آیت الله رمضانی: مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) عقلانیت، معنویت، عدالت و مقاومت را دنبال می‌کند

Sunday, 06 June 2021

مرجع تقلید شیعیان عراق گفت: و ما باید تلاش کنیم که شرایط را تغییر بدهیم و تمدن اسلامی نشات گرفته از مبانی اهل بیت(ع) را ایجاد کنیم و برای آن برنامه ریزی داشته باشیم.

آیت الله رمضانی: مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) عقلانیت، معنویت، عدالت و مقاومت را دنبال می‌کند

آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در سفر به عراق با آیت الله العظمی «سید محمد تقی مدرسی» از مراجع تقلید شیعیان عراق دیدار کرد.

باید برای ایجاد تمدن اسلامی نشات گرفته از مبانی اهل‌بیت(ع) تلاش کنیم

آیت الله العظمی مدرسی در این دیدار با اشاره به لزوم توجه به اصول اسلامی اظهار کرد: اصول ثابتی داریم که نباید آنها را فراموش کنیم. اصل ثابت این است که ما مسلمان هستیم و ارزش هایی داریم، نباید اصل خود را فراموش کنیم. اکنون بحث های سیاسی در ایران داغ است و کاندیداها به بحث های اقتصادی می پردازند، در که حالی که بحث دیگری به نام بحث دین وجود دارد که چه کسی باید به این بحث بپردازد؟ توقع ما از دولت ایران که بر مبنای دین استوار شده، این است که روز به روز، اوضاع دین در آن بهتر شود و در وضعیت انتخاباتی کنونی، این بحث مطرح شود که دین در اوضاع کنونی چه می گوید.

وی ادامه داد: اروپایی ها می گویند که نقاب زدن با ارزش های تمدن ما، مخالف است، با ارزش های دین ما هم بی حجابی مخالف است، چرا اروپایی ها به ارزش های خود پایبند باشند، اما ما به ارزش های خودمان پایبند نباشیم. این در حالی است که غربی ها باید جنایت های خود در کشورهای مختلف جهان عذرخواهی کنند.

مرجع تقلید شیعیان عراق افزود: در زمان کنونی بدانیم که علاوه بر بحث مسائل روز، یک بحث عمیق تری وجود دارد که ما کی هستیم، کسی تاکنون در انتخابات نگفته است که در چه اوضاع آشفته ای در دنیا زندگی می کنیم و ایران در محاصره قرار دارد و مورد تهاجم فرهنگ و تهاجم نرم افزاری است. غربی ها به خصوص دموکرات های آمریکایی که در زمینه مسائل نرم افزاری تخصص دارند، تلاش می کنند که مخالفان نظام جمهوری اسلامی را در کنار هم جمع کنند و آنها تلاش دارند که از سه نقطه، کردستان، بلوچستان و آذربایجان به ایران ضربه بزنند که نباید از توطئه دشمنان در این خصوص غافل شد.

آیت الله العظمی مدرسی با اشاره به نقش حوزه های علمیه در حفظ حاکمیت ایران اظهار کرد: دین توانست که ایران را حفظ کند، دین همان روضه، سینه زنی و حوزه های علمیه است. این حوزه بودند که وحدت ایران حفظ کردند که متاسفانه نقش آنها کمرنگ شده است. باید در ایران بگوییم که در چه وضعیتی قرار داریم و مورد تهاجم همه هستیم. باید مظلومیت خود را بگوییم، این کار را ائمه معصومین(ع) نیز انجام دادند. جایگاهی که اکنون در آن هستیم، جایگاه ما نیست و باید بهتر شود، اما مردم هم نباید از توطئه دشمنان غافل شوند و باید بدانند که دشمنان جدی هستند.

وی ادامه داد: ما به دنبال پی ریزی یک تمدن جدید در دنیا هستیم، تمدنی که بر مبنای دین اسلام باشد، باید به دنبال ابزارهای این تمدن باشیم و بحث وحدت اسلامی و وحدت میان شیعی را پیگیری کنیم، اما متاسفانه این مسائل کمرنگ شده است. امام خمینی(ره) در وصیت نامه خود نوشت که انقلاب خود را صادر می کنیم و غربی ها هنوز روی این کلمه حساب باز می کنند.

