضرت ابوطالب(ع) برگزار کردیم که بیش از 120 اثر هم به این جشنواره آمد.

  در اواخر برنامه مصباح، مجری این برنامه از آقای احمدی تبار پرسید: مردم، اهالی فن و اهل علم اگر بخواهند از خروجی همایش شما اطلاع داشته باشند چگونه به آن می‌توانند دسترسی پیدا کنند؟

   

  f99687dd719c4e8bc6a39e946c3d9ef7_300.jpg

   

  دبیر همایش پاسخ داد: همایش حضرت ابوطالب سایتی دارد که همه آثار را در آن قرار می‌دهیم. علاوه بر این یک سری کارها در رابطه با حضرت ابوطالب را در ویکی شیعه انجام دادیم که در این دانشنامه گذاشته می‌شود. یک کتابخانه دیجیتال هم داریم که آثار همایش در آن بارگذاری می‌شود.

  وی تأکید کرد: بسته خوبی درباره آثار همایش حضرت ابوطالب(ع) تهیه کردیم که در اختیار برخی اصحاب رسانه قرار داده شده است؛ به گونه ای که آنها گفتند ما برای 10 سال درباره حضرت ابوطالب(ع) خوراک داریم.

  آقای احمدی تبار در پایان، درباره همایش های آینده مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: ما بحثی درباره "صحابه ابرار" داریم که اباید پیگیری شود. مثلاً حضرت حمزه سید الشهداء(ع) از چهره‌های مظلوم تاریخ است؛ یا به حضرت خدیجه(س) آنطوری که باید به عنوان ام المؤمنین پرداخته شود، پرداخته نشده است. قرار است در آینده در چارچوب صحابه ابرار به امثال این چهره های مظلوم بپردازیم.

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  شایان ذكر است "همایش بین المللی حضـرت ابـوطالب(ع) ؛ حامی پیامبر اعظم(ص)" به همت "مجمع جهانی اهل بيت(ع)" و با همکاری "مؤسسه فرهنگی تحقیقات و نشر حضرت ابوطالب(ع)"، "مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی"، "دفتر تبلیغات اسلامی"، "جامعة المصطفی(ص) العالمیة"، "دانشگاه بین المللی اهل بیت(ع)"، "مؤسسه فرهنگی میراث نبوت"، "جامعة الزهراء(س)"، "پژوهشکده الذریة النبویة"، "مؤسسه فرهنگی هنری ابناء الرسول(ص)" و تعدادی از نهادهای دينی و فرهنگی ديگر در روزهای ۲۵، ۲۶ و ۲۷ رجب المرجب ١٤٤٢ (۱۹ تا ۲۱ اسفند ۱۳۹۹) مصادف با ایام وفات ابوطالب(ع) برگزار شد.

  "جشنواره ادبی رسانه‌ای حضرت ابوطالب" و "جشنواره کودکان و نوجوانان حضرت ابوطالب" نیز از برنامه های جانبی این همایش بود. همچنین دبیرخانه این همایش 43 پیش نشست علمی و رویدادهای فرهنگی و هنری متنوع دیگری - همچون "همنویسی خوشنویسان برای حضرت ابوطالب" و "محفل شعر آئین مستوری - بزرگداشت حضرت ابوطالب" را برگزار کرد.

  برای دسترسی به سایت پنج زبانه همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع) و دسترسی به فراخوان ها و اطلاعات مرتبط با این همایش به زبان های فارسی، عربی، انگلیسی، ترکی استانبولی و اردو ایـنـجـا را کلیک کنید.

  همچنین برای اطلاع از اخبار، پیش نشست ها و گفتگوهای دیگر درباره این همایش، می توانید از لینک های زیر استفاده کنید.

 • گزارش تصویری/ نمایشگاه آثار هنری همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع)

  گزارش تصویری/ نمایشگاه آثار هنری همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع)

  ه مناسبت برگزاری "همایش بین المللی حضـرت ابـوطالب(ع) ؛ حامی پیامبر اعظم(ص)" نمایشگاهی از آثار هنری تولیدشده در حاشیه این همایش، برگزار شده است. این نمایشگاه در "نگارگذر فرهنگ" واقع در خیابان شهداء (صفائیه) قـم از چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ و همزمان با سالروز وفات حضرت ابوطالب(ع) برپا گردیده و همچنان ادامه دارد.


