آشنایی با منشورات "همایش بین المللی حضـرت ابـوطالب(ع)" / 1. شرح قصیده لامیه سردار کابلی

چهارشنبه, 03 دی 1399
شرح القصیدة اللامیة لسیدنا ومولانا أبي طالب علیه السلام (شرح قصیده لامیه سردار کابلی) از جمله آثاری است که به مناسبت برگزاری «"همایش بین المللی حضـرت ابـوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص)» احیاء، تصحیح، فهرست نویسی و منتشر گردیده است.

"همایش بین المللی حضـرت ابـوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص)" پس از سه سال فعالیت علمی، ادبی، ترویجی و فرهنگی، به همت مجمع جهانی اهل بیت(ع) و همکاری نهادهای مختلف در اسفندماه 1399 برگزار خواهد شد.

از جمله فعالیت های علمی این همایش، "احیاء، تحقیق، تصحیح و ترجمه آثـار فاخر علمی درباره تراث ادبی ابوطالب(ع)" و نیز "انتشار سلسله رسائلی درباره جایگاه ابوطالب(ع) از دیدگاه پیامبر اکرم(ص) از منابع شیعه و سنی" بوده است.

با توجه به نزدیکی برگزاری این همایش، به معرفی این آثار می پردازیم:

1. شرح قصیده لامیه سردار کابلی

* نـام: شرح القصیدة اللامیة لسیدنا و مولانا أبي طالب (علیه السلام)

* زبـان: عربی

* تألیف: العلامة الشیخ حیدرقلی بن نورمحمدخان (الشهیر بسردار الکابلی) - نزیل کرمانشاه (1293 - 1372 ه. ق.)

* تحقیق و إعداد: محمدمهدي صباحي الکاشاني

* ناشر: مؤسسة أبي طالب للتحقیق والنشر؛ بمناسبة المؤتمر الدولي لأبي طالب(ع) حامي الرسول الأعظم(ص)

* چاپ اول: 1440 ه. ق. - 1398 ه. ش. - 2019 م.

* شابک: 3-2-95539-622-978

* تعداد صفحات: 428 صفحه

* فصل ها:

- ترجمة الشارح؛ آثاره ومؤلفاته (زندگینامه و آثار علامه سردار کابلی، شارح قصیده لامیه)
- القصیدة اللامیة وما حولها (درباره قصیده لامیه)
- شروحها وترجماتها (شرح ها و ترجمه های قصیده لامیه)
- شرح القصیدة (شرح قصیده لامیه)

* فهرست های کتاب (الفهارس العامة):

1. الآیات القرآنیه (فهرست آیات)
2. الحدیث والأثر والخبر (فهرست احادیث)
3. الکتب والرسائل (فهرست کتاب ها)
4. الأعلام (فهرست اشخاص)
5. القبائل والطوائف والأمم (فهرست قبایل و طوایف)
6. البلدان و المواضع و نحوها (فهرست اماکن)
7. الأزمنه والأیام (فهرست زمان ها و روزها)
8. قوافي الشعر (فهرست قافیه ها)
9. الشعراء وأصحاب الدواوین (فهرست شاعران)
10. اللغة (فهرست زبان شناختی)
11. الأمثال (فهرست ضرب المثل ها)
12. المصادر والمراجع (فهرسنت منابع)
13. جدول أرقام القصیده في سائر الشروح (جدول شماره ابیات در شرح های دیگر قصیده لامیه)
14. البحور الشعریة والأوزان العروضیة في الشعر العربي (فهرست وزنهای عروضی)

* توضیح:

حضرت ابوطالب (علیه ‌السلام) از شاعران بزرگ عرب در دوران پیش و صدر اسلام محسوب می شود. از حدود 3000 بیت که به گفته «ابن شهرآشوب» (متوفای 588 ق.) آن حضرت سروده و نشانه ایمان اوست، نزدیک به 1000 بیت باقی مانده که بیش از 90 درصد از این اشعار، مربوط به رسول الله(ص) و وقایع اسلامی است؛ مانند دعوت قوم خود به اسلام، یا دعوت پادشاه حبشه به مسلمان شدن و یا در مذمت دشمنان و کارشکنان در راه پیشبرد دین.
بزرگترین و قوی ترین قصیده آن حضرت، "قصیده لامیه" است که در مدح پیامبر اکرم(ص) بوده و علمای شیعه و سنی آن را نقل کرده اند. این قصیده یکی از شاهکارهای ادبی به شمار می رود؛ آنگونه که «ابن کثیر» (متوفای 774 ق.) نوشته است: "قصیده لامیه به قدری بلیغ و گیراست که غیر از خودِ شاعرش دیگری قادر به سرودن آن نیست."
قصیده لامیه را شخصیت هایی از تشیع و تسنن در گذشته شرح کرده اند؛ از جمله «علی فهمی بوسنایی»، «علامه شیخ جعفر نقدی عماری» و «علامه سردار کابلی».
کتاب مذکور در بالا، تحقیق و آماده سازیِ شرح مفصلی به نام "شرح القصیدة اللامیة لسیدنا ومولانا أبي طالب علیه السلام" تألیف علامه شیخ حیدرقلی سردار کابلی (متوفای 1372 ق.) است که مستقیماً درباره این قصیده بحث کرده و ابیات آن را مفصلاً شرح نموده است.
"مؤسسه فرهنگی تحقیقات و نشر حضرت ابوطالب(ع)" که یکی از نهادهای مشارکت کننده در برگزاری "همایش بین المللی حضـرت ابـوطالب(ع)؛ حامی پیامبر اعظم(ص)" است اقدام به احیاء، تصحیح و نشر این کتاب نمود. اضافه کردن شرح حال شارح و نیز فهرست های متعدد در آخر آن از اقدامات انجام شده در نسخه ای است که به مناسبت برگزاری این همایش بین المللی، به وسیله مدیر این مؤسسه حجت الاسلام والمسلمین «صباحی کاشانی» و با همکاری برخی از اساتید حوزه علمیه قم آماده گردیده است.

 

70d3c16956642309ecb96e9a0d51c9a9_804.jpg

 

شایان ذكر است "همایش بین المللی حضـرت ابـوطالب(ع) ؛ حامی پیامبر اعظم(ص)" به همت "مجمع جهانی اهل بيت(ع)" و با همکاری "آستان مقدس حسینی"، "مؤسسه فرهنگی تحقیقات و نشر حضرت ابوطالب(ع)"، "مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی"، "پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی"، "جامعة المصطفی(ص) العالمیة"، "مرکز آموزش زبان حوزه های علمیه"، "دانشگاه بین المللی اهل بیت(ع)"، "مؤسسه فرهنگی میراث نبوت"، "جامعة الزهراء(س)"، "پژوهشکده الذریة النبویة"، "مؤسسه فرهنگی مذهبی قاسم بن الحسن(ع)"، "مؤسسه فرهنگی هنری ابناء الرسول(ص)" و تعدادی از نهادهای دينی و فرهنگی ديگر برگزار خواهد شد.

مهلت ارسال آثار و مقالات علمی به این همایش تا 30 بهمن 1399 تمدید شده است. برای دسترسی به فراخوان علمی این همایش به زبان های فارسی، عربی، انگلیسی و اردو ایـنـجـا را کلیک کنید.

"کنگره سراسری شعر حضرت ابوطالب(ع)" نیز از برنامه های جانبی این همایش خواهد بود.

 

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 88950827 (0098-21)
  • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
8+8=? کد امنیتی