مرجع تقلید شیعیان عراق، تلاش برای ارتباط با فرقه های شیعه را ضروری دانست و تصریح کرد: یک سری از فرقه ها در جهان داریم که جزو شیعیان محسوب می شوند که اگر آنها به جهان تشیع اضافه کنیم، قدرت بزرگی می شویم. به عنوان مثال 14 میلیون علوی در ترکیه و 3 میلیون علوی در سوریه زندگی می کنند، اسماعیلی ها هم در جهان پراکنده هستند و زیدی و دروزی ها هم جزو این فرقه ها هستند.

وی ادامه داد: در جهان تشیع باید شیعیان را در کنار هم جمع کنیم و جمع کردن شیعیان از طریق جمع کردن آنها است و من طرح شورای شیعه جهانی را داشتم که تعدادی از رهبران شیعیان از کشورهای مختلف هر چند ماه یک بار کنار هم جمع شوند و پس از ارائه این طرح، مجمع جهانی اهل بیت(ع) تشکیل شد. اصل تاسیس این مجمع همچون جامعه المصطفی نیست و هدف از تاسیس ان، ایجاد پیوند بین رهبران جوامع شیعی در دنیا و نزدیک کردن آنها به یکدیگر است. علاوه بر این باید روابط بین حوزه های شیعی در کشورهای مختلف، تقویت شود و تحول را از این جا ایجاد کنیم.

مرجع تقلید شیعیان عراق افزود: اگر به دنبال ایجاد مرزها با کشورهای دیگر باشیم، دنیا با ایران مشکلی ندارد حتی اگر انرژی اتمی داشته باشد، اما اگر می خواهیم که تمدن اسلامی داشته باشیم، باید ابزار آن را هم تامین کنیم. اکنون بهترین فرصت برای ما است، تمدن دنیا در حال فروپاشی است و آمریکا و اسرائیل تا چند دهه دیگر وجود نخواهند داشت، ولی چه جایگزینی برای آنها داریم.

آیت الله العظمی مدرسی، عبرت گیری از تاریخ را ضروری دانست و تصریح کرد: کتابی را در مورد امامزاده یحیی از امامزادگان تهران نوشتم که این امامزاده از شهدا می باشد و در دوره خوارزمشاهی به شهادت رسید. خوارزمشاهیان که در ایران حکومت می کردند، ایران را به دست مغول ها دادند. من می بینیم که آن وضعیت در حال تکرار شدن است و باید تاریخ بخوانیم. اختلافات، فراموشی اهداف و بی توجهی به مسائل اساسی جامعه باعث شد که مغول ها بتوانند ایران را اشغال کنند و به بغداد برسند و تمدن اسلامی از بین رفت. بعد از مغول ها نتوانستیم کاری را انجام بدهیم و ممکن است که این صحنه ها دوباره تکرار شود.

وی ادامه داد: امکان نزدیک کردن شیعیان به یکدیگر وجود دارد و شیعیان شرایط روز را متوجه می شوند، نزدیک کردن شیعیان کار بزرگی است. از سال 2015 میلادی تاکنون جامعه عراق تفاوت زیادی پیدا کرده است و دشمنان در عراق علیه عراق فعالیتت می کنند، آنها به دنبال این هستند که عراق به شرایط رژیم صدام برگردد و در برابر ایران بایستد، برخی هم در ایران می گویند که چه کار به عراق داریم و این رویکردها و تلاش دشمنان باعث شد که برخی حتی در کربلا هم شعار ضد ایرانی سر بدهند که نباید این گونه باشد و باید برای برطرف کردن چنین وضعیتی تلاش کنیم.

مرجع تقلید شیعیان عراق افزود: کار مجمع جهانی اهل بیت(ع) با دنیا است و هیچ نهادی دیگر کارش همچون این مجمع نیست. باید بدانیم که مجموع شیعیان در هند و پاکستان به اندازه جمعیت باقی شیعیان دنیا است. شیعیان در دنیا پراکنده هستند و حتی در جاهایی حضور دارند که ما از آنها بی اطلاع هستیم، به عنوان مثال جالب است که بدانیم که 6 قرن پیش در کره جنوبی، شیعیان حضور داشتند.