  عکس: حمید عابدی

 • ویدیو/ سروده جدید و زیبای «سید حمیدرضا برقعی» در ستایش حضرت ابوطالب(ع)

  ویدیو/ سروده جدید و زیبای «سید حمیدرضا برقعی» در ستایش حضرت ابوطالب(ع)

   ۲۶ رجب سالروز وفات حضرت ابوطالب(ع) است. به این مناسبت «سید حمیدرضا برقعی» شاعر آیینی، شعری شنیدنی و جدیدی که در ستایش حضرت ابوطالب سروده است را در کلیپی زیبا با عنوان "میراث" به عاشقان پیامبر اکرم(ص) تقدیم کرد. وی این شعر را در مراسم اختتامیه "همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص)" نیز قرائت نمود.

 • کلیپ/ نگاهی کوتاه به مراسم اختتامیه

  کلیپ/ نگاهی کوتاه به مراسم اختتامیه "همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص)"

  مراسم اختتامیه «همایش بین‌المللی حضرت ابوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص)» عصر دیروز پنج شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ در مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) در شهر قم برگزار شد و این رویداد مهم علمی و فرهنگی - که به همت مجمع جهانی اهل بیت(ع) بسامان گردید - پس از سه سال فعالیت، تألیف ده ها کتاب و مقاله، ترجمه ده ها اثر ارزشمند و برگزاری ۴۲ پیش نشست علمی، چند رویداد هنری، چند جشنواره فرهنگی و ۵ کمیسیون تخصصی، در همایشی سه روزه به کار خود پایان داد. کلیپ زیر، نگاهی کوتاه دارد به مراسم اختتامیه همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص).

   

 • آیت‌ الله رمضانی اهداف و آثار همایش حضرت ابوطالب(ع) را تبیین کرد

  آیت‌ الله رمضانی اهداف و آثار همایش حضرت ابوطالب(ع) را تبیین کرد

  مراسم اختتامیه "همایش بین‌المللی حضرت ابوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص)" عصر دیروز پنج شنبه 21 اسفند 1399 (همزمان با روز مبعث 1442 ق.) برگزار شد و این رویداد مهم علمی و فرهنگی پس از سه سال فعالیت، تألیف دهها کتاب و مقاله، ترجمه و تحقیق آثار ارزشمند و برگزاری 42 پیش نشست علمی، چند رویداد هنری، چند جشنواره فرهنگی و 5 کمیسیون تخصصی، در همایشی سه روزه به کار خود پایان داد.

  سخنران اصلی مراسم اختتامیه این همایش که در مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) شهر قم برپا گردید، آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) بود که علاوه بر اشاره به مبعث پیامبر اکرم(ص)، به اهداف و آثار برگزاری همایش حضرت ابوطالب(ع) پرداخت.

  * بعثت پیامبر(ص) و نگاه وحیانی به انسان

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره برکات مبعث گفت: از برکات و نتایج مبعث این بود که مردم را از زندگی محسوس به حیات معقول بیاورد و انسان را بر اساس نگاه وحیانی معرفی کند. همچنین خدا معلم انسان شود و انسان متعلم به تعلیم حق گردد.

  ایشان تأکید کرد: بعثت، رهایی از قید و بندهایی است که انسان به دست خود برای خود ایجاد کرده است. مهمترین آورده بعثت این است که بشریت در مسیر کرامت قرار گیرد و آدمیان با تلاش و افزایش ایمان و عمل صالح خود را در مسیر کرامت قرار دهند.

  آیت الله رمضانی افزود: خداوند متعال، در قرآن خود را اکرم معرفی کرده است. فرشتگان هم جایگاه کرامت دارند و کتاب هم ویژگی کرامت را دارد. پیامبر او هم پیامبر کریم است. قطعا آدمیان وقتی که از تعالیم خدای اکرم بهره مند شوند با کتاب کریم به کرامت نسبی نائل می شوند.

  این اندیشمند اسلامی ادامه داد: فرق مکارم و محاسن در این است که محاسن در برخورد دیگران تحقق می یابد، اما کرامت به نفس آدمی بستگی دارد که نفس چگونه تربیت شود. اگر انسان روح کریمانه پیدا کرد جان انسان هم توسعه پیدا می کند. یعنی جان آدمی موسع می شود.

  * چند سال تلاش برای همایش حضرت ابوطالب(ع)

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) که در مراسم اختتامیه "همایش بین المللی حضـرت ابـوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص)" سخن می گفت با قدردانی از صاحبان مقالات و کتب، معاون امور فرهنگی مجمع، دست اندرکاران برگزاری همایش و نیز عنایت مراجع تقلید گفت: ایده برگزاری همایش بین المللی ابوطالب(ع) از اواخر سال 1395 مطرح شد. سپس جلسات و فعالیت های آن آغاز گردید و قرار بود این همایش در اسفند سال 1398 به صورت حضوری برگزار شود که به دلیل شیوع ویروس کرونا اتفاق نیفتاد.

  آیت الله رمضانی ادامه داد: با وجود برخی مشکلات، تصمیم گرفته شد که این همایش بین المللی امسال به دو صورت حضوری و مجازی برگزار شود و تأخیر بیش از این به صلاح نبود.

  ایشان با قدردانی از حجت الاسلام والمسلمین «صباحی کاشانی» رییس مؤسسه تحقیقاتی حضرت ابوطالب(ع) تصریح کرد: کارهای فاخری در این زمینه توسط شخصیت ها انجام شد. همچنین پیش نشست های علمی نیز به تعداد فراوان برگزار و بحث های خوبی در آنها مطرح گردید. کمیسیون های تخصصی هم در چند روز گذشته فعال بودند و آورده های آنها در آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

  * اهداف همایش حضرت ابوطالب(ع)

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ادامه درباره اهداف همایش بین المللی حضرت ابوطالب گفت: از اهداف مجمع، معرفی شخصیت هایی مثل حضرت ابوطالب(ع) است. بنابراین یکی از اهداف برگزاری همایش درباره حضرت ابوطالب، تجلی همان هدف بود، یعنی اینکه شخصیت های جهان اسلام معرفی شوند و بازتعریف و بازنگری درباره این شخصیت های مهم داشته باشیم.

  آیت الله رمضانی ادامه داد: وقتی که تاریخ اسلام را نگاه کنیم، می بینیم که حضرت ابوطالب(ع) در جریان بعثت برجسته ترین نقش را داشته است. البته افرادی مانند حضرت خدیجه(س)، اولین شهدای اسلام جناب یاسر و بانو سمیه و دیگران نیز هر کدام تأثیرگذار بوده اند؛ اما حضرت ابوطالب(ع) برجسته ترین تأثیر را در موفقیت بعثت داشته است.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با تأکید بر اینکه "مسلمانان باید شخصیت های بزرگ دین خود را بشناسند" افزود: مردم باید بدانند حضرت ابوطالب از افتخارات اسلام بوده است و ایشان به صورت جامع باید شناخته شوند.

  وی ادامه داد: ابوطالب از شخصیت های مظلوم صدر اسلام است و باید به صورت دقیق شناخته شود و مظلوم تر از ایشان در زمان بعثت پیدا نمی شود.

  رییس همایش حضرت ابوطالب(ع) "رفع شبهات" را از دیگر اهداف برگزاری این همایش برشمرد و افزود: زمانی که به محضر آیت الله العظمی «مکارم شیرازی» رسیدیم بحث ساخت فیلم را درباره حضرت ابوطالب(ع) مطرح کردند، این امر قابل پیگیری و مهم است.

  وی ادامه داد: همچنین آیات عظام «صافی گلپایگانی» و «نوری همدانی» نسبت به همایش نگاهی مثبت داشته و رهنمودهایی ارائه کردند. پس از همایش هم قرار است محضر مراجع دیگر برسیم و گزارش همایش را خدمتشان ارائه کنیم.