مدرسی با اشاره به تاثیر امام خمینی(ره) بر شیعیان اظهار کرد: امام راحل دنیای شیعه را وارد مرحله جدیدی کرد، ایشان در نجف که کسی به فکر تشکیل حکومت نبود، حرف از حکومت اسلامی زد و ما باید از ایشان الگو بگیریم و تلاش کنیم که شرایط را تغییر بدهیم و تمدن اسلامی نشات گرفته از مبانی اهل بیت(ع) را ایجاد کنیم و برای آن برنامه ریزی داشته باشیم و سندهایی همراه با راهبردهای عملی را بنویسیم و دست به کادرسازی بزنیم، دنیای در حال تغییر است و حیف است که به کارهای دیگر مشغول شویم. چین را ببینیم که 60 سال در کجا بود و اکنون در کجا قرار دارد، ما می توانیم که طی چند دهه، یک دنیای اسلامی جدیدی را تعریف کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید از مرز ملیت ها عبور کنیم و ویزای بین ایران و عراق برچیده شود. در ابتدای اشغال عراق با یک مصوبه، 150 هزار نفر از کسانی که مادر عراقی داشتند، شناسنامه عراقی را گرفتند، اما در ایران با وجود تصویب قانون در این خصوص، تنها چند صد نفر شناسنامه ایرانی گرفتند، باید این این شرایط تغییر پیدا کند. ترکیه با دادن شناسنامه و اقامت، در حال جذب سرمایه ها از ایران و عراق است، اما در ایران یک شیعه غیرایرانی نمی تواند که ملکی برای خودش داشته باشد. باید کارهای زیادی صورت بگیرد.

مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) عقلانیت، معنویت، عدالت و مقاومت را دنبال می کند

آیت الله رمضانی در این دیدار با ابراز خرسندی از ملاقات با آیت الله العظمی مدرسی اظهار کرد: این ملاقات برای من ارزشمند بود و مطالبی که مطرح کردید، نشان از اشراف اطلاعاتی شما به خصوص درباب جهان اسلام و جریان های مختلف دارد که مصداق عالم به زمان بودن است و نویدی برای حرکت های دینداری در جهان اسلام می باشد.

وی ادامه داد: بدون شک این اراده وجود دارد که تحقق تمدن اسلامی باید جدی گرفته شود و اسناد راهبردی در داخل کشور نیز حکایت از این مهم دارد که باید چه کارهای فرهنگی در جهان اسلام و حتی جهان غیر اسلامی انجام شود و فرهنگ سازی صورت بگیرد.
تمدن اسلامی مدنیتی مبتی بر اندیشه اسلامی و آموزه های اهل بیت(ع) است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: اگر بخواهیم دنیا را در آینده فتح کنیم، علاوه بر سخت افزار نیاز به نرم افزار داریم و این نرم افزار، تفکر جهانی است. اتحاد شوروی به زباله دان تاریخ پیوست و آمریکا نیز نمی تواند نیاز فکری حقوقی و نیاز فکری عقیدتی جهان را تامین کند.

آیت الله رمضانی، بی هویتی را یکی از مشکلات بزرگ امروز دانست و تصریح کرد: بحث بی هویتی در ذیل بحث لیبرالیسم مطرح است و از تبعات فرهنگ غربی است. تخریب سنت و ارزش های جامعه موجب بی هویتی افزاد به خصوص جوان هاست.
برای ترویج نگرش دینی و تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص، ما بحث دانشگاه اهل بیت(ع) را جدی گرفتیم که ذیل مجمع جهانی اهل بیت(ع) است. این مجمع دارای یک شبکه ماهواره ای به زبان عربی است که 18 میلیون مخاطب دارد و در راستای توسعه فعالیت ها به دنبال ایجاد زبان روسی و زبان های پرمخاطب دیگر در این شبکه هستیم. چهار هزار مبلغ در دنیا داریم که این مبلغان با مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ارتباط هستند، برنامه ارتقای آموزشی برای آنها داریم.

وی ادامه داد: مجمع جهانی اهل بیت(ع) دانشنامه مجازی شیعه به نام ویکی شیعه را ایجاد کرده که این دانشنامه اکنون 25 هزار مقاله به 12 زبان دارد و مسلمان و غیرمسلمان از آن بهره مند می شوند. این مجمع علاوه بر آن نیز یک سری کتاب های تالیفی و ترجمه ای را در طول فعالیت های خود به چاپ رسانده است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: این مجمع در رویکرد جدید خود، راهبردهای عقلانیت، معنویت، عدالت و مقاومت را دنبال می کند که در ذیل هر کدام از راهبردها، بحث های فراوانی وجود دارد. در غرب بحث عقلانیت مطرح است، ولی عقلانیت غربی ذیل بحث معاش مطرح می شود. یعنی مبتنی بر عقل ابزاری و عقل معاش است. در خصوص بحث معنویت نیز چهار هزار جریان معنویت بدلی در آمریکا و اروپا وجود دارد، در حالی که اصل معنویت آن است که مبنا و محور آن دین و در راس آن خدا است. امروز معنویتی را در غرب ترویج می دهند که فاصله با دین و خدا داشته باشد. حتی در بحث عرفان هم شاهد ایجاد عرفان های نوظهور همچون اوشو و کاستاندا است که این مساله حکایت از آن دارد که معنویت برای بشر، بحثی جدی است.