  * اوصاف حضرت ابوطالب(ع)

  آیت الله رمضانی درباره اوصاف و ویژگی های حضرت ابوطالب از منابع روایی و واقعیت های تاریخی گفت: حضرت ابوطالب "موحد"، "مسلمان"، "مؤمن"، "دارای بالاترین درجه ایمان"، "مستجاب الدعوة"، "ولی الله"، "هدایت شده حق"، "شافع گنهکاران"، "طاهر و طهر و مطهر"، "از نسل انبیاء و اوصیای الهی"، "دشمن بت پرستی"، "صاحب کرامت"، "پیشگو نسبت به حوادث آینده"، "حکیم"، "شجاع"، "دارای مقبولیت در بین عرب"، "حامی ضعیفان"، "فوق العاده بخشنده"، "صابر"، "امانتدار"، "حکیم و صاحب حکمت"، "دارای علم زیاد"، "دارای مناصب سیادت، سقایت و حکمیت (به گونه ای که همه او را قبول داشتند)"، "سید بطحاء و شیخ الایاطح" و "رئیس مکه" بود.

  وی همچنین گفت: گویا عبدالمطلب، ابوطالب و خدیجه از جانب خدا مأموریت داشتند که جان پیامبر(ص) را حفظ کنند. ابوطالب به معنای واقعی کلمه "مربی" بود و نیز خود را نسبت به این امانت عظیم، "امین" می دانست.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره حمایت های حضرت ابوطالب از پیامبر گفت: در دوران سخت شعب ابی طالب و محاصره اجتماعی و اقتصادی قریش، کفار خواستند که ابوطالب(ع) پیامبر(ص) را به آنان تحویل دهد. حضرت ابوطالب "قصیده لامیه" را سرود و اعتقادات خود را بیان کرد. اگر نگاهی به این قصیده داشته باشیم به اوج ایمان ایشان پی می بریم. ابوطالب در یکی از ابیات آن می گوید: "همه بدانند که محمد نزد ما تکذیب نمی شود و ما به سخنان افراد باطل وقعی نمی نهیم".

  آیت الله رمضانی افزود: اهمیت این شعر آنقدر زیاد است که امام جعفر صادق(ع) می فرماید: "قصیده لامیه را یاد بگیرید و به فرزندانتان یاد دهید". این اشعار نشان می دهد که ابوطالب علم کثیر داشت، از مظلوم دفاع می کرد و از حق پیروی می نمود.

  * ابوطالب(ع)؛ مصداق بارز استقامت و تواصی به صبر

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ادامه داد: ابوطالب(ع) در برابر فزون خواهی و افراد خودکامه ایستاد و تقاضاهای آنان را اجابت نکرد.

  ایشان با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز مبعث درباره "تواصی به حق و صبر" تصریح کرد: ابوطالب(ع) از باورهای حق، دفاع کرد و در راه این دفاع، صبر و مقاومت نمود. او مصداق بارز استقامت و تواصی به صبر است. ابوطالب(ع) با تکیه بر حق، در مقابل زورگویان استقامت ورزید و تبدیل به ستاره ای پر فروغ در آسمان هدایت شد.

  * حتی جامعه حوزوی هم حضرت ابوطالب(ع) را نمی شناسد!

  آیت الله رمضانی درباره مظلومیت حضرت ابوطالب گفت: با وجود آن اوصاف والا و آن تأثیرات بی بدیل، حتی جامعه حوزوی ما هم شناخت دقیق و جامعی از ابوطالب پیدا نکرده اند چه برسد به عامه مسلمانان! لذا برخی مراجع می گفتند که ما در این امر مقصّر - و نه قاصر - بوده ایم.

  ایشان در تبیین این مظلومیت اظهار داشت: از هشت سالگی پیامبر(ص) که عبدالمطلب(ع) از دنیا رفت تا پنجاه سالگی آن حضرت، ابوطالب(ع) به مدت 42 سال همراه و حامی اصلی پیامبر اکرم بود. این از مظلومیت اوست که کسی هنوز برخی در ایمان او تردید داشته باشند.

  وی ادامه داد: این مظلومیت بزرگی است که شخصیتی که به لحاظ خانوادگی، اجتماعی و سیاسی جایگاه ویژه ای دارد از اوصیای الهی و ولی خدا بوده و مقامات ایمانی داشت، به کفر متهم شود. ابوطالب کسی است که 42 سال از حمایت پیامبر(ص) دریغ نکرد و خود و خانواده اش را وقف پیامبر کرد.

  * نگاه تقریبی در همایش حضرت ابوطالب(ع)

  آیت الله رمضانی با تأکید بر "نگاه تقریبی در فعالیت های مجمع جهانی اهل بیت(ع)" عنوان کرد: یکی از اهداف این همایش احیاء تاریخ اسلام است؛ پس در آن نگاه قومی یا مذهبی نداشته ایم. این همایش بستری فراهم کرد که ابوطالب(ع) که از بزرگترین شخصیت های عالم اسلام - و نه فقط مذهب تشیع - است را بهتر بشناسیم.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ادامه داد: این همایش در بطن خود، عین تقریب و وحدت امت اسلامی است؛ بنابراین می بینیم که در آن، علمای اسلام اعم از سنی و شیعه - در مذاهب مختلف آنان - همکاری داشته اند. چون حضرت ابوطالب از شخصیت هایی است که مقبولیت عام نزد مسلمانان دارد و علمای منصف مذاهب مختلف  به نیکی از آن حضرت یاد کرده و او را بزرگ داشته اند.

  * ابوطالب(ع) و جامعه امروز

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه "شخصیتی در صدر اسلام، تأثیرگذارتر از حضرت ابوطالب نداریم"، افزود: باید از درس های ابوطالب(ع) برای جامعه امروز و انقلاب اسلامی بهره مند شویم.

  وی تأکید کرد: مثلاً همان طور که او آبروی خود را برای بعثت و حرکت هدایت آمیز پیامبر(ص) گذاشت ما نیز باید از آبروی خود برای اهداف انقلاب دریغ نکنیم.

  آیت الله رمضانی "مقاومت" را از درس های مهم حضرت ابوطالب برای حیات امروز مسلمین دانست و گفت: ابوطالب 42 سال مقاومت کرد تا حرکت پیامبر(ص) به ثمر بنشیند. ما نیز نباید در مقابل استکبار کوتاه بیاییم و باید درراه اسلام مقاومت کنیم.

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ     

  شایان ذكر است "همایش بین المللی حضـرت ابـوطالب(ع) ؛ حامی پیامبر اعظم(ص)" به همت "مجمع جهانی اهل بيت(ع)" و با همکاری "مؤسسه فرهنگی تحقیقات و نشر حضرت ابوطالب(ع)"، "مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی"، "دفتر تبلیغات اسلامی"، "جامعة المصطفی(ص) العالمیة"، "مرکز آموزش زبان حوزه های علمیه"، "دانشگاه بین المللی اهل بیت(ع)"، "مؤسسه فرهنگی میراث نبوت"، "جامعة الزهراء(س)"، "پژوهشکده الذریة النبویة"، "مؤسسه فرهنگی مذهبی قاسم بن الحسن(ع)"، "مؤسسه فرهنگی هنری ابناء الرسول(ص)" و تعدادی از نهادهای دينی و فرهنگی ديگر در روزهای ۲۵، ۲۶ و ۲۷ رجب المرجب ١٤٤٢ (۱۹ تا ۲۱ اسفند ۱۳۹۹) مصادف با ایام وفات ابوطالب(ع) برگزار خواهد شد.

  "کنگره سراسری شعر حضرت ابوطالب(ع)"، "جشنواره ادبی رسانه‌ای حضرت ابوطالب(ع)" و "جشنواره کودکان و نوجوانان حضرت ابوطالب" نیز از برنامه های جانبی این همایش خواهد بود. همچنین دبیرخانه این همایش برنامه ها و رویدادهای فرهنگی و هنری متنوع دیگری - همچون "همنویسی خوشنویسان برای حضرت ابوطالب" و "محفل شعر آئین مستوری - بزرگداشت حضرت ابوطالب" را برگزار کرد.

  برای دسترسی به سایت پنج زبانه همایش بین المللی حضرت ابوطالب(ع) و دسترسی به فراخوان ها و اطلاعات مرتبط با این همایش به زبان های فارسی، عربی، انگلیسی، ترکی استانبولی و اردو ایـنـجـا را کلیک کنید.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: ابوطالب از شخصیت های مظلوم صدر اسلام است و باید به صورت دقیق شناخته شود و مظلوم تر از ایشان در زمان بعثت پیدا نمی شود.

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

 • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
 • 88950827 (0098-21)
 • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
3*4=? کد امنیتی