آیت الله رمضانی با اشاره به بحث عدالت در غرب اظهار کرد: در غرب بحث عدالت را به گونه ای متفاوت با اندیشه اسلامی مطرح می کنند. به همین دلیل مصادیق آنچه که ما از عدالت می فهمیم، با آنچه آنها از عدالت می فهمند، متفاوت است. با پیروزی انقلاب اسلامی، اتفاق بزرگی افتاد که معجزه بود. یک زمانی عصایی آمد که همه باور کنند، حضرت موسی پیامبر الهی است. ولی با پیروزی انقلاب اسلامی، یک اتفاق جهانی رخ داد که نگاه و معادلات بین المللی را به هم ریخت. در آن زمان می گفتند که انقلاب دینی رخ نمی دهد و انقلاب ها ذیل بحث لیبرالیسم قرار می گیرد که لائیک یا سکولار باشند دین را فقط در حوزه فردی موثر می دانستند و کسی برای دین در عرصه اجتماع جایگاه مهمی قائل نبود، ولی با پیروزی انقلاب اسلامی، امروز دین به صحنه اجتماع و حکومت آمده است.

وی ادامه داد: با پیروزی انقلاب اسلامی، اتفاق بزرگی افتاد که همه معادلات را در سیاست و اندیشه غربی به هم ریخت و غربی ها مجددا مجبور شدند که به اسلام نگاهی دوباره بیندازند و این دین الهی را جدی بگیرند. ایران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در حاشیه بود و اکنون در متن قرار گرفته است و در معادلات منطقه ای و بین المللی تاثیرات مهمی دارد. وقتی بحث کشورهایی مثل عراق و افغانستان و پاکستان مطرح می شود، ایران همواره همسایه ای مشفق و خیرخواه در حل بحران های موجود در این کشورها است. قدرت نظامی و علمی ایران به جایی رسیده است که کشورهای 5+1 در برابر ایران در جریان مذاکرات قرار می گیرند و این نشان از اقتدار ایران دارد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: امروز در عرصه جنگ نرم و برخوردهای سخت همه چیز متحول شده است و می بینیم که دشمنان با استفاده از فضای سایبری بدون این که هواپیمایی را به حرکت درآورند، می تواند ضربه های سنگینی در عرصه های مختلف به ما بزند، دشمن به جنگ سایری توجه زیادی دارد و این جنگ دارای شکست و پیروزی است.

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به لزوم بسترسازی برای دینداری در جامعه اظهار کرد: در انتخابات ریاست جمهوری باید بدانیم که علاوه بر پرداختن به بحث های اقتصادی، رئیس جمهور متکفل و متصدی حفظ دین جامعه است و باید برای توسعه دین باوری و دین داری در جامعه، بسترسازی کند. این که گفته می شود ما متکفل نیستیم که مردم را به بهشت ببریم، حرفی پوپولیستی و عوام فریبانه است.

وی خاطرنشان کرد: سندهای جامعی را برای علوی ها، مستبصرین و مبلغان در مجمع جهانی اهل بیت(ع) به نگارش درآورده ایم. علمایی که از خارج ایران در شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) عضویت دارند، دارای تاثیرگذاری در دنیای تشیع می باشند و پیش از این شخصیت هایی همچون علامه فضل الله و شیخ ابراهیم زاکزاکی در این شورا حضور داشتند و اکنون هم شخصیت هایی همچون سید حسن نصرالله و علامه نقوی در شورا عضویت دارند، البته طرح جدیدی برای شواری عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) به نگارش درآورده ایم و کار برای انجام زیاد است.

Leave a comment

You are commenting as guest.

Ahl Al-Bayt World Assembly

The Ahl al-Bayt World Assembly  is an international non-governmental organization (INGO) that was established by a group of Shiite elites under the supervision of the great Islamic authority of the Shiites in 1990 to identify, organize, educate and support the followers of Ahl al-Bayt.

  • Tehran Iran
  • 88950827 (0098-21)
  • 88950882 (0098-21)

Contact Us

Issue
Email
The letter
3+4=? Captcha